Bilnet Okulları Kompozit Kimya Kompozit Kimya

ANASAYFA l Bana iftira atan Aydın Ünlü ve avanesidir!

19.09.2016 Pazartesi - 9:50

O bu kentin tartışmasız en başarılı ocak başkanıydı! Başkanlığı döneminde yaptıkları projelerle adından sıkça söz ettirdi.  Ekibiyle birlikte sadece ellerini değil gövdelerini taşın altına koydular. İnandıkları dava uğruna çok sıkıntı çektiler. En sonunda iftiraya uğradı, uzun bir süre sessizliğini korudu. Hakkında çok konuşuldu, cevap vermedi sustu. Şimdi ise merak edilen tüm soruların cevabını Yeni Kocaeli Gazetesi’ne verdi.

 

İşte İbrahim Özcan ile yaptığımız sıcak ve samimi röportajımız;

 

 

*Sizi görevi devretmeye iten bir süreç mi oldu? Yoksa bu rutin bir görev değişikliği mi?

– Aslında rutin bir değişikli de sayılabilir, esasen 4 yıl uzun bir süre, 4 yıldır Ülkü Ocakları Başkanlığı görevimi yürütüyordum. Fakat her ne kadar rutin gibi görünse de işin aslı biraz daha farklı, bizim kulvarımızda olmayan bazı parti yöneticileri bizleri genel merkeze sürekli şikayet ederek 3-4 aylık bir zaman zarfı içinde bizi görevden aldırmak için ellerinden geleni ardına koymadılar. Biz de tabi ki boş durmadık, bu şahısların genel merkezde anlattıklarının yalan olduğunu tek tek gün yüzüne çıkardık.

 

 

*Sizi görevi devretmeye iten süreç neydi?

Malumunuz MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Lütfü Türkkan’a hakkını helal etmediğini söylemişti. Bizde Lütfü Türkkan’a ocağımıza verdiği desteklerden dolayı kendisine olan hakkımızı helal ediyoruz dedik. Bunlar tabii basında gibi yer buldu. Bu arada bunu fırsat bilen ve ileride kendisine bizi rakip gören bazı parti yöneticileri bu olayı sanki genel merkeze muhalifmişiz gibi allayıp pullayıp İbrahim Özcan Lütfü Türkkan’a hakkını helal etmiş şeklinde genel merkezde tekrar karalama kampanyası yürüttü. Nitekim insanlar bizim yüzümüzden arada kalıyordu ve bizde bırakmamız gerektiğini düşünüyorduk.

 

img_1223

 

*Peki söylendiği gibi herhangi bir tarafınız oldu mu?

-Biz temsil noktasında olduğumuz için taraf tutma lüksümüz yok. Bir de siyasi partiler ve onların gençlik kolları çok başkadır, Ülkü Ocakları çok başkadır. Ülkü Ocaklarında tamamen askeri bir emir komuta zinciri vardır, biz buna riayet ettik. Bizim taraf olma lüksümüz yoktur. Biz Olcay Kılavuz’un emirleri neyse ona riayet ettik. Kongre sürecinde de taraf olma lüksümüz yoktur ve olmadıkta. Zaten bize bu konuda da genel merkezden talimatlarda gelmişti.

 

*İl Başkanı Aydın Ünlü, Lütfü Türkkan’a hakkımı helal etmiyorum demişti. Peki siz Aydın Ünlü’ye hakkınızı helal ediyor musunuz?

-Ben Aydın Ünlü’ye hakkımı helal etmediğimi kendisine de söyledim. Kocaeli içerisinde kendisine en büyük muhalifinde ben olacağımı söyledim. Kocaeli’deki muhalifleri İbrahim Özcan organize ediyor iftirasını Aydın Ünlü ve avanesi atmıştır. Tabii bunlar daha sonra ortaya çıktı, genel başkanımız haklıyla haksızın zamanla ayrışacağını bunun gibi kargaşalı günlerde anlaşılmasının zor olduğunu söyledi bana. O yüzen hakkımı Aydın Ünlü’ye hakkımı helal etmiyorum. Sabırla bekliyoruz, bizim muhalif olmadığımız teşkilatın her zaman emrinde olduğumuz genel merkez nezdinde bellidir.

 

 

*Aydın Ünlü neden böyle bir iftira attı?

-Tabi bu iftiralar üzerimize atılan yaftalar bizim ileriye dönük acaba MHP İl Başkanı olur mu, acaba Milletvekili adayı olur mu gibi kaygılarından kaynaklı. MHP genel merkez yönetimine veya MYK ya girer mi şeklinde endişelerinden kaynaklanıyor ve önümüzü kesmek adına yapılıyor.

 

img_1211

 

*Sizin döneminizde Ülkü Ocakları Kocaeli’de ilk defa bir mülk edindi. En büyük desteği kimden aldınız?

-Buradan tek tek isim vermem doğru olmaz. Bütün ülkücü camia bu işe destek sağladı diyebiliriz. Belli bir kesim hariç. Onların karakteri belli yapısı belli. Zaten bir araya gelemiyorduk. Onların katkısı olmadı ama gerçekten bu davanın çilesini çeken herkesin bu işe desteği oldu. Burada asıl yıprananda bizim yönetimimizdeki arkadaşlar oldu. Bu işin organizesi kolay değil. Aşağı yukarı 15 ay sürdü 6 ay da tadilat sürdü, iki seneye yakın bir zamanda biz bu işi yaptık.

 

 

*MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün size yer alımı konusunda desteği oldu mu?

-MHP İl Başkanı olmasına rağmen kendisinin şahsen bir desteğini görmedik.

 

*Ocak göreviniz bitti, aktif siyaset düşünüyor musunuz? İlk hedefiniz nedir?

Oturduğumuz her yerde aşağı yukarı teşkilatımızın büyükleri abileri kardeşlerimiz sürekli bunu dillendiriyor gıyabımızda da bunu dillendirdiklerini bize söylüyorlar. Fakat biz bu noktada bir karara varmış değiliz. Malum yeni bir ticaret hayatına başladık. 4 senelik süreçte de epey bir yorulduk, yeni baştan tekrar siyasete girersek nasıl olur kestiremiyoruz. Ama bir fizibilite yapacağız sonuca göre değerlendireceğiz.

 

 

*Meral Akşenerin yaptığı kongreyi iptal eden hakimler FETÖ’den içeri alındı bu kongrenin yapılması doğru muydu? Parti içinde böyle bir muhalefetin oluşmasına nasıl bakıyorsunuz?

-Parti içi muhalefet bugün bütün partilerde vardır. Malumunuz bizde de vardı, genel başkanımızda her zaman bunları büyük bir sabırla dinlemiştir. Diğer partilere de bakalım, hangisi bir muhalefet sonucunda genel başkan değiştirmiş? MHP’de bu zaten olamaz, bizim partimiz usul partisi. Teşkilatçılık yönünden daha kuvvetli. Genel başkanımız hiç bir zaman “Hayır kardeşim hiçbir zaman kongre yapamazsınız” demedi. Kongre tarihini ilk günden verdi. Burada kendini hazır hisseden her ülkücü kardeşim gelip genel başkan  adayı da olabilir diye söyledi. MHP’de genel başkan varken bu kadar köklü bir partiyken genel başkansız bir kongrenin olması doğru değildir.

 

 

*Meral Akşener gibi yıllarını bu partiye vermiş birinin böyle bir muameleye tabi tutulmasını doğru buluyor musunuz?

-Yarının ne getireceği belli olmaz. Ümit Özdağ’ı biliyorsunuz, daha önce genel başkanlığa aday oldu sonra ihraç edildi sonra tekrar partiye geri döndü milletvekili oldu genel başkan yardımcısı oldu yani bunlar bizim aramıza küslük kin nefret sokulacak şeyler değil. Ama yanlış yapılan bir icraatın da ceza sisteminin olmasını düşünüyorum. Tabi bu genel merkezimizin takdiri.

