Özel Cihan Hastanesi
Kesmar Marketler Zinciri
Konak Hastanesi

ANASAYFA l AK Parti’lilere hakkımı helal ETMİYORUM!

08.09.2016 Perşembe - 11:50

Fethullah Gülen’i eleştirdikleri için ‘dinsiz’ yakıştırması yapan AK Partililerin kendilerinden özür dilemesi gerektiğini belirten Küçükkaya, “Hakkımı helal etmem” dedi
40 YILLIK SİYASETÇİ GİBİ SEÇİM GÖRDÜ…

Selman Yıldırım’ın istifası sonrası yönetim içinden ilçe başkanı seçilen ve girdiği kongrede de ‘seçilmiş’ olarak İzmit İlçe Başkanlığı koltuğuna oturan Mehmet Ümit Küçükkaya ile yerel ve Türkiye gündemini konuştuk.

Küçükkaya, yaşı genç, tecrübesi ise oldukça fazla bir isim.

Kolay değil; Neredeyse 2 yıllık başkanlığı süresince genel seçim ve yerel seçim, referandum gördü. üstüne bir de parti içi seçim yaşadı. Yani kısaca 40 yıllık siyasinin gördüğü seçimi o sadece 1 dönemde gördü..

İşte Küçükkaya ile yaptığımız söyleşi…

 

* Türkiye’de siyasilerin son günlerde belki de en fazla konuştuğu konu; Yenikapı Ruhu. Bu ruhun Kocaeli’ye sirayet ettiğini düşünüyor musunuz?

Asla… Yenikapı Ruhu 2 ay içinde yok olacaktır. Darbeden sonra tek konuşan siyasiyim aslında. Kocaeli’nde daha 3 ay öncesine kadar Dumankayalar’la ilgili arazi mevzusu vardı. Bunun gibi 20-30 tane konu sayarım. Merak ediyorum Cumhurbaşkanının gözünden kaçıyor mu, kaçmıyor mu? Mehmet Ali Sarı’nın ortağı Karaosmanoğlu’nun oğlu değil mi? Bunları kimse konuşmuyor, ben konuşuyorum. Ben hepsini bir rapor haline getirip Genel Başkanımıza ileteceğim.

10 SANİYE DÜŞÜNMEM ATARIM

Burada bir tiyatro oynanıyor. İzmit Belediyesi’nde açığa alınanların hepsi geri döndü; Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı hala açıkta. Ney; Soruşturuluyor… O muhtar benim üyem. Bunun siyasi anlamda amiri benim. Dedim ki; Fethullah’la bir şeyi varsa getirin partiden atayım. 10 saniye düşünmem atardım. Ama kimse bir şey veremedi.

AK PARTİLİLER BENDEN ÖZÜR DİLEMELİ…

AK Parti’nin içindeki siyasi yapılanmayı çözmeden Fethullah’ın beslenme kaynaklarını çözemezsin… Fethullah’ın bugüne kadar gelmesinde CHP dışında herkesin payı var. AKP’lilerin ahrette o sırat köprüsünde geçmesi için CHP’lilerden özür dilemesi lazım. Kul hakkı çünkü. Biz Fethullah’ı eleştirdiğimizde bize ‘dinsiz’ dediler… Benim kul hakkım var. Gelip benden özür dilemeleri lazım…

Ben hakkımı helal etmiyorum…

 

img_1093

 

*Yenikapı ruhunu konuşmuşken, samimi buluyor musun? Ve CHP neler yapmalı bu süreçte?

Ben samimi bulmuyorum. Ama Genel Merkez belki o mitinge gitmekle doğru bir karar almış olabilir. O gün verilmesi gereken bir fotoğraftı. Lakin görüyoruz ki; geçtiğimiz gün Genel Başkanın da isyanları vardı. AK Parti yine bildiğini yapma noktasında. Ama arkadaş sen bu konuda yanlış yapıyorsun diyerek hak istemekte gerekli.

 

*Peki Gülen’e yönelik operasyonları yeterli buluyor musunuz? Siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

Ben olsaydım; En çok kendi zamanımda kendi bölgede olduğunu görürdüm. Ben bir operasyon yapacaksam, en çok kendi arkadaşıma, eşime yapmam lazım. F tipinin en çok zarar görmüşleri çağırırdım. CHP’si, ADD’si, muvazzaf subayları, Aziz Yıldırım’ı çağırırdım. Bir komisyon kurar, detaylarla da isimlere ulaşırdım. Sonra inandığım parti organlarıyla kendi arkadaşlarımın da değerlendirmesini yapardım. Bağrıma taş basar gereğini de yapardım. En azından siyasetten uzaklaştırma kararlarını verirdim.

Ama Kocaeli’deki bazı isimlere bakıyorsun, insana gülerler… Mesela siyasal kaynağa girmedikleri gibi finans kaynağına da girmiyorlar.

 

*Bu süreçte bir de KOÜ’de 19 akademisyen ihraç edildi. Bu konuda düşünceleriniz neler?

