YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l ‘AKP BİZİM 15 YILDA HARCADIĞIMIZI 4 YILDA HARCADI’

22.03.2018 Perşembe - 19:11

Enes Akbal Optik

İzmit Belediyesi Faaliyet Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “AKP, bizim 15 yılda harcadığımız 4 yılda harcadı” dedi

CHP İzmit İlçe Başkanlığı, İzmit Belediyesi Faaliyet Değerlendirme Toplantısı’nda gazetecilerle bir araya geldi. Özlet Et Restaurant’ta düzenlenen toplantıya; CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök, İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehdi Kaan Günan, meclis üyeleri ve ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın geçtiğimiz hafta AKP ve CHP’lilerle yaptığı hizmet değerlendirme toplantısının ele alındığı toplantıda konuşan Küçükkaya, “Toplantıda AKP grubuna ne dediysek burada sizinle onları paylaşacağız. Sizlere verilen dosyalarda Nevzat Doğan’ın yaptığı projeler, projelerin gerçekliği ve projelerin aşamaları yer alıyor” dedi.

8 MİLYAR TL’LİK BÜTÇE

Küçükkaya, “Ben 15 sene bu memleketi yönetmiş 15 senedir de bu memleketin ana muhalefetiyle olmuş bir İzmit sevdalısıyım. İzmit Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sadece 4 senelik bütçeler; biri 7 milyar 143 milyon, diğeri de 710 milyon. Yani 8 milyar Türk Liralık bir bütçe var. Bu bütçenin içinde İSU ve diğer yan kuruluşların bütçeleri yok. Biz iktidara geldiğimizde 15 sene boyunca dış kredi 1 milyar 360 milyon, yerel kaynaklarda hazinenin verdiği 1 milyar 50 milyonluk bir para harcamışız. Yani Cumhuriyet Halk Partisi’nin 15 sene boyunca harcadığı bütçeyi AKP, son 4 yılda İzmit ve Büyükşehir’de harcamış. Bunun içinde Nevzat Doğan’ın ve Karaosmanoğlu’nun ilk ve geçen dönemi, Halil Vehbi Yenice ve Abdullah Köktürk’ler yok. Sadece 4 senede bizim 15 senede harcadığımız var” dedi.

“ELEŞTİRİ DEĞİLDİ”

Küçükkaya, konuşmasında şunlara değindi: “Yuvacık Barajı 51 yıllık bir proje. Bu sürede İSU’ya 3,5 milyar TL’lik su satıldı. Bunun yanında İZGAZ, 110 milyon dolara mal etmişiz. AKP tarafından 550 milyon dolara satılmış. İyi bir proje, kim aldığı malı 10 sene işlettikten ve karı aldıktan sonra 5 katına satıyorsa bu başarılı bir projedir. Üstüne de Sefa Sirmen’in hapis yattığı bir projedir. Ama siyasetçinin hazırlıklı olması gereken bir durumdur. Geçen yapılan toplantıda AKP başkanı Cumhurbaşkanını eleştirdiğimi söyledi. O toplantıda bir cümle kullandım, o cümleyi burada yine kullanmak istiyorum. Hapis yatmak siyasetçi için normal bir şeydir. Baykal da yatmıştır, Ecevit de yatmıştır. Hatta Recep Tayyip Erdoğan da hapis yatmıştır dedim. Bu bir eleştiri değildi. Bundan devlet büyüklere hakaret edildiğini çıkarttıklarını anlamış değilim.”

“MİA’YI DA BU ŞEKİLDE PLANLAMAK LAZIM”

“İZAYDAŞ 4 milyon dolara yapıldı. Adliye binası, Belsa Plaza B Blok, Halkevi’ndeki balıkçılar, KEV arazisi ile 3 caminin arazisi de devlete borç bitiriyoruz diye kamuya verildi. 38 milyon dolarlık olması gereken borcun 14 milyon dolarından kurtuldular. Real arazisini olduğu yer eski sanayi çarşısıydı. 100 bin metrekareden 200 metrekarelik yerlere aldılar arkadaşları. O kadar memnun kaldılar ki çarşıya projeyi yapan belediye başkanının ismini verdiler. MİA’ya bakarken bunu da böyle planlamak lazım. Tramvay yüzünden eğlence yerleri esnafı 2 yıl kan kustu. Projenin içinde eğlence esnafının çizdiği projeler bile yok. MİA kenti turizme mi götürecek, sanayiye mi götürecek tam anlamıyla bir şey yok. Biraz vatandaşlara ve özel işletmelere bırakılmış bir proje.”

