YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Fulya Batuhan - TÜM YAZILARI

20.03.2018 Salı - 18:11

Enes Akbal Optik

Çiçeği burnunda anne ve babalar, hepinize yeniden merhaba.

Minicik bir bedenin hayatınıza girmesiyle dokuz aylık bir serüven sona erdi. Ama merak etmeyin, yepyeni maceralar sizi bekliyor.

Dört gözle beklenen minik misafirimiz, sonunda geldi. Aylardır sizi her gün dinleyen, size kavuşmak için günbegün büyüyen ve asla pes etmeyen küçük kahramanımız sonunda ailesine kavuşabildi ve hasret sona erdi.

Doğum, bir ailenin hayatı boyunca asla unutamayacağı en özel deneyimlerden biri. Peki, bu en özel deneyim hiç hazırlıksız olur mu? Tabi ki de olmaz. Hadi gelin bu hazırlıkları biraz konuşalım.

Önce doğumun yaklaştığını gösteren belirtilere bir göz atalım.

  • Gebeliğin son aylarına doğru rahim, göğüs kafesine kadar yükselir. Bu yükseliş anne adayının nefes almakta güçlük çekmesine sebep olur. Ama bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi ile bu basınç ortadan kalkar ve annemiz biraz rahatlar.
  • Bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi sonucunda idrar torbasına yapılan basınç anne adayında sık sık idrara gitme isteği uyandırır.
  • Doğumdan 1-2 hafta önce hormonal değişikliklerin de etkisiyle anne adayının iştahı biraz azalabilir ve 1-2 kilo verebilir.
  • Özellikle son haftalara doğru anne adayı, karnında sertleşmeler (kasılmalar) hissedebilir. Bu sertleşmeler (kasılmalar) yalancı doğum ağrısı olabileceği gibi gerçek doğum ağrısı da olabilir.

Şimdi, doğumun yaklaştığını gösteren belirtilerden biraz bahsetmişken doğum için bir hastaneye başvurmamız gerektiğinde yanımızda nelerin olması gerektiğine de bir göz atalım.

 

  • Annemiz için; 2-3 adet pijama (yakası kolay açılabilen), diş macunu, diş fırçası, kağıt havlu ve tuvalet kağıdı, emzirmeye uygun sütyen, hastane çıkışı kıyafeti, 3-4 adet pamuklu iç çamaşırı, hijyenik ped, el aynası, tarak, deodorant. (Makyaj malzemelerinizi de sakın unutmayın. Fotoğraflarda yorgun çıkmak yok!)

 

  • Bebeğiniz için; başlık, eldiven, çorap, pijama, tulum, bebek yağı, pamuklu battaniye, bez (yenidoğanlar için),küçük bir havlu, ıslak mendil. Ama bunların hepsinden öte sevgi dolu bir anne-baba kucağı.

 

  • Babamızın unutmaması gerekenler; fotoğraf makinesi, video kamera, çiçek (eşinizin en sevdiği çiçek), enerji verecek kuruyemişler ve kuru meyveler, daha önceden birlikte seçtiğiniz sakinleştirici müzikler, kitaplar…

Büyük gün için hazırlıklarımız daha devam ediyor. Haftaya doğumun başladığını gösteren belirtilere göz atacağız.

Sevgiyle kalın

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet