YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

ANASAYFA l Bayramlar ve ziyaretler

04.07.2016 Pazartesi - 18:22

SEFA

Nerede o eski bayramlar diyesim geliyor… Yaşlanıyor muyum ne..! Daha dün gibi hatırlıyorum, bayramlık alışverişimizi yapardık annemle babamla ve bayram akşamı bir telaş, sabah olsun da bir an önce yeni elbiselerimizi giyelim de el öpmeye gidelim yeni elbiselerimizi gösterelim diye can atardık.

            Şimdilerde bakıyorum da çocuklara öyle pek heyecan göremiyorum. Çocuklarda galiba bir doyum var. Hiçbir şeyden memnun olamıyorlar. Gitgide bayramların önemi pek kalmamış, herkes bayram gelse tatil olsun da birkaç gün tatil yapalım modunda. Anne babası sağ olanlar bu bayramların kıymetini bilsinler, onların dizlerinin dibinden ayrılmasınlar, sağken onların hayır dualarını alsınlar, çünkü onlar  kaybettikten sonra onların pozisyonlarında kendileri oluyorlar. Çocuklar ailesinden ne görürse onu yapıyor.

            Babam sağken ben sanki hiç büyümemiş 2 çocuğum olduğu halde hala ben de bir evlat olduğum için aile reisi olduğumu hissetmemiştim. Ne zaman babam vefat etti bir anda baba olduğumu aile reisi olduğumu hisstemeye başladım. Sorumlulukların yavaş yavaş üzerime kaldığını gördüm. Hele hele annem de vefat ettiği zaman adeta kainatta yalnız kaldığım duygusuna kapıldım. İkisinide kaybettikten sonra şimdilerde onların duygularını çok daha iyi anlayabiliyorum. Çocuklarımın yanımda olmalarını, hele hele bayramlarda hep bir arada olmayı arzu ediyorum.

            Tüm okuyucularıma tavsiyem, tatil her zaman yapılır, anne baba sağ iken en azından bayramları beraber geçirin. Gerçi ben hiçbir bayramda ailemin yanından ayrılmadım, bunda en büyük etki benden 2 yaş büyük olan  ablamın erken vefat etmesi de oldu.

            Geçen hafta içinde 2 samimi arkadaşımın babaları vefat etti, onlara tekrar başsağlığı dilerken benim ne demek istediğimi onlar çok iyi anlayacaklardır.

            Benim babamın bana ilk öğrettiği şeylerden biri duyduğun her cenazeye git. Mümkün olduğu kadar insanların en acı günlerinde yanlarında ol. Düğünlerine gitmeyebilirsin, saygı kocamaz, sonra da tebrik edebilirsin ama acı günüde yanında olmazsan telafisi yoktur demişti. Yaşamımda ilkelerimden biridir bu.

            Bugün Ramazan bayramı. Bu vesileyle  İslam aleminin bayramını tebrik eder, dünya üstünde barış olmasını dilerken,bu bayramı  küslüklerin bitmesi için bir fırsat olarak değerlendirelim ve  büyüklerimizi mutlaka ziyaret etmeyi de ihmal etmeyelim.

            Bu duygu ve düşüncelerle dilediklerinizin gerçekleşeceği bir hafta ve mutlu bayramlar geçirmenizi temenni ederim.

                                                                       Saygı ve sevgilerimle…

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet