YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

ANASAYFA l Başkanlık sistemine “Parlamanter sistemde iyileşme” diyoruz!

23.11.2016 Çarşamba - 11:39

 

15 Temmuz süreci ve son günlerde izlediği politikalarla çok tartışılan Milliyetçi Hareket Parti’sinin ulusal ve yerel gündemini Kocaeli MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ile birlikde değerlendirdik.

 

İşte MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’yle yapmış olduğumuz röportajın tamamı;

 

*“MHP Türkiye’de Vatandaşa inecek” şeklinde bir sloganınız vardı bu doğrultuda Devlet Bahçeli’yi ilimize davet edecektiniz bu konuda bir gelişme var mı?

– Önümüzde ki ay muhtemelen MHP Genel Merkezi, milletvekilleriyle beraber anayasa paketinin geçmesinden sonra tüm Türkiye’de eş zamanlı bir program yapacak. Tüm teşkilatları bilgilendirme adında. Bunun takvimi bekleniyor ama bunu da beklemeden MHP Kocaeli teşkilatarı olarak sırf bu konuyla endeksli olarak şimdiden aralık ayı irtibariyle bir dizi ilçe ziyaret programları başlatma kararı aldık. Bu program önümüzde ki günlerde açıklanacak, kamuoyuna duyuracağız.

 

*Kongre takviminin nisan ayında açıklanacağını söylemiştiniz. Kurultay çalışmaları ile ilgili bir gelişme var mı?

– 12 ilçe teşkilatımızın tamamı muhtamel bir refarundamla ilgili, hem de kendi yapacakları kongrelerle ilgili bir dizi çalışma içersindeler. Şuan teşkilatların yapmış olduğu tamamen hukuki olarak ilçe teşkilatlarını kongreye götürmek. İlçe başkanlarımızın şuan asli görevi budur. Bu asli görevi  yerine getirmek adına hukuku süreci, yazışmları, delegasyon seçimleri ve üye çalışmları için şuan teşkilatlar hazırlık anlamadında çalışmalarını yapmaktadır.

 

2

 

*Ülkemizde yaşanan son olaylardan sonra başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

– Tabi biz ona başkanlık sistemi demiyoruz. Genel Başkanımız grup topalantısında bilgilendirme yapacaktır. Biz buna parlementer sisteminde iyileştirilme diyoruz. Parlamenter sistemin de iyileştirilmesinden yanayız. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşanan fili durumun sakıncalı olduğu, Türkiye Cumhuriyeti devletini sıkıntıya sokacak bir durum olduğunu sayın  genel başkanımız sık sık anlattı. Evet bugünkü duruma baktığınız da bakanlar kurulu sarayda toplantı yapıyor, bugün kü fili durumdan sıkıntı mevcuttur. Parlamenter sistemin iyileştirilmesinden yani cumhurbaşkanının görevleri, başbakanın görevlerinden, meclisin görevlerine kadar kanunlarla birşeyler belirlendiğinde Türkiye Cumhuriyeti devleti çok daha rahat nefes alacaktır diye düşünüyorum. İşte bugün anayasa paketi üzerinden MHP kendi çalışmalarını bitirdi. Milliyetçi Hareket Partisi’nin içinde olduğu hiç bir durumdan bu devletin zararına birşey çıkmaz, yani Türk milleti bu anlamda rahat olsun. Eğer Türk dünyasının lideri bir anayasa paketi ile ilgili bir çalışma yapıyorsa o devletin ve türk milletinin geleceği ile alakalıdır.

 

*HDP’li Vekillerin içeri alınmasından sonra CHP’nin siyasi tavrını nasıl değerlendiriyosunuz ?

– CHP’nin kendi siyasi görüşüdür, ama son günlerde izlediği politikalar Türkiye kamuoyu tarafından tasvip edilmeyen, anamuhalefet partisi görevini yapması gerekirken Türkiye’nin menfati olan olaylara cesurca giriş yapmayan bir siyasi parti konumundadır. Bugün, Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 10’luk oyu olan, ama 1 Kasım itibariyle değişim rüzgarlarıyla hergün konuşulan bir MHP. 15 Temmuz darbe akşamı konuşulan bir MHP, yeni anayasa paketi ile ilgili  konuşalan MHP, idam ile ilgili konuşulan  bir MHP, o zaman Türkiye Cumhuriyeti devletinin ana muhalefet partisi Milliyetçi Hareket Partisi’dir. CHP  topa girememiştir. Atatürkçü CHP’li seçmen buna hoş bakmayacaktır. Bu tür görüntüler CHP’ye zarar verecektir, zarar vermeyede devam eder, ilgililer inanıyorum ki önümüzde ki günlerde bunlarla ilgili bir çeşit kararlar alacaktır.

 

1

 

*İl Başkanları toplantısını nasıl değerlendiriyosunuz , verimli olduğunu düşünüyor musunuz ?

– İl Başkanları toplantısı verimli geçen bir toplantı. Toplantının içeriğine baktığımızda genelde Kocaeli’nin problemleri konuşuldu. Açığa alınan Plaj yolu mahalle muhtarının göreve iade edilmesi, Alparslan Türkeş üst geçidinin Büyükşehir Belediye meclisinden hiç itirazsız geçmesi, bu toplantıyla ilgili, toplantı ruhundan kaynaklanan bir çalışmadır. Tramvay projesi ve çöp fabrikası ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Çöp fabrikasını gezmek adına yurt dışına heyet gönderilmesinin altında bu toplantılar vardır. Kocaeli için faydalı olan bu toplantıların devamından yanayım.

 

*Mecliste ki cinsel istismar önergesini MHP’li ve CHP’li vekiller itiraz ederek önergeyi ertelediler. Bu önerge hakkında neler düşünüyorsunuz ?

– Bu tür konularda bizler öncelikle ben MHP  İl Başkanı olarak Sayın Genel Başkanımızın görüşlerini duymadan bu konularda görüş belirtmeyen siyasi parti il başkanıyım. Ortada çok ciddi bir konu vardır. Bu konu saptırlmışmıdır, saptırılmamışmıdır? Yaşı küçük olan kızlarla evlenen bireylerin devlet tarafından tespit edilmesinden sonra, sen yaşı küçük olan kızla evlenmişsin cezaevine gir işleyişiyle yaşanan bir süreçte mağdur olan aileler vardır. Genç yaşta evlendiği için çocukları olupta cezaevinde olan kocalar vardır. Bu düşünülerek çıkarılmak istenen kanun maddesi başka yönlere mi çekilmiştir. muhtemelen mecliste yapılacak olan toplantıda siyasi parti  grup başkanlarıda bir araya gelerek bunun kapsamını belirterek, kırmızı çizgilerle çizerek bu kanun resmileşecektir. Mağdur olan ailelerin mağduruyieti giderilecektir. Türkiye Cumhuriyeti devletinde geleneklerine bağlı olan türk milleti, tecavüz eden tecavüz edilenle evlenir gibi saçma sapan yani bizim örf adetlerimize uymayan bir yasa meclisten geçmez zaten. Bunu da kimse geçiremez . Türkiye’nin gündemini saçma sapan şeylerle meşgul etmeninde bir anlamı olmadığının kanaatindeyim. Türkiye Cumhuriyeti devleti çok hassas bir süreçten geçmekte, bugün sınır ötesi operasyon yapan, hergün şehidi olan bir Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşları meclisi böyle saçma sapan bir maddeyle Türkiye’nin gündeminin meşgul olması bence mantıksız. İnanıyorum ki genel başkanımız grup toplantısında görüşünü beyan edecektir. Bu konu da rafa kalkacaktır.

 

*Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Ağrı ve Diyarbakır’a görevlendirildi. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz, ne gibi faydaları olabilir?

– Güneydoğu bölgemiz terörün kol gezdiği yerler, inanıyorum ki kayyumların atanmasıyla devlet burada vatandaşa sıcak yüzünü gösterecek. Kayyumun atanmasyıla teröristin elinden alınmış bir belediye var. Devletin kaymakamı orada belediye başkanı olarak görev yaptığında, devletin sıcak yüzü halka gösterdiğinde, vatandaşta evet devlet geldi devlet varmış söylemini söyleyebilir. Marmara Bölgesinde görev yapan bazı belediye başkanlarının güneydoğu da görevlendirilmesi bana göre oralar için faydalı olur. Belediyecilik tecrübelerini oradaki belediyelere yönlendirmesi halkımıza fayda sağlayacaktır. İnşallah başarıya ulaşırlar.

 

Röportaj: Damla Bektaş & Egemen Daşkan

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.
 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet