YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l 60’NCI YILDA FORUM DÜZENLENECEK

28.02.2018 Çarşamba - 11:50

Enes Akbal Optik

1 Mart 1958 yılında yaşanan Üsküdar Vapur faciasının 60’ıncı yıl dönümünde faciada hayatını kaybedenler gerçekleştirilecek çeşitli etkinlikler ile anılacak. Anma törenlerinin ardından bu yıl ilk defa KYÖD’ te saat 13.00’de form düzenlenecek

Üzerinden geçen 60 yıla rağmen büyük acılar ile anılan Üsküdar Vapur faciası bu yılda çeşitli etkinlikler ile anılacak. Saat 10.00’da İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde başlayacak anma etkinlikleri, saat 11.00 de İzmit Lisesi bahçesinde gerçekleştirilecek tören ile devam edecek. Saat 12.00 de ise İzmit Marina’da denize çelenklerin bırakılacak. Anma törenlerinin arından bu yıl ilk defa KYÖD’ te saat 13.00’da vapur faciasının konuşulacağı form gerçekleştirilecek. Konu ile alakalı olarak basın açıklaması gerçekleştiren KYÖD Başkanı Mehmet Toker, İZSANDER Başkanı Halil ATAY, İzmit Lisesi Mezunlar Dernek Başkanı Haluk Cem Gökmen ve ÇEKÜL Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah, tüm vatandaşları foruma  destek vermeye davet etti.

SÖZÜ OLAN HERKESİ DAVET EDİYORUZ

Basın açıklamasında konuşan KYÖD Başkanı Mehmet Toker “Bu yıl çelenklerimizi denize bıraktıktan sonra KYÖD’te buluşarak 1 Mart’ın değerlerini anlatacak bir form gerçekleştirmek istiyoruz. Saat 13.00’ de gerçekleştireceğimiz formumuzla 1 Mart ile ilgili ne hatırladığımız ve neler yapmamız gerektiği ortaya koyarak bir çalışma planı oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle bu konu ile ilgili bir sözü olan tüm vatandaşlarımızı törenlere ve foruma katılmaya davet ediyorum” dedi.

ANIT YAPILMALI

Sözlerine devam eden Toker “1 Mart Üsküdar Vapur Faciası ile ilgili anıt yapılması konusunda her zaman sıcağız.1 Mart’ın unutulmaması için her şey yapılmalı. Ancak bu anıtın doğru yerde doğru bir biçimde yapılması gerekiyor. Gerekiyorsa bir komisyon oluşturularak yaşayacak bir anıt yapılmalı. Tarihimizi sadece anmamalı, aynı zamanda anlamamızda gerekiyor” dedi.

İZMİT’TE 11 KİŞİNİN MEZARINI BULABİLDİK

Toker’in ardından konuşan ÇEKÜL Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah ise “ 1 Mart faciasını anlatan bir anıtın yapılması şarttır. Bunu en çok orada hayatını kaybeden insanlarımızın aileleri isteyecektir. İzmit Mezarlıklarında deniz faciasında ölen 11 kişi bulabildik. Üsküdar Vapurunun kaptanın mezarı hala yok. Bu anlamda bunları konuşmak adına tüm vatandaşları forma davet ediyoruz” dedi.

SORGULAMAMIZ GEREKİYOR

Son olarak konuşan İZSANDER Başkanı Halil ATAY ise “Kocaeli kentinin ortak bir hareketi ile bir anıtın yapılması gerekiyor. Bu kaza neden olmuş, bu tip kazaların nasıl önüne geçebiliriz, bize hibe çöpe gidecek gemileri Avrupa neden verdi? Gibi soruları sormamız gerekiyor. Bizim liselerimizde ülkeye yön vermiş insanlar çıkardık, o insanlarla da bu konuları tartışmamız gerekiyor. 60 yıldan buya neden bazı teknik alanlarda geride kaldığımızı sorgulamamızı gerekiyor.  Bunu yaparken STK’larla bir araya gelerek Kocaeli’ye yön verecek projeler sunmamız gerekiyor. Tüm kesimleri 11.30’da KYÖD’ e bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet