YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

ANASAYFA l AK Parti Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman; İl Binası Kalemizdir!

12.10.2016 Çarşamba - 12:31

AK Parti Kocaeli Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman Kocaeli’ndeki ilk röportajını Yeni Kocaeli Gazetesi’ne verdi.

Teşkilatın en alt kademesinden gelen ve başarılarıyla adından oldukça söz ettiren Emre Kahraman “İl başkanımız bizim kaptanımız, kalenin patronu, il binası da bizim kalemizdir. Biz o kaleyi asla terk etmeyiz. O kaleyi kaptırmamak için ilk savaşacak olanlarda gençlik kollarıdır.” dedi.

Şimdi sizi röportajımızla baş başa bırakıyoruz.

 

 

*Olası bir erken seçime gençlik kolları olarak hazır mısınız?

-Biz AK Parti Kocaeli Gençlik Kolları olarak Kocaeli’nin bütün mahallelerinde yapılanmış durumdayız. Aslında Kocaeli’nde bulunan en büyük gençlik STK’larından da bir tanesiyiz. 12 ilçemizde 472 mahallemizde bütün teşkilatlarımız hazır. Mahalle gençlik kolları başkanlarımız, mahalle yöneticilerimiz, ilçe gençlik kolları başkanlarımız, ilçe başkanlarımız her an bir seçim olacakmış gibi çalışıyor ve hazırlıklarını yapıyor. Bunun haricinde bizim için en önemli şey kentimizin dışındaki gençlere ulaşabilmek. Bununla alakalı da biz STK’larla ciddi iş birliği yapıyoruz onların çalışmalarına katılıyoruz, bizzat destek veriyoruz ki daha fazla gence ulaşabilelim. Kocaeli’nde 1.2 milyon seçmen var bunun yaklaşık 500 bini genç seçmen, biz buna ulaşmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu kadar üniversite bulunan ülkemizde genç kardeşimizin üniversiteye girebilmeleri için çalışma yapıyoruz. Sınava girdikten sona puanı yeterliyse Kocaeli’nde kalmasını istiyoruz.

 

*Kocaeli’de üniversite eğitimi gören öğrencilerle ilgili çalışmalarınız var mı?

-FETÖ örgütünün en çok yapılandığı yerler üniversiteler. Biz bu ilden başka bir ile giden yada başka bir ilden Kocaeli’ne gelen genç kardeşlerimizi yalnız bırakmamak için onlarla alakalı bir çalışma başlattık. Projenin ismi de “Kampüse hoşgeldin”. Eğer bu kardeşimiz Kocaeli’ni tercih ettiyse yurtla alakalı, ulaşımla alakalı Kocaeli’ni tanıması noktasında kendisine yardımcı oluyoruz. Bu güne kadar yaklaşık 2000 tane genç kardeşimiz bizzat bize ulaştı. İşin güzel yanı şu evet biz bu programı yapıyoruz AK Parti teşkilatı olarak ama bize MHP’li ve CHP’li olup da bize başvuru yapanlarda var. Neden çünkü böyle bir sistem Türkiye’de yok sadece AK Parti teşkilatları bu sistemi yapıyor.

 

*Başkanlığınız sırasında önemli anlarınız ve olaylarınız neydi?

– Öncelikle Kocaeli’nde ilk röportajımı size vermiş oldum. Bu vesileyle davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Görevimi aldıktan sonra 7 Haziran seçimlerinin hemen arkasından 1 Kasım seçimleri, hemen sonrasında darbe kalkışması oldu. Onun dışında biz gençlik kolları olarak 2 kere Başbakanımızı ağırladık 1 kere Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’u ağırladık. Gençlik strateji planımızı açıkladık. Türkiye’de gençlik strateji planı açıklayan ilk iliz. 15 Şubat 2016’dan 15 Şubat 2017’ye kadar yapılacak 25 tane proje açıkladık. Biz şuan hepsini tek tek yapıyoruz. Bunun dışında o kadar farklı projelerimiz var ki sosyal yardımlaşma ile alakalı kurduğumuz bir ekip var. Arkadaşlarımızın kariyer gelişimi ile ilgili bir ekibimiz var. İnşallah 15 Şubat 2017 de o güne kadar yaptıklarımızı anlatıp o günden sonrada yapacaklarımızı anlatacağımız bir program yapma gibi bir niyetimiz var.

 

*Kocaeli teşkilatları Teşkilat Performans Sistemi’nde birinci oldu. Bununla ilgi söylemek istedikleriniz var mı?

-Teşkilat Performans Sistemi, Türkiye’nin 81 ilini ve 957 ilçesini ölçen bir sistem. Bu sistemin içerisinde gençlik kollarında bulunan arkadaşlarımızın gençler adına yaptığı faaliyetler var. Bugün gençlik kollarındaki bir kardeşimiz büyüklerinin programına katıldığı zaman TPS’den puan almıyor. Sadece gençlik adına yaptığı çalışmalardan puan alıyor. Bunun içerisinde öncelikle bizim asli görevimiz olan mahalle toplantılarımız, sandık toplantılarımız, danışma toplantılarımız ve bunun gibi teşkilatın bize verdiği görevleri içeren bir yapı var. Bunlardan tek tek puan alıyoruz. Kocaeli’nde 472 tane mahalle var, hepsinde toplantı yaparsan 10 puan alırsın. Eğer 450 tanesini yaptıysan 9.50 alıyorsun. Genel merkezimizin bize vermiş olduğu görevlerin üzerinden biz 96.65 puanla Türkiye birincisi olduk. Şimdi bize en yakın ilin puanıysa 60. Buradan diğer illerin çalışmadığı sonucunu çıkaramayız. Bu Kocaeli teşkilatlarının nasıl sistemli olduğu gösteriyor.

 

2

 

*Siyasi olarak hedefleriniz nelerdir?

-Bu güne kadar siyaseti bir hedef doğrultusunda kesinlikle yapmadık, sadece bu partiye hizmet etmek için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın davasına hizmet etmek için yaptık. Bu süre zarfında böyle bir güzel yapıda böyle bir partide Allah bize siyaset yapma fırsatı verdi. Böyle güzel insanlarla böyle değerli insanlarla tanıştık ve kendimizi bir şekilde geliştirdik. Gençlik kollarında yapılan siyaset bu işin en fedakarca ve gerçekten bu işin en ağır yükünü çeken kısımdır. Biz bu yapı üzerinde sadece teşkilatımızın bize verdiği görevleri yapmak için buradayız. Hedefimiz ilerde şu yada bu olmak değil, bizim teşkilatımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları ilimizdeki büyüklerimiz bize hangi görevleri verirse onu yaparız.

 

*15 Temmuz gecesi neler yaşadınız?

-Darbe gecesi bizim için özel ve duygusal bir gece.Ben 15 Temmuz’da Ankara’daydım. Kızılcahamam’da il başkanları kampı vardı. Kampı bitirdik ve oradan meclise geçtik. Mecliste grup başkan vekilimizi ziyaret ettik. 15 Temmuz akşamı Kocaeli’ne geri döndük.  O gece Ankara’dan geri döndükten sonra İstanbul’da bir kaç ziyarette bulunmak için tekrar yola çıktık. Gebze civarına vardığımda siyasi çevreden olmayan bir yakınım telefonla beni arayarak “Emre, boğaz köprüsünü kapatıyorlar büyük ihtimalle darbe var, ev dışında nereye gidersen git eve gitme” dedi. Tabi o anda ilk aklıma gelen şey darbe oluyorsa büyük ihtimalle Allah korusun siyasi büyüklerimizden herhangi birine zarar geldiğini düşündüm ve aklıma gençlik aşkımız Erdoğan geldi. Allah korusun bir şey olmasın dedik. Verecek bir canımız var bu saatten sonra gideceğimiz tek yer AK Parti il binasıdır dedim ve arabamı il binasının önüne çektim. AK Parti il binasına gittiğimde binanın önünde kimse yoktu. Büyük ihtimalle darbeden de kimsenin haberi yoktu. Gittim oradaki polise kapıyı açtırdım. Hemen ardından il başkanımız Şemsettin Ceyhan geldi. Arkadaşlarımla, il başkanımla, genel merkezle hemen bir görüşme yaptık. Arkadaşlarımı aradım herkes il binasına gelsin dedim. İl başkanımıza ne yapabileceğimizi sorduk ve hemen orada acil eylem planı yaptık ve gençlik oraya aktı.