Öncelikle Akademisyenlerin o imzaladığı metni tasvip etmediğimi daha önce de söylemiştim. Daha doğrusu eksik olduğunu düşünüyorum. Orada PKK’da terör örgütü olarak tanımlanması gerekiyordu. Bu bir eksikti. Lakin bu konuda ömrü boyunca bilime, akademiye emek vermiş insanların hayatlarını bir çizgide düşüncelerinden ötürü yargılayamazsınız. Bu kadar akademisyenin birden memuriyetten atılmaları çok sağlıklı değil.

AKIL GÖÇÜ VAR…

Şunu da görmek lazım aslında. Son yıllarda Türkiye’de akıl göçü diye bir sorun oluştu. Aydınlar yurt dışına kaçıyor. Eğitim ve bilimden uzaklaştırılıyor. Bu tarz keyfi tavırlar muhakkak ki devlete zarar verecektir. Bir ikincisi de; Hocalarımızın atılma sonrasında yaptıkları toplantıya da katıldım, onları dinledim. Atılma kararından sonra rektör ifadelerini almış. Kocaeli Üniversitesi’nde halen sosyal demokrat akademisyenler var. İlk konsey toplantısında da yaşananlar konuşulacaktır. Ben orada demokrat arkadaşlardan bir tavır bekliyorum. Rektörler kendi çiftliği gibi yönetmesi noktasında tavır gösterilmeli.

 

img_1089

 

ERDOĞAN EN BAŞARILI LİDER!

*Ülkenin içinde olduğu durum ortada. Gidişatı nasıl görüyorsunuz?

Ülkeyi bir kamyon olarak görürsek, bir devriliş süreci var bir de yola devam etme süreci var. Aslında biz ülke olarak kamyonu devirdik. Cumhurbaşkanı oy anlamında en başarılı liderlerinden bir tanesi. Ama oy anlamında… En büyük hata; Oyu çok aldığından Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni kurucusu olmaya çalıştı. Kurucu iradeyle oynamak istedi. En büyük hatayı da burada yaptı.

Şimdi ülke kararını vermek zorunda. Cumhurbaşkanı şu kararı verecek; Ya devlet muasır medeniyetleri yukarıya çıkartacak ya da kurucu iradeyle oynayarak ülkeyi daha kötü duruma getirecek. Bu ülkede iç terör ve dış terör sorunu var, kimlik sorunu var, ekonomik sorunu var…

 

*Olası bir erken seçim gündeme yavaş yavaş gelmeye başladı. Eğer erken seçim olursa CHP İzmit’te neler yapar? Hazır mı?

Erken seçimle ilgili bir karar Ankara tarafından nasıl verilecek bunu görmek lazım. Bu konuda farklı çalışmalar var. Erken seçim istemelerinin nedeni; Şu anki duruma siyaseten müdahale edemiyor. Etmesi gerektiğini biliyor. Temizlik yapacak ve buna en önemli metropollerin belediye başkanlarıyla başlaması gerekiyor. Mesela Melih Gökçek’e operasyon yapamıyor. Yaparsa bir dahaki seçimde Ankara’yı kaybedebilir. Bu da F tipi ile mücadeleyi tersine çevirir. Erken seçim temizlik için. Ama AK Parti samimiyse mevcut başkan ve vekilleri şimdi görevden alır.

SEÇİME EN HAZIR PARTİ BİZİZ

Seçime olsa hazır mıyız? Bizim seçim için her şeyimiz hazır. Sadece ne hazır değil; ‘ideal hazırlıklar’ tamam değildir. Nedir ‘ideal’ hazırlık; “Her mahalle her sokakta bir Kemal Kılıçdaroğlu, bir Cengiz Sarıbay, bir Mehmet Ümit Küçükkaya olması lazım”. İşte biz bu ideale hazır değiliz. Ama normal süreçle herkesten, her partiden daha fazla hazırız. Ama dediğim gibi; Sandık sandık cephe cephe duracak askerler hazır, yönetecek kadrolar için biraz daha zamana ihtiyaç var…

 

*Biraz da yerele doğru inersek; Tramvay çalışmaları konusunda esnafın ciddi sıkıntıları var. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz. Bir de tramvay ihtiyaç mıydı?

Demiryolu ihtiyaç. Ama güzergah konusu biraz teknik olmak üzere tartışılabilirdi. Ama esnafın mağduriyeti söz konusu. Bir realitede var. Bir iş yapılırken mağduriyette söz konusu. Mesela Barlar Sokağı’ndan tramvay geçmesinin nedenini belki teknik olarak açıklayabilirler ama ben bunun sadece teknik bir sebepten olduğuna inanmıyorum. O bölgedeki esnafla ilgili; orayı biz Sefa Sirmen ve Selman Yıldırım ile çok gezdik. Projelerimizi de anlatmıştık. Birazcık daha bize destek verselerdi, daha güzel olacaktı.

 

img_1070

 

BEN KATILMAK İSTEMEM…

* CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Kent Bayramlaşması’na katılacağını açıkladı. Siz gidecek misiniz?