“BAŞARIRLARSA ALKIŞLARIZ”

“MİA projesinde toplumu ve toplumun muhatapları olan ilgili odaları, siyasal partileri tatmin ederseniz hep birlikte İzmit’in 100 yılını kurtaracak bir proje. MİA’nın İzmit’i bir 100 yıl sonrasına taşıması gerektiğine inanan biriyim. Belki orada da olmaması gerekir. Bunun fikrini verecekler biz değiliz. İlgili odalar ve toplumsal dinamiklerdir. AKP kadroları da MİA’yı hayata geçiremeyeceklerine inanmış durumda. Bir diğer konu ise Cedit Mahallesi. Nevzat Bey ile bu konuyu görüştük. Yerinde dönüşüm olacağını söyledi. Cedit’te eğer bu yenilenme yapılacaksa biz buna karşı olmayız ki. Cedit’te belki belediyenin tapu müdürlüğü kurulmadan önceki evler var. 70 yıldır orada yaşıyor ama tapusu yok. Bir vatandaşın bunu alabileceği sözünü veriyor belediye başkanı. Bunu başarırsa alkışlarız.”

“KENT DİNAMİKLERİ OLAYIN İÇİNDE OLMALI”

“Bu kenti planlarken kentin bütün değerlerini, bütün fikirlerini ve bütün zihniyetleri işin içine katmamız gerekiyor. Şimdilik Cedit hakkında çok ayrıntılı bilgimiz yok. Fatma Hanım’ın Kartal Belediyesi’nin projesi hakkında çokça bilgisi var. Kentsel dönüşüme hayır deme şansımız yok. Çünkü yapmışız bunu. Yuvam İzmit’te daha makul ücretlerde yeni yaşam alanları yaşatmışız. Zaten bu belediyenin aslı görevidir. Sefa Sirmen’i Erol Köse’yi Erol Köse yapan da bu projelerdir. Toplu konut projelerini Murat Karayalçın ile Erol Köse ile bu kente getirmiş bir partiyiz. Nasıl yapacağız konusunda kentin bütün dinamikleri bu olayın içinde olmalı. Çöp fabrikası önemli bir konu. İZAYDAŞ’ı yapmış, Türkiye’deki tek atık tesisini yapmış bir partinin ilçe başkanı çöp fabrikasına kafadan hayır diyebilir mi? Çöp fabrikası lazım mıdır? Lazımdır.”

“ÇÖP FABRİKASININ YERİ YANLIŞ”

“Kocaeli’nin günlük çöp miktarı mevcut fabrikanın kapasitesini tatmin etmiyor. Siz bunu İzmit için düşünmüyorsunuz. Gebze için, Yalova için, Sakarya için düşünüyorsunuz. Bölgesel mi düşünüyorsunuz. Düzce’den Ankara’ya kadar çok çorak arazi var. Ben bunu söylediğimde AKP’li meclis üyeleri ‘Siz nereyi öneriyorsunuz’ diye sordu. İşte asıl sorun budur. Mehmet Ümit Küçükkaya ekonomist, Nevzat Doğan çocuk doktoru, İbrahim Karaosmanoğlu öğretmen. Mesleki akademik odaları bir rapor hazırlamış. 19  odanın dahil olduğu bir rapor. Raporda yer yanlış diyor. Yerde seçme kriterleri var diyor. Birinci kriter çevredir. İkinci Kriter sosyo-kültürel durumdur. Üçüncü kriter ekonomiktir. Biz bu skalayı tersten işletiyoruz. Altyapısı hazır daha uygun bölgelerde var. Kamuoyunun bunu tartışmasını istiyoruz.”

“HER ŞEYE FANTEZİNİZ VAR”

İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya son olarak, ülke gündeminde son günlerde tartışılan konulara da değinerek, “Son günlerde İstiklal Marşı’nın ile ilgili yapılan durum ortada. Bayrağımız ile oynamayın. İstiklal Marşı ile oynamayın. Fanteziniz var. Biliyorum her şeye fanteziniz var. Her şeyi en çok siz biliyorsunuz. Bari bir Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nı bilmeyin kardeşim. Bari bu işler ile uğraşmayın. Herkesin bir araya geleceği milli günlere, dini günlere dokunmayın. Milli günlerin içine ettiniz. Güncelleme noktasına giriyorsunuz. Hadi o konuya hiç girmiyorum. Haddimiz değil. Ama bazı konulara da af buyurunda biraz karışmayın” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet