hikmet
ince
yılmaz
yolcu
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

ANASAYFA l “17/25 ARALIKTAN SONRA FETÖ’YLE KİM KOL KOLAYDI?”

05.10.2016 Çarşamba - 14:00

Her yerde konuşmaz, demeç vermeyi pek sevmez, siyasi sataşmaları yoktur, aynı zamanda o bir öğretmen. AK Parti içinde taban tarafından istisnasız en çok sevilen ilçe başkanı. AK Parti’de 6 yıldır İzmit İlçe Başkanı olarak görev yapan Ali Korkmaz’la özel bir röportaj yaptık. İşte size sorularımıza oldukça samimi cevaplar veren AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz’la yaptığımız o röportaj.

 

 

*Biraz kendinizden ve siyasi geçmişinizden bahseder misiniz?

-Daha önceleri İzmit’te ticaret anlamında ufak tefek her girişimlerim oldu. Özellikle babam pazar işi yapardı, kendi yetiştirdiği ürünleri satardı. Ben İkizliçeşme’de pazar kurulduğu zamanı bilirim. Orada sebze meyve anlamında pazarcılık yaptım. Daha sonra 1994 yılında öğretmen olarak İstanbul’da göreve başladım. Ama hep bu kent vardı gönlümde. Bu kentte doğdum büyüdüm, bu kentte pazarcılık yaptım. Eskiden Bekirdere’den çarşıya kadar herkes birbirini tanırdı. Tabi kent çok hızlı büyüyor artık. İstanbul’da geçirdiğim 5 yılın ardından daha sonra İzmit’e geldim. İzmit’te 9 yıl öğretmenlik yaptım.

SİYASETE 2009 YILINDA GİRİŞ YAPTIM

İzmit’e geldikten sonra özel eğitim anlamında da ufak bir yer açtık. İşimizi de güzel yaptığımız için hamdolsun bir anda hızlı bir şekilde büyüdü. Siyasete 2009 yılında meclis üyesi adayı olarak giriş yaptım. Nasip olmadı. Sıralamada biraz gerilerdeydim. Daha sonra Ankara’da ilçe başkanı, mülakat, temayül derken bir baktık ki farkında olmadan ilçe başkanı olmuşuz. O gün bugündür İzmit’te acısıyla tatlısıyla çok önemli seçimlerde teşkilatımızla bugünlere geldik. Güzel başarılar elde ettik. İlçe başkanlığında tam 6 yıl oldu. 6 yıldır İzmit’te gençlerimizle, kadınlarımızla, yerel yöneticilerimizle, belediye başkanlarımızla, özellikle milletvekillerimizle ve sayın bakanımızın Kocaeli’den olması vesilesiyle çok güzel işlere imza attık.

 

*Hem aile hayatı, hem iş hayatı, hem siyaset hepsi bir arada nasıl götürüyorsunuz?

-Çalışmayı çok seviyorum, sıfır yaştan üniversiteye kadar her kademede eğitim kurumumuz, kreş, anaokulumuz, üniversiteye hazırlık okulumuz var. Yaptığım işte de en iyisini en güzelini yapma gayreti içerisindeyim, yani bu tempoya da alışınca insan hakikaten duramıyor. Mesela benim pazar günlerim yok, muhakkak ya cemiyet hayatımız oluyor veya iş yerine gelip burada öğretmenlerle, öğrencilerle birlikte olmak beni mutlu ediyor.

 

img_1482

 

*İki dönem ilçe başkanlığı yaptınız, 3. dönemi düşünüyor musunuz?

-Siyaset her zaman nasip işidir. Siz işinizi en güzel şekilde yaparsanız, ben şunu yapacağım ben bunu yapacağım deme şansınız yoktur siyasette. Bir hizmet yarışıdır, hizmet gayretidir, aslında burada gönüllülük esastır. Bu işin sonunda bir mükafat yok, bu işin sonunda eşten dosttan ayrılık var ama en güzel hazzı hizmet etme aşkı var. Burada tabi süreç nasıl gelişir, devam ederiz ya da farklı yerlerde devam ederiz bu konuları değerlendirmek çok zor, şuanda bizim derdimiz ilçe başkanlığı görevimizi layıkıyla yapmak, zamanı gelince de nerede bize ihtiyaç duyarlarsa ya da uygun görürlerse biz de orada bulunuruz.

 

*Son zamanlarda erken seçim söylentileri var, siz teşkilat olarak olası bir erken seçime ne kadar hazırlıklısınız?