Katılma kararından benim haberim yok. İlçe Başkanları toplantısında konuşulmadı. Bu konuyu ben kendi yönetim kuruluna da paylaşmadım, konuşmadım. Bireysel anlamda düşüncem; Kent Bayramlaşması, Büyükşehir’in ağırlığıyla yapıldığı sürece katılmanın bir anlamı yok. Bayramlar İslamiyet’te önemlidir. Birlik beraberlik güzeldir ama herkes bir araya geldiğinde de; İnsanın insandan üstün olmaması gerekir. Mevcut yapının kibrini doyuracak, makamların takvimini oluşturacak bir bayramlaşmaya katılmak istemem.

* Siyasi olarak hedefiniz nedir?

Ben uzun yıllardır siyasetin içinde olduğumdan dolayı; Küçükken ne olmak istiyorsun dediklerinde; Cumhurbaşkanı derdim. Ama belki muhtar bile olamayacağımı da bilirdim. Çünkü siyasette bu da var. Ben çok yerel belediyecilik noktasında Ankara siyasetine daha yatkın olduğumu söylüyorum. Başkan seçilirken de söylemiştim; Bugüne kadar hep hizmet ettim. Üç hedefim vardı; Kurultay delegeliği, il başkanlığı ve milletvekilliği… Milletvekilliğinde kendimi daha fazla faydalı olacağımı düşünürüm. Hem belediye başkanı hem milletvekili olmayı da hoş görmem. Yanlış yaptıklarını da hep söylemişimdir.

 

HEDEFİM MİLLETVEKİLLİĞİ…

*İl kongresinde aday olacak mısınız peki?

Önümüzdeki kongre sürecinde aday olmayı düşünmüyorum açıkçası. Yöneticilik noktasında doymuş, yorulmuş, nefes alması gereken ve partisine hizmet vermesi gereken bir noktadayım. Milletvekili adayı olmayı planlıyorum. Ama örgüt derse; Senden aday olmaz, olmam. Ama örgüt yöneticiliğini bırakarak aday olmam. Alt yapıyı hazırlayacağım, değerlendirmeleri yapacağım ona göre hareket edeceğim. Milletvekilliği noktasında bir hazırlığım var. Hele ön seçim olursa daha hevesli bir hazırlık olur.

 

* Üç tane vekil, meclis üyeleri var. Bunların yaptığı muhalefetten ve çalışmalardan memnun musunuz? Bir uyumsuzluk var mı?

Milletvekillerinin 3’üde gerçekten çok iyi niyetli. Yeterli mi; İnsanın olduğu hiç bir yerde yeterlilik yoktur. Ama art niyet olmadığına eminim. Meclis üyelerimiz içinde aynısı aslında. Çoğu genç insan.

Bunları çalıştıracak olan birinci derece örgüttür, sonrada partilinin kendisidir. Örnek verirsek; MİA ile yapılan görüşmelerde şu konuda yoğun tartışmalara girdik. Oradaki araziyi vatandaş kullanamıyor, vatandaşın üzerinde rant var, şehir hareketlensin yardımcı olalım dedik. Arkadaşlarımız tam 6 ay çalıştılar, fikirlerini aktarmaya çalıştılar. Bu kendi içindeki tartışma noktamız farklı olarak yansıtıldı. Ne oldu; Biz ret verdik… Ama bazı ‘partici’lerimiz meclis üyesi arkadaşlarımıza yapmadıklarını bırakmadı.

 

PARTİYE KÜSLÜK OLMAZ

* İki danışma toplantısı yaptınız. Sonuçlar size yol gösterdi mi?

Ben ilçe başkanı oldum, ilk arama konferansı yaptım. Kocaeli’de yok, CHP geleneğinde de fazla yapılmaz. Çok büyük bir olaydı. 23 Nisan’da hayatımda ilk defa tiyatroya gitmemiş 1.600 çocuğu tiyatroya götürdük. Bir de Haluk Levent konserine kitap alarak bilet verdik. Çok mantıklı ve olumlu önergeler çıktı.

 

*Küskünleri tekrar partiye katma noktasında, barışı tekrar sağlamak noktasında girişimleriniz oldu mu?

Bunu zaman zaman yapıyoruz aslında. Ama şu tespiti iyi yapmak lazım: Şahıslara küsersin ama partiye küsemezsin. Beni sevmeyebilirsin, düğünüme gelmezsin. Hayat böyle bir şeydir. Ama beni sevmesen de o toplantıya gitmelisin. Bana küsersin ama partiye küsemezsin. İsimler önemsizdir parti için. Tek önemli olan şey Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

Röportaj: Bigman ÇAKMAN & Bülent KARAGÖZ

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 3 yorum bulunmaktadır.

Murat

Zaten beyni olsa kendi adıyla yazardı… Tebrik ederim Ümitçim güzel konuşmuşsun.

08.09.2016, 15:11
Bekir Sami

Hasta adam haberi nerenden okudun acaba?? Yada okudunmu delikanlı gibi söyle :)

08.09.2016, 13:28
hasta adammm

hemşerim çok merak ettim ne hakkın varki hakkını helal etmiyosun çok komiksiniz illaki kendinizi güldüreceksiniz laf olsun torba dolsun diye konuşuyonuz

08.09.2016, 13:26


Karadizayn
Enes Akbal Optik