YAĞIZ KEBAP

» Mesut ŞAHİN - TÜM YAZILARI

11.09.2016 Pazar - 17:27

Günlerin en müstesnasıdır bayramlar. Bu sebeple buradan meydanları boş sanıp atıp tutanlara bayramlık ağzımı açmak isterdim ama baktım ki yüreğim kıpır kıpır heyecan dolu…

Onların penceresinden bakıldığında; Ağzı olan konuşur, önüne gelen herkes, her yerde, her şeyi yazar ve istediğini istediği şekilde doğru veya yanlış fark etmez eleştirir.

Kimsenin kimseye saygısı olmak zorunda değil, ne gerek var edep ve hayâya (!) Ee ne de olsa dünyada özgürlük ve demokrasi seviyesi en yüksek ülkeler arasında başı çekiyoruz. Hakkını vermek lazım. Böyle bir ülkede yaşıyorsak bezende laf olsun torba dolsun diyerek bol keseden atmalı… Neyse neyse bu konulara girmeyeceğim şimdi mevzu başka ben mevzuya döneyim.

Bayram heyecanı çoktan benliğimi ve kentimizi sarmış durumda.Sokaklar ve caddeler rengârenk halkımız bayram alışverişlerini yapmak için kentin merkezine doğru akmaya başladı. 

Kızlarım “Yüsra ve Zümra” kıyafet seçenekleri ile benim fikrimi almaya çalışıyor. Bayramın onlar tarafından hissedilen en heyecanlı yani bayramlık yeni yeni kıyafetler almaları olsa gerek. He bu arada birde bayramda yapılacak olan sıla-i rahimlerde ellerini öptükleri büyüklerinden toplayacakları harçlıklarında bu heyecanlarından bir tanesi olarak görüyorum.

Dedim ya mutlu ve heyecanlıyım ..

Bayramlarımız toplum olarak ortak değerlerimizin en başta gelenidirler.

Daha çok bayramlarda hatırlarız birbirimizi. Birlik ve beraberlik tavan yapar bu güzel zaman dilimlerinde. Bir başka kenetleniriz bayramlarda.

Hasretler geçici olsa da son bulur bu sayılı günlerde. Amman ha!  Şehirlerarası yolculuk yapanlar lütfen dikkatli olun.

İçimize doğan sevgi güneşi bir başka ısıtır bizi. Hüznümüzü, acımızı ve yalnızlığımızı paylaşarak azaltır, mutluluklarımızı ise paylaşarak çoğaltırız bu kıymetli günlerde. Bayram gelince aramızdaki mesafeler ortadan kalkar, kurumaya yüz tutan tebessümler yeniden yeşerir dudaklarımızda. Gönüllerimize nur, hanelerimize huzur dolar.

Kurban, iki dini bayramdan biridir.

Her yıl on gün evvel koşar gelir beldemize. Gelişiyle ruh iklimimize renk ve ahenk katar.

Zira teslimiyetin sembolüdür kurban…

Hakk’a yakınlaşmanın vesilesi…

İbrahim’in İsmail’ini Hak için feda etme kararlılığının somutlaşmış şeklidir.

Kurban Bayramı’nda gönüller Allah’a daha bir yaklaşır; tekbirler sağanak sağanak iner dil semasından.

Gönüllerden gönüllere boşalır sevgilerin en katıksızı…

Kazalar ve belalar bertaraf olur Kurban Bayramlarında…

Karanlık yüreklerimize bir dolunay misali doğar bayram neşesi…

Sevgiler yumak yumak birleşip bir sevgi çığına dönüşür gönül yamaçlarında.

Duaya kalkan eller boş çevrilmez geri; çölleşen yürekler rahmet damlalarıyla hayat bulur.

Bayram sabahında erkenden kalkıp camiye koşar dedeyle torun, aynı safta yönelirler yüce Allah’ın huzuruna.