 

 

*Kentimizin doğru yönetildiğini düşünüyor musunuz?

-Benim gözümü dolduran hiçbir hizmet yok şuan. Göstermelik bir tramvay projesi var sadece. Bu tramvayın güzergahı insanların yürüme mesafesi kadar bir yol, bütün Körfez’i kapsayan bir şey olsaydı mesela o zaman eyvallah derdik. Gözle görülür 3 tane köprü var, bir proje yapacağız dediler esnafı perişan ettiler, tramvayın geçtiği tüm yollarda esnaf mağdur.

 

 

*15 Temmuz’da iktidarın yanında olan bir MHP vardı. Bundan sonraki süreç sizce nasıl olacak?

-Devletin bekası için yapılan her hareket doğrudur. Genel başkanımızın gördüğünü biz zaten Kocaeli’den göremiyoruz. Bu partinin genel başkanı var, MYK’sı var, vekilleri var. Genel başkan tek başına karar vermiyor, bir heyet var başkan yardımcıları var. Bu heyet bütün konuları değerlendiriliyor. Bu heyet ve istişarelerde hangisi devletin yararına hangisi değil zaten ortaya çıkıyor. Mesela başörtü meselesinde de hükümetin yanındaydık. Terörün bitmesi noktasında devletin ve hükümetin yanında olmamız çok normal, biz zaten yıllardır bunu savunan bir partiyiz.

 

img_1227

 

* Başkanlığınız döneminde yapmak isteyip de yapamadığınız bir proje kaldı mı?

-Bizim son süreçte Ülkü Ocakları adına 250 kişilik bir yurt projemiz vardı, onu hayata geçiremedik. O içimizde kaldı. Yine teşkilatımıza bir araç almayı düşünüyorduk o maddi imkansızlıklardan onu da tamamlayamadık fakat manevi yönden her şeyi tamamladığımızı düşünüyorum.

 

 

* 15 Temmuz’dan önce değişiklik isteyenlerin çoğu 15 Temmuz’dan sonra kongreye gerek yok Bahçeli’yle devam edilmeli şeklinde düşünmeye başladı. Bu olaya siz nasıl bakıyorsunuz?

-Genel başkanımız her zaman şunu söylemişti ben saf temiz duygularla değişim isteyenlere muhalefet edenlere hiç bir zaman kızmıyorum diyordu. İnsanların şuan milli birlik beraberlik duyguları var buda tabi ki partimize de sirayet etmiş durumda. Ben değişim olmasını istiyor muydum? Değişimi çok bilmem ama bunun usulüne uygun olmasını isterdim. Yani yapılan kongrenin yanlış olduğunu düşünüyordum. Değişim olacaksa usulüne adabına uygun olunmalıydı.

 

 

*15 Temmuz’dan sonra Milli Birlik nöbetlerine katıldınız mı?

-Hayır katılmadık, sadece bir kere Kocaeli Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun organize ettiği ortak nöbete katılmıştık. Biz zaten 40 yıldır nöbetteyiz.

 

 

* Son olarak yeni ocak başkanından beklentileriniz nelerdir?

-Yeni ocak başkanımız çalışmalarını sürdürüyor işi biraz zordur ama üstesinden geleceğine inanıyorum. Bu işler biraz sıkıntılıdır, kendi ekibini oluşturacaksın yönetimini kuracaksın. Bunu sadece İzmit olarak düşünmeyin tüm Kocaeli olarak düşünün. Mevcut yapıda 11 tane ilçe ocağımız var. Derince’de ocağımız yoktu. Yeni ocak başkanımız Derince’de ki ocağımızın açılmasıyla alakalı çalışmalarda bulundu. Bazı ocak başkanlarımızla ekip kurabilme adına çalışmaları oldu. Bu çok normaldir çalışmak istediği ekibi belirleyebilir. Bunda hiçbir sıkıntı yok. Yeni eğitim öğretim yılında çok iyi çalışmalar yapacağına inanıyoruz.

 

Röportaj: Bigman Çakman & Bülent Karagöz

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet