Özel Cihan Hastanesi
Zafer Mobilya
Kesmar Marketler Zinciri
Bilnet Okulları Kompozit Kimya

» Dr. Fatih KUL - TÜM YAZILARI

22.06.2017 Perşembe - 9:51

Ramazan boyunca ne yazık ki çoğumuzun beslenme şekli değişiyor ve uzun oruç süreleri sebebi ile sindirim sistemimiz zorlanıyor. Tabi aslında oruç tutmanın vücudumuza birçok faydası da bulunmakta ancak konumuz dışı olduğundan şimdi çok üzerinde durmayacağım. Güzel ve zor bir ramazan ayını daha geride bırakmak ve Ramazan Bayramı‘na kavuşmak üzereyiz.. Hepimizin hayalinde süslü sofralar, yemek sonrası tatlılar, şekerler, içecekler var. Ancak aşırı yemek yemenin ve tatlı tüketmenin sağlık sorunlarına yol açabileceğinin unutmamak gerekir. Ramazan ayı boyunca yavaşlamış olan metabolizmamızı hızlandırmak için sağlıklı ve düzenli beslenmeniz gerekiyor. Yani bayramda misafirlikler de ve ailece yenen yemeklerde sofraların zenginliğine kapılıp çok fazla miktarda ve ağır yemekler yemek hem kilo kontrolü hem de sağlık açısından zorlayıcı olacaktır. Hazımsızlık ve mide problemlerinden başlayarak, kan şekerinde dengesizliklere ve tansiyona kadar gidebilen sağlık sorunları yaşamak istemiyorsanız bu konuda dikkatli olmanızda fayda var. Ramazan vesilesi ile şunu da hatırlatalım ki, doymadan sofradan kalkmak sünnettir.

 

Madem önümüz ramazan bayramı, öncelikle tatlılardan bahsedelim. Hamur işi ve ya şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmeye çalışın. Daha hafif olacaktır.  Misafirlerinize şeker yanında kuru meyve ikram edebilirsiniz. Sıcaklarda ferahlatması için dondurma tercih edebilir ve ya canınız gerçekten şerbetli tatlı istiyorsa bu isteğinize yakın olabilecek daha sağlıklı bir tatlı yapabilirsiniz: Örneğin kadayıflı muhallebi ve ya sütlü irmik tatlısı yapılabilir.

Misafirlerinizle ve ailenizle sık sık sofralara oturmak zorunda kalabileceğinizi unutmayın ve muhakkak azar azar ve yavaş yiyin. Bu sayede daha az yiyerek tokluk hissine ulaşmış olacaksınız. Ağır yemeklerden uzakdurun. Yemek yerken besinleri iyi çiğneyin.

Ramazan ayı boyunca vücudunuz susuzluğa alışmış olabilir; ama özellikle yaz aylarında daha fazla su kaybı yaşadığınız için bolca su (günde 1,5-2 litrekadar) tüketmelisiniz. En azından saat başı birbardak su içmeye çalışın. Sıvı tüketiminizi artırmak için öğünlerinizde ayran ya da komposto gibi gıdalar da ekleyebilirsiniz..Sahur vakitlerinden kalma bir alışkanlıkla gece geç saatlerde yemek yemeyin. Onun yerine gece ara öğünlerinizde (yatmadan 2 saatkadar önce) meyve ya da yoğurt gibi besinleri tercih etmeye çalışın. Kavun ve yakar puz hem sizin seveceğiniz hem de sağlıklı bir ara öğün olabilir. Fiziksel aktiviteyi de unutmayın, o da yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmaya çok yardımcı olacaktır. Yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, asansör yerine merdivenleri kullanarak ve ya bahçe işleriyle uğraşarak bile fiziksel aktivite düzeyinizi artırabilirsiniz.

Sevdiklerinizle birlikte güzel zamanlar geçirmeniz dileğiyle, bayramınız kutlu ve mutlu olsun.

Sağlıkla kalın…

 

Op. Dr. Fatih Kul

Genel Cerrahi

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Karadizayn
Enes Akbal Optik