-Şimdi AK Parti’nin bir geleneği vardır. Seçim bittiği günün ertesi günü yeni bir seçime hazır oluruz. Biz sadece seçim zamanı bir araya gelen bir topluluk değiliz, tam anlamıyla dava şuuruyla hareket eden bir partiyiz. Şu anda biz yarın seçim olacakmış gibi teşkilatlarımızı hazır hale getiriyoruz. Yani İzmit’te 820 sandığımıza sahip olacak, 102 mahallemize hakim olacak bütün teşkilat birimlerimizle çalışmalarımızı her zaman canlı tutuyoruz. 2019 yılı 3 tane seçimin üst üste geleceği bir yıl olacak, bu tabii hem ülkeyi hem de insanımızı yoracağı için hükümetimizin bu anlamda bir çalışması var. Ya öne almak ya da ötelemek gibi, ne olursa olsun biz yarın seçim olacakmış gibi teşkilat olarak seçime hazırız.

 

*Siyasi partilerin son günlerde vermiş olduğu demeçlerden memnun musunuz?

-Tabi ülkemiz 15 Temmuz’da çok alçakça içeriden ve dışarıdan bir terör ve haçlı saldırısına maruz kaldı. Hamdolsun ki burada milletimizin her kesimiyle, onurlu duruşuyla, dik duruşuyla milli mücadele ruhuyla bunu bertaraf ettik. Burada mesele ülke meselesi, istiklal meselesi, burada vatan ve bayrak meselesidir. Bu meselede o kadar büyük ki ufak tefek siyasi argümanlara, siyasi hırslara alet edilemeyecek kadar büyük bir mesele, zaten bunu sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da aynı ruhla dile getirdiler. Burada muhalefet anlamıyla MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli’nin duruşunu takdir ediyorum. Bir devlet adamlığı duruşu sergiledi. Ama maalesef CHP bu onurlu duruşu tam anlamıyla gösteremedi. Yani zoraki de olsa zaman zaman bu duruşu gösteriyormuş gibi görünse de bu duruşu gösteremedi. Zaten milletimiz takdir ediyor son zamanlardaki açıklamalarını ve söylemlerini.

 

img_1507

 

*OHAL 3 ay daha uzatıldı, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Tabi bu hassas bir konu. Yaşadığımız olaylar kolay kolay unutulacak ya da hafife alınacak olaylar değil. Çok zor bir süreçten geçtik ve bu sürecin bertaraf edilmesi de o kadar kolay değil gibi görünüyor. Bu anlamda böyle olağanüstü bir durumda sayın Cumhurbaşkanımız ihtiyaç olarak gördü ki böyle bir istekte bulundu.

 

*Tabandan gelen bazı şikayetler var, FETÖ’de asıl dokunulması gerekenlere dokunulmadığı konusunda, bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

-Şimdi bu hain örgüt, toplumun her kesiminde ciddi bir yapılanma oluşturmuş, AK Parti büyük bir kitle, var ya da yok deme şansımız yok ama AK Parti içinde artık böyle bir yapının yaşama şansının olmadığını çok açık bir şekilde söyleyebilirim. Ama maalesef şuanda bir kesim böyle bir algı oluşturmaya çalıştırıyorlar. 17-25 Aralıktan sonra muhalefet partilerine en çok desteği kim verdi? Asıl bunlar konuşulmalı? 17-25 Aralıktan sonra bu FETÖ denen örgüt en çok hangi siyasi partiye destek verdi, kimlerle kol kolaydılar. AK Parti’den daha fazla bunların içinde var demek ki. Ama şuanda bu süreçten sonra böyle bir yapının AK Parti’nin içinde yaşama şansının olmadığını söyleyebilirim.

 

*Siyasi olarak hedefiniz nedir?

-Bu iş gönül işi, samimiyet işi, siyasette bu görevler gelip geçiyor. Ama yaptığınız görevden sonra size gönül bağı olan sizi seven insanlarla omuz omuza İzmit’in sokaklarında caddelerinde yürüyebiliyorsanız en güzel makam mevki budur. Makamlar görevler nasip işi, elimizden geleni samimiyetle yapmak lazım. Bazen zaman zaman küsen kırılan arkadaşlarımız olmuştur. Ama onlarda daha sonra bu küsmelerin kırılmaların görev icabı olduğunu görüyorlar. Bizim samimiyetten başka siyasette arkadaşlarımızla hiçbir bağımız yok. Bizim sadece gönül birlikteliğimiz var ve bu daha sonra siyasette karşılıklı sevgiye dönüşüyor. Benim siyasi hedefim bu kentin sokaklarında alnım ak bir şekilde dolaşmaktır ve şuanda da öyle yapıyorum.

 

img_1492

 

*Mehmet Emin Küçükkaya, FETÖ’yle ilgili olarak AK Parti’li arkadaşlara hakkımı helal etmiyorum demişti, bu konu hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı?

-Sayın ilçe başkanı arkadaşımızın zaman zaman böyle çıkışları var. Peki ben kendisine soruyorum, o dönemlerde böyle küfür ettikleri kişilerle 17-25 Aralıktan sonra sokaklarda kol kola beraber neden yürüdüler?. Zaman zaman böyle çıkışları oluyor. Mesela geçende yine basında Alikahya’nın oradaki bir okulla ilgili olarak bir açıklamasını okudum. Orada demiş ki ilçe başkanı Ali Korkmaz okul işi yapıyor buna cevap versin demiş. Evet ben eğitimciyim ve bu işi çok iyi biliyorum, oradaki okulun da durumunu biliyorum oradaki okul Yuvam konutları yapıldığı dönemlerde yap işlet devret modeliyle çok cüzi bir miktar parayla CHP’de siyaset yapan bir arkadaşa verilmiş ve geçen bu arkadaş 3000 metrekarelik bu okulu bıraktığında okulun kirası 1.500 TL civarındaydı. Burada bu milletin yıllarca hakkı yenmiştir. Bende bu hakkı helal etmiyorum. Bugün oradaki bir okulun kirası bugünkü şartlarda 20 bin liradır. Geçen sene 1.500 TL kira ile oradan ayrılan bu arkadaşa sırf CHP’li diye peşkeş çekilen bu yer tam 15 yıldır bu arkadaştaydı. Bu milletin hakkı vardır. Asıl hak burada. Bir de Mehmet Bey orada gidip fotoğraf vereceğine bu olayı iyice araştırsın. Ben dosyalarla tartışmaya hazırım.

 

*AK Parti teşkilatında görev yapan ve partinize gönül vermiş gençlere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

-Siyaseti şahsi ikbal veya maddi çıkar için yaparsa muhakkak bir gün toplum bunu diskalifiye eder. Yaşadığımız bu kısa ömürde bu topluma, bu kente, bu millete, yaşadığı insanlara hizmet etmek amacında olanlar, bu millete nasıl faydalı olabilirim düsturuyla hareket ediyorsa o zaman bugün belki görünmese bile onun hakkı mutlaka ona iade edilir. Peygamber efendimizin bununla ilgili bir hadisi var “Sizin en hayırlınız, insanlar için en hayırlı olanınızdır” diyor. Önemli olan insanlar için hayırlı olabilmektir. Bir şeylere vesile olabilmektir. Öbür türlü belki şahsi çıkarlar için siyaset yapanlar bir yanda böyle kazanıyormuş gibi görünürler ama aslında ondan sonra kaybedenler olurlar. Gençlerimizin de bu düsturda siyaset yapmalarını öneriyorum.

 

img_1472

 

*Yerel yönetimlerden memnun musunuz?

-AK Parti bir hizmet partisidir. Gerçek anlamda hizmet etme aşkıyla samimi gayreti olan insanlar çok. Her toplumda da olduğu gibi hatası olanlar eksiği olanlar çıkabilir. Sonuçta ben bunu yaptım düşüncesi çok yanlış ve egoist bir düşünce olur. Baktığımız zaman ilde, ilçede, belediye başkanlarımızda, bu şuurla bu dava aşkıyla hizmet eden sayısız arkadaşlarımız var. Zaten böyle olmasa bu parti buralara gelmez. 3-5 kişinin gayretiyle bu parti buralara gelmez. Partimiz içinde doğrular çoğunlukta. Belediye başkanlarımıza bakıyorum gerçekten ciddi anlamda gayret sarf ediyorlar. Hem İzmit Belediye Başkanımız Nevzat Doğan hem Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekillerimiz hafta sonları meclisin kapalı olduğu günlerde çoğunluğu bu kentte insanlarımızla beraber. 6 yıldır ilçe başkanıyım İzmit’in bütün sokaklarını gönül rahatlığıyla dolaşıyorum.

 

*Son olarak okurlarımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyorum. Şuanda İzmit’te yoğun bir çalışma var bunlardan biri de tramvay çalışması bu da tabi bazı vatandaşlarımızı esnafımızı sıkıntıya sokuyor fakat bir gerçek var, bu kent yıllarca plansız bir şekilde büyüdü ve bu kentte bir şeyler yapmak gerçekten çok zor. İnşallah daha sonrasında güzel bir yaşam olacak. Bizim amacımız bir an önce bu süreci kısaltmak ve hızlı bir şekilde sonuçlandırmak. Ben bu konuda vatandaşlarımıza biraz daha sabırlı olmaları konusunda ricada bulunuyorum.

 

Röportaj: Bigman Çakman & Mesut Şahin

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
YAVUZER MAKİNA
hikmet