Yürekler Allah’ın aşkıyla çarpar seher vakitlerinde…

Bir aya yakın bir zamandan beri Kurban Bayramı telaşı içerisinde yaşıyorduk milletçe. Bu süreç içerisinde şehirlerimizde kurban satış alanları kuruldu. Aileler kıran kırana pazarlıklar neticesinde kurbanlıklarını alarak bayramı beklemeye başladılar.

Çocuklarımız da bu bayram sayesinde inek, koyun ve keçi gibi hayvanları pazarlarda yakından görüp tanıma fırsatı buldular.Hayvan pazarı demişken İzmit Belediyemizin yeni açılışını yapmış olduğu.Hayvan pazarıda harika olmuş bakan körler gezebilir bu arada neyse.  Bütün zorluklara rağmen güzel şeylerdi yaşananlar…

Şimdi kurban kesmenin heyecanı içerisinde işin son noktasındayız. Dört gün boyunca bayramı doyasıya yaşayacağız.

Yoksulların kazanında da et pişecek bu bayramda…

Et kokusu yayılacak yetim sofralarına. Yüzleri gülecek solgun yüzlerin.

Bolluk ve bereketin esintisi, ruhlardaki yangınları söndürecek. Zenginler, senede bir kez olsa da, hatırlayacaklar düşkünleri…

Paylaşmanın ve bölüşmenin doyumsuz hazzını doyasıya yaşayacaklar bu bayramda da…

Türk-İslam kültüründe bayramlar kaynaşma vesilesidir. Bu özel günlerde büyükler ziyaret edilerek elleri öpülür. Hastalar ziyaret edilerek hâl hatırları sorulur. Eş-dost ve akrabalara tek tek uğranılarak gönülleri alınır.

Böylece bayramların gerçek gayesi olan sıla-i rahim ve yakınlaşma gerçekleştirilir. Dostane bir sitem için özür diliyorum sizlerden ancak günümüzde ne yazık ki bu saydıklarımızın çoğu yapılmıyor.

Bu çağ birçok şeyi yozlaştırdı. Bayramlarımız da bu yozlaşmadan nasibini aldı. Bayram deyince işten kaytarma ve tatil akla geliyor. Bayramlar tatillere vesile kılınıyor. Turizm şirketleri tarafından tatil organizasyonları yapılıyor. Bayram gelir gelmez aileler soluğu bir tatil beldesinde alıyor. Büyüklerin bayramları ancak telefon aracılığıyla kutlanıyor. Bu durum, dedeyle torunun kaynaşmasını engelliyor. Zamanla sevgi bağları da çözülüyor yok oluyor. Bayramları büyüklerimizden nasıl gördüysek öyle gelecek nesillere gösterelim sevdirelim.

Bir başka konuda!

Hani yazımın başında bahsetmiştim ya şu bayramlık ağzımı açtıracak kesimden hani bu ülkenin özgürlükçü yanını en iyi ve en çok kullanan kesimden heh işte onlar Kurban Bayramı’nı, ne yazık ki, anlamsız tartışmalarla sulandırma peşindedirler.

Çünkü RABBİM nasip etmemiş onlara bu bayramların heyecanını, sevgisini, yaşamayı o manevi ruhu taşımayı.

Varsın onlar konuşsun ..

Aslında Kurbanla ilgili her şey ayet ve hadislerde açıkça dile getirilmiştir. Bunların ötesinde yorumlar üretip insanların zihnini bulandırmanın bir manası yok.

Tartışmaları bir kenara bırakarak bayram sevincini doyasıya yaşayalım, çocuklarımıza bu sev giyide aşılayalım. Rabbim şimdiden kurban bayramında rabbisi için kurban kesecek olan tüm Müslüman âleminin kurbanlarını kabul etsin kesemeyen borçlu kardeşlerimizin de bir daha ki seneler de kesmelerini nasip etsin İNŞAALLAH.

Kurban Bayramınız kutlu olsun selam ve dua ile ALLAHA emanet olun..

HAYIRLI BAYRAMLAR ..

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Aylin

Bayramın tadını bozanlara gelsin bu yazı…

14.09.2016, 17:02 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet
Enes Akbal Optik