 

*Siz gençliği nerede görüyorsunuz? Gerçekten apolitik bir gençlik mi var?

O gece gençlik kollarında görev yapan 12 tane kardeşimizi şehit verdik. Tankın altına yattılar, kurşun yediler. Bugün Kocaeli’nde de aynısı olsaydı burada da şehitlerimiz olacaktı. O akşam evinden çıkan bütün gençler annelerinden babalarından helallik isteyerek çıktı. Herkes Allah korusun Erdoğan’a bir şey olmasın diye evlerinden çıktı. Anlatırken bile insanın bam telini sızlatıyor. Biz hep bunu düşündük. Benim bazı arkadaşlarım 27 gün boyunca evine gitmedi. Bu millete böyle sahip çıkan bir gençlik var. Şunu da söylemek istiyorum perşembe pazarına sadece AK Parti’liler değil diğer partililer de geldi ve bu ülkeye beraberce sahip çıktık.

 

*İkinci bir darbe girişimi söylentisi var bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

-İkinci bir darbe söylentisi dolaşıyor. Hani Cumhurbaşkanı’mız diyor ya topunuz gelin diye, bugün hepimizin bir canı var bu ülke için vermeye hazırız. Biz bu ülkeden gitmeyiz bu ülkenin insanı bu vatanı terk etmez. Biz buradayız kim gelecekse, darbe yapacaksa, eğer böyle bir şeye yelteneceklerse gerek içerde bulunan hainleriyle, gerek dışarıda bulunan hainlerle bir organizasyona kalkacaklarsa biz buradayız. Biz bir konuyla alakalı bir ses çıktığında bir gündem olduğunda ilk gideceğimiz yer il binamızdır. İl binamızı savunuruz, bizi öldürmeden o il binasına giremezler. İl binası bizim kalemizdir! İl başkanımız bizim kaptanımız, kalenin patronu, il binası da bizim kalemizdir. Biz o kaleyi terk etmeyiz. O kaleyi kaptırmamak için ilk savaşacak olanlarda gençlik kollarıdır.

 

*CHP Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç bir gazetede, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu için “Kocaeli’nin imamı Karaosmanoğlu’dur” demişti. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

-Murat Erinç kardeşimizi tanıyorum. Kendisiyle muhabbet etmişliğimiz de var heyecanlı ve gerçekten teşkilatına değer katmaya çalışan birisi. Ama şöyle bir durum söz konusu, bu dönemde bu kelimeyi kullanmanın ne demek olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Cumhurbaşkanımıza da tarihle alakalı bilgi vermeye çalıştı. Şimdi ben 6.5 yıl il başkan yardımcılığı yaptım. 1.5 yıldır da gençlik kolları başkanlığı yapıyorum. Bugüne kadar CHP’de kendi statümün dışındaki üst klasmandaki kimseye basın açıklaması ile laf attığım görülmemiştir. Ben CHP İl Başkanına bir şey söylemem, ilçe gençlik kolları başkanına da bir şey söylemem. Hele hele CHP’nin genel başkanına da bir laf söylemem. Hani diyorum ya murat Erinç’e haddin değil, evet değil. Bizim gençlik kolları olarak gündeme gelmemiz gereken konular gençlikle alakalı yapacağımız çalışmalar. Gençlerin kişisel gelişimini sağlıyor muyuz?. Biz bunla alakalı gündeme gelmeliyiz. Murat Erinç gençlik adına çalışma yapsın, eğer bir konu ya da proje bulamıyorsa da ben yapmış olduğumuz faaliyetlerin raporunu göndereyim bunun üzerinden çalışma yapsın.

 

1

 

*AK Parti’de hiç FETÖ’cü yok mu şeklide sürekli konuşmalara şahit oluyoruz, bizi biraz bilgilendirir misiniz?

-Bu konuyla alakalı genel merkezimizin zaten bir çalışması var. Farklı illerde görevden alınan belediye başkanları da var kayyum atananlar da var. Bakın bizim bu saatten sonra FETÖ’yle bağlantısı olduğu için insanları görevde tutma ihtimalimiz yok. Tabi ki bunların araştırmaları yapılıyor. Büyüklerimiz süreci titiz bir şekilde takip ediyor. Böyle bir algı oluşturmaya çalıştırıyorlar bu dava FETÖ bu hainlerin bu ülkeye vermiş olduğu zarar, bu ülkenin kırılma noktasındır. Biz bunlarla eğer savaşmazsak bunlar 20 sene sonra 30 sene sonra yine önümüze çıkacaklar. Şunları bilmek lazım 17-25 aralıktan sonra teşkilat olarak biz bunlara mesafe koyduk. Geçlik kollarımız, ana kadememiz, kadın kollarımız yönetimler yaparken ince eleyip sık dokudu. Bunlarla beraber olanları biz yönetimimize almadık. Bu algının oluşmasında ben karşıyım. FETÖ’yle, devlette, hükümette, AK Parti olarak da, diğer siyasi partilerin de onlarla savaştığını görüyorum hep beraber bu illeti bu kanserli hücreyi bu ülkenin damarlarından temizleyeceğiz.

 

*Emre Kahraman başkanlığa giden yolda neler yaptı?

-2001 yılından beri bu teşkilata gelip gidiyorduk, yaşımız tutmuyordu ama gelip gidiyorduk. Rahmetli babamın Kocaeli Eşme’de benzin istasyonumuz vardı. Hayatımızın belli bir bölümünü Kocaeli’nde bir bölümünü İstanbul’da geçiriyorduk. 2006 yılında üniversiteyi kazandıktan sonra AK Parti Kocaeli Gençlik Kolları Üniversite Birimi’ne dahil olduk. Zaten teşkilatın içerisindeydik, mahalle toplantılarına katılıyorduk. Üniversitede de bunun içerisinde dahil olduk. Üniversite Komisyon Üyeliğiyle başladık. Ondan sonra emek verdik koşturduk, Allah nasip etti, başkan yardımcılığı yaptık. Daha sonra üniversitelerden sorumlu il başkan yardımcılığı kısmına geldik. Bize o görevi nasip ettiler. Ardından kongre dönemine geldik ve kongre döneminde de yine listeye girerek Ekonomiden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yaptım.  Ve en sonunda il başkanlığı için süreç geldi, aday olduk, etrafımızdakiler sen bu işi yapabilirsiniz dediler. Ben Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Ticaretle uğraşıyoruz, yapabilirsin dediler ve aday olduk. Genel merkezimiz tekdir etti, büyüklerimiz takdir etti, başkan olduk.

 

*Gençlik kolları olarak darbe gecesi nasıl organize oldunuz?

-Gençlik kolları olarak bizim darbe gecesi en önemli görevimiz oradaki organizasyonu sağlamaktı. Bin kişinin iki bin kişinin sığabileceği bir yere 10 bin kişi geldi. Ezilme korkusu vardı, herkes heyecanlıydı. Biz gençlik kolları olarak gerekli yönlendirmeler yaptık. İl binamızın ve ilçe binalarımızın kapısına gençler diktik. Herhangi bir darbeci gelme ihtimalinde o gençler o darbeciyi il binasına sokmayacaktı. Hepsi çok cevval arkadaşlarımızdı. İlçe ve il binalarımızın güvenliğini sağladık. Hem polisimiz teyakkuz halindeydi hem de darbecilerle uğraşıyorlardı. Bunların dışında biz 27 gün boyunca gençlik kolları olarak. Oraya gelen vatandaşlarımızın su ikramlarını biz yapmaya çalıştık, yiyecekle alakalı ikramlarını biz yapmaya çalıştık. Sandalye taşınacaksa biz yaptık, birinin hastalıkla alakalı durumu varsa yardımcı olmaya çalıştık. Oradaki bu sistemi kurmak için elimizden geleni yaptık.

 

*Diğer partinin gençlik kollarından destek aldınız mı?

-Gençlik STK’larından destekler aldık. Bizi arayıp yardımcı olmak isteyen, yapacak bir şey var mı diyenler oldu. Diğer siyasi partilerin büyükleri programlara katıldığında gençlik kollarından arkadaşlarımızın da programlara katıldıklarını gördük. Ama belki daha fazla beraber olabilirdik. Biliyorsunuz Perşembe Pazarı’nın ismi bizim teklifimizle Milli İrade Meydanı oldu. Kocaeli gençlik kolları olarak Valimize, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne perşembe pazarının adının değişmesi konusunda teklifte bulunduk. Ardından teklifi de ilk bizim yapmamız vesilesiyle zaten böyle bir düşünceleri varmış ve perşembe pazarı alanının ismi değişti.

 

3

 

*Ülkü Ocakları’ndan da aynı desteği aldınız mı?

-Ülkü Ocakları’ndaki kardeşlerimizi biz alanlarda gördük. Onlarda gelip bizimle birlikte nöbet tuttular. Çalışma yaptılar. Biz alana çıktığımızda çalışma yaptığımızda onları da gördük. Aynı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu süre zarfında devletin yanında olduğu gibi, Ülkü Ocakları da aynı şekilde devletin yanında olarak perşembe pazarında bizimle birlikte nöbet tuttular.

 

*Gençlik kolları teşkilatı olarak kısaca hedefinizden bahseder misiniz?

-Geçlik yeni Türkiye davasının lokomotifi olacaktır. Bu davayı, bu ülkeye sahip çıkacaktır ki 15 Temmuz’da bunu gördük. Biz mümkün olduğu kadar genç kardeşimize ulaşacağız. Genç kardeşlerimizin gelişimini sağlayacağız. Biz kendi gençlerimizi yetiştireceğiz. Bu ülkeye sevdalı gençler yetiştireceğiz. Allah nasip ederse Cumhurbaşkanımızın bizim önümüze koyduğu 2023 ve 2071 hedeflerini bu gençlerle beraber sağlayacağız. Gençler çok önemli, büyüklerimiz bu gençliğe çok önem veriyor. Bunu da zaten görüyoruz. Biz de önümüz açıldığı için bunun arkasından gidiceğiz önce Kocaeli gençliği için daha sonra Türkiye gençliği için onlara fayda sağlayacak şeyler yapmak istiyoruz. Şunu söylemek lazım biz Kocaeli gençliğine aşığız, sevdalıyız, Kocaeli gençliğine ulaşmak aşık olduğumuz gençliğe ulaşmak için birçok çalışma yapacağız.

 

*Gençlik kolları olarak Kocaelispor’a yaklaşımınız nasıl?

-Tabii Kocaelispor bizim kentimizin takımı, Allah nasip ederse bir maçına da gideceğiz. Arkadaşlarımızın zaten Kocaelispor’a bir sevdası var. Biz de Allah nasip ederse gideceğiz. Geçen gün il yönetimi olarak kombine aldık destek olmak için. Kocaelispor daha iyi yerleri hak ediyor. İnşallah daha iyi yerlere de gelecektir. Sonunda bu ilin bir takımı da Süper Lig’e çıkacaktır, buna inanıyoruz. Bizim gençlerimiz Kocaelispor’u yakından takip ediyor, onunla dertleniyorlar. Daha önce çok kez maçına gittim. Maça gittiğimizde daha çok protokolde değil de taraftarın arasında olacağız. Kocaelispor’a destek olmak için orada olacağız.

 

Röportaj: Bigman Çakman & Mesut Şahin

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet