YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Mesut ŞAHİN - TÜM YAZILARI

23.03.2018 Cuma - 14:23

Enes Akbal Optik

Filistin’de çocuk olmak, yokluk içinde parıldayan bir kalbe sahip olmaktır. Filistin’ de çocuk olmak her yeni güne acı ile uyanmak, katliamlar maruz bırakılmaktır.

Bir çocuksunuz diyelim. Hem de Filistin’de bir çocuk. Onlarca çocuktan sadece bir tanesi..  Bir sabah anacığınızın yumuşak sesi ve tatlı sözleriyle değil de silah dipçikleriyle her tarafınıza vurularak uyandırılıyorsunuz. Hatta sabah bile değil, gece yarısı. Uykunun en tatlı yerinde…

Bir anda zorla evinize girenler ite kaka uyandırıyorlar sizi. Daha siz ne olduğunu anlamadan ellerinizi ve kollarınızı bağlıyorlar. Ve gözlerinizi. Sonra da vurup sırtlarına ya da sürükleyerek, annenizin, babanızın, kardeşlerinizin çığlıkları arasında alıp götürüyorlar sizi.

 

Nereye?

 

Dünya onu “Filistin askerine yumruk atan Filistinli küçük kız” olarak tanıdı. K Ahed Tamimi 2001 yılında dünyaya geldi. Babası Bassem al-Tamimi annesi Nariman al-Tamimi’dir. Tamimi “Filistin’in cesur kızı” ya da Filistin’in kahramanı” olarak tanınıdı ve Filistin direnişinin yeni sembolü olarak gösterildi. Küçücük cüssesiyle karşısındaki İsrail askerlerinin üzerine yürüyen onlara kimi zaman tekme kimi zaman yumruk atan o Filistinli kız Ahed et-Temim’di. Abisini gözaltından kurtarmak için atmıştı ilk yumruğu İsrail askerlerine… Cesur tavrı nedeniyle İstanbul’da ‘’Hanzala Cesaret Ödülüne ‘’ layık görüldü. O küçük kız büyüdü ve 16 yaşında genç ve güzel bir kız oldu. Aylar öncesinde İsrail askerleri tarafından gözaltına alındı. İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, 17 yaşındaki Filistinli Ahed Temimi için “hayatı hapishanede son bulmalı” ifadesini kullanmıştı. 4 aydır İsrail zindanlarında esir tutuluyordu Ahed Tamimi.

Henüz 17 yaşında bir kız çocuğu olmasına ve herhangi bir suçu bulunmamasına rağmen defalarca hakim karşısına çıkarıldı, işkenceye maruz kaldı.

İsrail askerlerini tokatladığı için 18 Aralık’ta gözaltına alınan ‘Filistin’in cesur kızı’ lakaplı Ahed Tamimi’ye 8 ay hapis cezası verildi. Filistinin Kudüs yürekli cesur kadınlarının direnişi korkak, sağır, kör ve dilsiz dünyanın sessizliğini bozamadı. Yaşadığı toprakların özgürlüğü için verdiği mücadeleyle, çıkarıldığı işgal mahkemesinde ‘’ İşgal altında Adalet olmaz. ‘’ diye haykırarak tüm dünyada akıllara kazındı.

Barış sevgiyi savunanlar bu kızı niye savunmadınız?

Filistinli Müslüman diye mi?

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet