YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Mesut ŞAHİN - TÜM YAZILARI

10.03.2018 Cumartesi - 18:50

Enes Akbal Optik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Mersin  İl Kongresi’ne katılmadan önce bir miting düzenledi. Mersin Halkına hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini bozkurt işaretiyle karşılayanlara aynı şekilde karşılık verdi. İlk defa bozkurt işareti yapınca bir anda gündeme oturdu.

 Peki, bozkurt işaretinin anlamı nedir?

 Neden yapılır?

Bunu ilk etapta siyasi bir mesaj olarak algılasakda işin o olmadığı kesin..

Bozkurt işareti, MHP ile özdeşleşmiş bir işaret…

 Ülkücülerin sürekli yaptığı bu işaret zaman zaman başkaları tarafından yapıldığında çeşitli sebeplerden dolayı tartışma konusu oluyor.

Bozkurt işaretinin bu sefer gündeme gelmesinin sebebi ise Erdoğan’ı yapmasıydı.

Erdoğan’ın hareketi ülkücülere sempatik görünmek ve Cumhur ittifakını sağlamlaştırmak amacıyla yaptığı görüşleri ortaya atıldı. 

Günümüzde özellikle siyasilerle birlikte anılan bozkurt işaretinin ilk çıkış noktasını biliyor muydunuz?

Türk tarihinde önemli bir yeri olan bu sembolü biraz araştırdım.

İşte Bozkurt işaretinin bilinmeyen 5 özelliği…

Bozkurt işareti’nin 1991 Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Bakü’de Ebulfeyz Elçibey’in düzenlediği mitingde bir milyon insanın Milliyetçi Hareket’in sembol ismi Alparslan Türkeş’i “Bozkurt” işaretiyle selamlaması sonrası ortaya çıktığı sanılsa da Tarihi araştırmalarda bu sembolün Türklere budist kültüründen geçtiği yazılmaktadır.

Bu sembol Türk hakanları tarafından başarı anlamına gelen bir zafer işaretidir. Batıya göç eden, Hun, kıpçak, Peçenek Türkleri aynı zamanda bu işareti Soy belirtir olarak yani “Ben Türküm” manasında da kullanmışlardır

Öyle ki bu sembole 10. y.y. İranlı Şair Firdevsinin Şeyhnamesinde de rastlanmaktadır. Türk kadınların minyatürünün yer aldığı bu eserde Bozkurt işareti yapan kadınlar resmedilmiştir ve  günümüzde oldukça ilginçtir.

Çin de bulunan çıkarılan eserlere bakıldığında. Bozkurt İşareti yapan Türk hakanı Heykeli ilgi çekicidir.. Bozkurt işaretinin, İslamiyet öncesi Göktürk döneminde ve diğer Türk devletlerinde, Türk hakanlarının zafer işareti olduğu, mağaralarda bulunan 6.yüzyıla ait “Türk hakanı heykeli” ile apaçık anlaşılmıştır.

Günümüzde ABD başta olmak üzere pek çok ülkede liderler ve çeşitli tanınmış isimler bu işareti yapıyor. Bu işareti yaptıklarında; güç, bağlılık, hakimiyet ve mutlu olduklarını ifade ediyorlar.

Milliyetçi Hareket’in sembol ismi Alparslan Türkeş’i “Bozkurt” işaretiyle selamlamasının ardından bu efsane sembol Türk milleti tarafından da benimsenmiş, kullanılmıştır. Alparslan Türkeş bozkurt işaretinin anlamını şu sözlerle anlatır: “Serçe parmak Türk’tür, şu işaret parmağı da İslam’dır. Şu Bozkurt işareti yaptığımız işaretin arada kalan boşluk ise cihandır. Son olarak kalan 3 parmağın birleştiği nokta ise mühürdür. Türk İslam Mührünü Dünyaya vuracağız…” demiştir.

Merhum lider Alparslan Türkeş’i rahmet,minnet ve şükranla yad ederek sizleri Allaha emanet ediyorum..

 

Selam ve dua ile..

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet