YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l 20 OCAK SALDIRISI UNUTULMADI

19.01.2018 Cuma - 19:18

Enes Akbal Optik

Türk Ocakları ile Azerbaycan Dernekleri Federasyonu 1990 yılında Sovyetler Birliği ordusunun, Azerbaycan’a girerek 134 sivili öldürmesini bir araya gelerek kınadılar

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi ile Azerbaycan Dernekleri Federasyonu 1990 yılında Sovyetler Birliği ordularının, Azerbaycan topraklarına girerek 134 sivili öldürmesini ve 600’den fazla insanı yaralamasının 28’inci yılında bir araya gelerek saldırıyı kınadı. Programa Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, DSP eski Kadın Kolları Genel Başkanı Meral Uçarı, DSP eski İl Başkanı Hayati Özzeren, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol ve davetliler katılım gösterdi.

‘GÜCÜNE GÜÇ KATTI’

Söyleşide ilk sözü alan Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, “1990 yılı 20 Ocak Faciası Azerbaycan halkı için bir matem günü olmamın yanı sıra aynı zamanda bir onur günü ulusal bağımsızlığa gitme günüdür. Sözü edilen gecede Sovyet ordusu otuz beş bin askerin katıldığı bir saldırıydı. Azerbaycan’da ve onun başkentinde gerçekleşen saldırıda 134 sivil vatandaş hayatını kaybederken 600’den fazlası yaralanmıştı. Yapılan saldırı Azerbaycanlıların mücadele azmini kırmadı aksine daha alevlendirdi, gücüne güç kattı” diye belirtti.


KARDEŞLİK VE DOSTLUK

Bilal Dündar son olarak, “Bugün yapmakta olduğumuz bu anma toplantılarında Azerbaycan’ın özgürlüğü ve geleceği için tarihe ve atalarına karşı görevlerini yaparak şehit düşmüş olanları rahmetle ve minnetle anıyoruz. Onları yüreğimizde saklayıp ömür boyu unutmayacağız. Bir millet iki devlet olmamız düşmana korku, dosta sevinç ve güç vermektedir. Yaşasın Türkiye Azerbaycan kardeşliği ve dostluğu” diyerek sözlerini sonlandırdı.

‘BU KATLİAMLARI KINIYORUZ’

Bilal Dündar’dan sonra sözü alan Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, “Azerbaycan’da Rus askerlerini arkasına alarak katledilen 150’ den fazla vatandaşımızı anmak ve onlara dua etmek için toplandık. Sadece o gün şehit olanlar değil, kaybolanlar da çok fazla. Şehitlerimizin kanı, sekteye uğrayan özgürlük ihtiyacını da ortaya çıkarmıştır. Azerbaycanımız 1991’de bağımsızlığına kavuşmuştur. Bizler Turancıyız. Türk birliğinden tarafız. Milli ruhun dinamik olması bizi mutlu ediyor. Soydaşlarımıza yapılan bu katliamları kınıyoruz” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet