YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l AYAZ’DAN SEDAŞ’A SERT TEPKİ

17.01.2018 Çarşamba - 17:51

Enes Akbal Optik

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Başiskeleli muhtarlar ile buluştu. Toplantıda muhtarların ortak şikayetleri SEDAŞ’a yönelik oldu. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz SEDAŞ konusu ile ilgili, “Sayın müdürümüz 1 yıldır görev yapıyor, kendisinin konuşması biraz kabadayı üslubunda ama el yumruğu yemeyen kendi yumruğu balyoz sanırmış diyerek önümüzde ki süreci göreceğiz” dedi

 

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 5’inci muhtarlar toplantısında Başiskeleli muhtarlar ile Başiskele Belediyesi Kültür Merkezinde buluştu. Toplantıya Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş, kamu kurum müdürleri, ve 37 mahalle muhtarı katılım gösterdi. Vali Aksoy’un yaptığı konuşmanın ardından muhtarların sorunlarını dinledi. Muhtarların ortak sıkıntıları elektrik kesintileri nedeni ile SEDAŞ’a yönelikti. Yapılan şikayetlere cevap veren SEDAŞ Genel Müdürü Dr. Ersan Şentürk “Toplamda 200 saatlik bir elektrik kesintisi oldu.

OKULA DEVAM ETMEYEN OLMASIN

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Hüseyin Aksoy “ Bizim en önem verdiğimiz konu eğitim. Bu anlamda okul çağında olup okula devam etmeyen hiçbir öğrencimiz olsun istemiyoruz. Tüm öğrencilerimizin okullarda olması için çaba göstermek muhtar olarak sizlerin ve hepimizin sorumluluğundadır. Ekonomik durumun kötü olmasını bir bahane olarak kabul etmiyoruz. Sosyal yardımlaşma anlamında tüm çocuklarımıza burada yardım yapılmaktadır. Okula giden eğitimini tamamlayan çocuklarımız bizim en büyük yatırımımızdır. Okuma yazma bilmeyen vatandaş sayımız az da olsa bu sayıyı tamamen bitirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ HAFTASONU DA ÇALIŞACAK

Sözlerine devam eden Aksoy “ Halk eğitim faaliyetlerinde daha çok insanımıza ulaşmamız gerekiyor. Mahalleleriniz kurs almak isteyen vatandaşların taleplerini bizlere ulaştırmanızı istiyoruz. Yeni nüfus kimlik kartlarını da kentimizde yüzde 22’si yeni kimliklerini aldı. Ancak yeni kimlik kartlarını almayan yüzde 78’lik kısmı oluşturan vatandaşlarımız için nüfus müdürlüğümüz hafta sonları da çalışacak. Bu anlamda sizlerin vatandaşlara yapacağınız uyarılar önemli olacak” diye belirtti.

UYUŞTURUCU KONUSUNA DEĞİNDİ

Bağımlılık ve uyuşturucu konusuna değinen Aksoy “ Kocaeli olarak uyuşturucu eğlen planımızı yeniledik. Uyuşturucu ve bağımlılık konusunda önümüzde ki dönemde daha yoğun bir çalışma yürüteceğiz. Uyuşturucu konusunda mahallelerinizde ,kullanan, üreten varsa bu konuları ilgili birimlerimizle paylaşmanızı istiyoruz. Okul civarında farklı gurupların beklemesini yasakladık. Okul saatlerinde internet kafede olan öğrenciler konusunda da internet kafelere cezai yaptırım uyguluyoruz. Yasa dışı göç konusunda da güvenlik kurumlarımızı bilgilendirmeniz bizim için değerli” ifadelerini kullandı.

‘HİZMETİ HALKIMIZA İLETECEĞİZ’

Hüseyin Aksoy “Son 10 yıl içerisinde engellilere yönelik yapılan çalışmalar var bizlerin sizlerden isteğimiz bu hizmetlerden haberi olmayan kişileri bildirmeniz. Aynı zamanda engelli veri tabanı ile de tüm engelli vatandaşlarımızı tek bir sistemde görmek istiyoruz. Bölgenizde ki engellileri bizlere bildirmenizi istiyoruz ki onlara sosyal haklarını kazandıra bilelim. Hastanelerimizin görev alanlarına göre evde sağlık hizmeti veriliyor. Bu konuda evde sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlara da bu hizmeti halkımıza iletmek istiyoruz” diye belirtti.

SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUK İSTEMİYORUZ

Aksoy sözlerinin devamında “Aldığımız kararla sokakta çalışan çocuk istemiyoruz. Sokakta çalıştan çocuktan bir şey alan kişiye da para cezası vereceğiz. Anne ve babaya yaptırım uygulanacak. Bu konularda da siz muhtarlarımızdan yardım bekliyoruz. Dilenmenin hiçbir gerekçesi olamaz. Eğer maddi ihtiyacı olan kişiler varsa gerekli yardım yapılacaktır. Dilenciliği sektör haline getiren kişilere müsaade etmeyeceğiz. Suriyeli de olsa hiçbir gerekçe ile dilenme müsaade etmeyeceğiz” diye belirtti.

SORUNLAR KONUŞULDU

Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşma sonrasında Başiskeleli muhtarların sorunlarını ve önerilerini dinledi. Başiskele’nin 37 Mahalle muhtarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda muhtarların ortak şikâyeti SEDAŞ’ın elektrik kesintilerine yönelik oldu. SEDAŞ’ın alt yapı konusunda yetersiz kaldığını ve muhatap bulunamadığı konusunda Vali Aksoy’a şikayette bulunan muhtarlar konun çözüme ulaştırılmasını istediler. Muhtarların bir diğer sıkıntısı ise Çuhana deresinde ki fabrika atıkları nedeniyle oluşan kirlilik konusunda fabrikalara yönelik önlem alınması oldu.

‘SORUNLARI BİRLİKTE HALLEDECEĞİZ’

SEDAŞ ile ilgili yapılan eleştire cevap veren SEDAŞ Genel Müdürü Dr. Ersan Şentürk “ Başiskele benim içinde 7 yıldızlı bir kent. Ben muhtarlarımı makamlarında ziyaret edeceğim. Kendilerini de görüşmeye bekliyorum. Toplamda 200 saatlik bir elektrik kesintisi oldu. Bu konuda yeniden çalışmalarımızı yapacağız. Başiskele’nin şebekesi bizim için şuan için yeterli değil. Başiskele Muhtarlar Derneği başkanımızın ve diğer muhtarlarımızı konuları değerlendirmek üzere müdürlüğümüze davet ediyorum. Tüm sorunları birlikte halledeceğiz ” diye konuştu.


SÜRECİ GÖRECEĞİZ

Şentürk’ün ardından sözü alan Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz “Bu güne kadar tüm kurumlarımız ile iş birliği içerisinde uyum içerisinde çalıştık sadece sıkıntımız SEDAŞ ile sıkıntı yaşıyoruz. Sayın müdürümüz 1 yıldır görev yapıyor, kendisinin konuşması biraz kabadayı üslubunda ama el yumruğu yemeyen kendi yumruğu balyoz sanırmış diyerek önümüzde ki süreci göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet