YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Seda UÇAN ORUÇ - TÜM YAZILARI

13.03.2018 Salı - 14:38

Enes Akbal Optik

              Merhabalar Sevgili Yeni Kocaeli Gazetesi Okurları,

         Değerli kardeşim Mesut’un birkaç gün önce arayıp aileye katılma teklifinden hem onur duydum hem heyecan… Birkaç dergi yazısı haricinde yıllarca kendi dünyamda yaşadığım yazma tutkumu belki de paylaşma vaktidir. Başımıza her ne geliyorsa mutlaka zamanını beklemiştir. Ne erken, ne geç…

         Kimim ben? Merak edenler için biraz kendimi tanıtayım. Rabbimin bana emanet ettiği, biri mücadelem diğeri mükafatım iki kız çocuğunun annesiyim, ki bu en sevdiğim sıfatım. Üniversiteyi İstanbul’da okumuş ve neredeyse tüm arkadaşları orada kalmış olmasına rağmen koşa koşa memleketine geri dönmüş bir İzmit aşığıyım. Bu da gurur duyduğum bir başka sıfattır. On yedi yıldır mesleğin içinde olan serbest muhasebeci mali müşavirim. Bu ise en çok emek harcadığım ve saygı duyduğum sıfatımdır. Uzun süreler çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve ailem dediğim siyasi partimde çeşitli kademelerde görev aldım. Bu benim vatandaş olarak sorumluluğumu yerine getirdiğim sıfatımdır.

         Ancak ulaşmaya çalıştığım en önemli sıfat “hiç” olabilmektir. Bu yolda sırtımda, kucağımda, başımda ve gönlümde taşıdığım ne varsa kabulümdür. Bu yolculuk bir an önce menzile varmak için değil kâmil insan olabilmek içindir. “Hiç” olduğumuzu idrak etmemiz aslımızı bulmamız demektir. Öyle ise yolumuza çıkanları ister gül olsun ister diken anlamak zorundayız. Her birimiz bir diğerini aydınlatacak rehberleriz.

Mesnevi Şerif’te Hazreti Mevlana’nın bir hikâyesi şöyle geçer:

         Hak aşığının biri dostunun kapısını çalınca öbürü içeriden: “Kapımdaki kimdir?” diye seslendi. Kapıdaki: “Beni tanımadın mı? Ben senin gözü yaşlı dostunum. Haydi kapıyı aç.” dedi. Ancak ev sahibi bu cevaptan hoşlanmadı ve: “Yürü git. Şimdi zamanı değil!” diye onu savdı. Kapıdan döndürülen dost ayrılık ateşiyle günlerce yanıp yakıldı ve mum gibi eridi. Bir zaman sonra tekrar gelip edeple kapıyı çaldı. İçeriden: “Kapıdaki kimdir?” diye seslenilince dedi ki: “Kapıdaki yine sensin ey sevgili! Buradaki senden başkası değil.” Bunun üzerine sevgili kapıyı açtı ve: “Bir iğne deliğinden iki iplik geçmez, zira iğnenin deliği tektir. Onun gibi bu kapıya da ikilik sığmaz. Mademki sen senlikten geçip ben oldun, o halde hoş geldin, buyur!” dedi.

        Görev ve sorumluluklarımızın bilincinde, insan olmanın gayretinde, gerçek mânaya ulaşma çabasında devam eden hayat yolculuğumuzda bir sonraki buluşmaya kadar Allah’a emanet olunuz.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 9 yorum bulunmaktadır.

Anonim

Canım benim başarılarının devamını dilerim

14.03.2018, 22:00
Esra Hindistan

Hoşgeldiniz iyi ki de geldiniz severek takip edeceğiz başarılarınız daim olsun

14.03.2018, 20:14
Fikriye Akkurt

Sedacım gönlü güzel kendi özel kadın tebrik ederim.yolun açık olsun okuyunca senin adına çok mutlu oldum heyecanla takip edeceğim seni sevgiler saygılar

14.03.2018, 14:01
Sevil pekdemir baylan

Harika kalemine sağlık Sedacim bizler verilen statüler üzerine hiç olmayi başarırsak ve biz olursak erdemli insan olma vasfina sahip bir oluruz.Yüreğine sağlık Basarilar diliyorum

14.03.2018, 13:31
Gülşen alioglu

Ablaa.. Hayırlı olsun…süper olmuş

14.03.2018, 13:02
Anonim

Sevgili Seda, bu kadar çok şeyken bile nasıl bir ‘hiç’ olabiliyorsun şaşıyorum gerçekten ve tebrik ediyorum, kalbi güzel, kendi güzel arkadaşım başarılarının devamını diliyorum,yolun açık olsun..

14.03.2018, 7:01
Şule Denizli Usta

Hayırlı uğurlu olsun Sedacım, yazı hayatında başarılar dilerim.

13.03.2018, 15:11
Sinem

Hoşgeldiniz biz de zevkle ve heyecanla yazılarınızı takip edeceğiz.

13.03.2018, 15:02
Anonim

Hayırlı olsun sedacım..takipteyiz

13.03.2018, 14:57 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet