YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Mesut ŞAHİN - TÜM YAZILARI

09.08.2018 Perşembe - 13:38

Enes Akbal Optik

Yaz mevsimi yanında bir baş belasını da getirir; Sivrisinekler. Kulağımızın dibinde vızıldayarak uykumuzu kaçırdığı yetmezmiş gibi, fırsat buldukça kanımızı emer ve birçok tehlikeli hastalığa neden olabilirler. Hava sıcaklığının artması ve bu yaz çokça maruz kaldığımız bol yağışlı yağmurlar akşamlarımızı ve gecelerimizi kabusa çevirdi.

Bir de bizim sivrisineğimiz yetmiyormuş gibi Asya’dan misafir sivrisinek geldi. Güneydoğu Asya’da birçok tropikal hastalığın kaynağı olarak gösterilen ve iklim değişikliği ile birlikte Avrupa’dan sonra Türkiye’de de görülmeye başlanan “Asya Kaplan Sivrisineği  Aedes  “ kentimizde de görülmeye başladı ve ısırdığında önemli alerjik reaksiyona sebep oluyor.

Yani bu sene içinde bulunduğumuz sivrisinek konusu çok ciddi ve toplumsal mücadele gerektiriyor.

Sosyal medya hesapları üzerinden gündem olan bu hassas mevzu popüler olma hastası bazı kişilerin çıkar kapısına dönüşmüş adeta. Sayfa beğenisini arttırmak isteyen beğeni sayısını yükseltmek isteyen birçok kişiyi bu konuyu laçka bir şekilde sadece belediye üzerine ihale ederek şov yaptığını görüyoruz.

Çeşitli haberler ve söylemler sürekli belediye çalışmalarını eleştirmekte ama çözüm üretmemektedir. Sivrisinekten bile siyaset üretme mücadelesi içinde sallayan koca koca adamlara şahit oluyoruz…

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum..

Bahsedeceğim konuya vakıf olduğumu ve bu alanda tam 3,5 sene çeşitli hizmetlerin içerisinde görev aldığımı bilmenizi isteyerek vereceğim önerileri dikkate almanızı rica ediyorum.

Çöp tenekesinden sinek üreten bilgileri bir kenara koyarak dikkatle okumanızı istiyorum..

Öncelikle! Sivrisinek nerede ürüyor,  bunu çok iyi bilmemiz gerekiyor…

Sivrisinek, çoğu böcek gibi yumurtlayarak çoğalır ve bu yumurtalar gelişebilmek için sulak yerlere ihtiyaç duyar. Sivrisinek larvalarını durgun su kenarlarına, lağımlara, nemli topraklara ve bataklıklara bırakıyor. Küçük bir tenekede birikmiş su da bir kaşık su da sivrisinek yumurtalarının gelişimini sağlayabilir;

 Bir dişi sivrisinek 40 ila 400 arasında yumurta bırakabilir; Dişi sivrisinekler sadece insan kanı emmiyor; etrafta bulunan derisi ince her canlı onların hedefleri arasındadır.

Dişi sivrisinekler yumurtlamak için kanda bulunan bir proteine ihtiyaç duyar ve ne kadar iyi beslenirlerse o kadar çok yumurta üretebilirler.

 Ürettikleri ilk yumurta için kanda bulunan proteine ihtiyaç duymazlar fakat daha fazla yumurta üretmek için bu protein gereklidir.

 Suya bırakılan yumurtalar 10 saatte açılır ve sivrisinek larvaları suyun içinde bulunan alglerle beslenmeye başlar. Ardından pupa dönemine geçer. 1-2 gün içinde yeni bir yetişkin sivrisinek oluşmuştur ve etrafta vızıldamaya başlar.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kentimizde başta sivrisinek, karasinek, kemirgen ve haşerelere yönelik olarak, bu zararlıların üreme alanları olan tüm su birikintilerinde çalışmalar yürütülüyor. Ve bu çalışmalar Kocaeli genelinde 21 ekip 66 personelle gerçekleştiriliyor.

Dereler, logarlar, fosseptikler, kanal ve kanaletler, göller, havuzlar, yağmur suyu giderleri, bodrum, atık lastik, kuyu, bidon gibi alanlarda düzenli olarak larva mücadelesi gerçekleştiriliyor.

Yapılan larva mücadelesinin yanında ergin (uçkun) mücadelesi de yapılıyor.

Çalışmalarda ilaçlar Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği doz ve aralıklarla kullanılıyor.

Çalışmalar kapsamında, bataklık, sazlık gibi ulaşılması zor noktalarda ilaçlama çalışması gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan 8 çarpı 8 amfibi araç ve hiç kimyasal ilaç kullanmaksızın sivrisinek larvalarını ses dalgalarıyla yok eden larvasonic cihaz hizmet veriyor.

 Erişimi zor noktalarda teleskopik araçlarla vektör mücadelesi yapılıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ilaçlama mücadelesi bu kentte yıllardır yapılıyor. İnsan olarak yapılan mücadeleyi görmek istiyoruz görmediğimizden bu mücadeleye şahit olamıyor ve hiç yapılmıyor diye yorumlayabiliyoruz.

Mücadele yapılmadığına dair düşüncelerinize katılmamakla beraber izahını yapmak istiyorum.İlaçlama denilince hepimizin aklına araç ile havaya ilaç atılması suretiyle yapılan uçkun mücadelesi geliyor.Sineğe havada ilaç atmak milli servetin israfı ve havalara saçılmasıdır. Bu çalışma kısmen işe yaramakla beraber pisikolejik olarak bizleri memnun edebilir. Milletin parasının vebali altında olanlar için ( uçkun ) dediğimiz havaya ilaç sıkan araçların sokak sokak gezmesi en son çaredir. Bu araçları gördüğümüzde ilaçlama yapıldığını, göremediğimizde yapılmadığını düşünüyoruz.Hepimizin bildiği, “Sorunu çözmek istiyorsanız bataklığı kurutmanız gerekiyor” doğrusu işte tamda burada hayat buluyor. Halk dilinde bizim bildiğimiz ilaçlama hizmeti aslında en etkili olarak yapılan larva ile mücadele hizmetidir.

Bu mücadele yıllardır başarıyla yapılmaktadır. Bu seneye kadar kimsenin farkına bile varmadığı bu hizmet aslında bu seneye kadar başarılı bir şekilde yapıldığının kanıtıdır. Bu sene gündem olmasının tek sebebi ise yapılan mücadelenin yani atılan ilaçların aşırı yağan yağmurlar tarafından etkisini gösteremeden yok olup gitmesidir. Böylelikle sivrisineklerin popülasyon mevsiminde yapılan larva mücadelesi etkisini gösterememiş, sivrisineklerin rahat bir şekilde evresini tamamlayarak bu senenin en fenomeni olarak gündem olmasını sağlamıştır.

Şimdi ne yapılması gerekiyor?

Bu mücadeleye vatandaş olarak nasıl katkı sağlayarak en aza indirebiliriz?

Bunlardan bahsetmek istiyorum!

Sivrisineklerin çöp tenekelerinde üremediğini öğrendiğimize göre mücadelemizi ilk önce evimizden başlayarak hem kendimize hem mahallemize hem komşumuza yardımcı olabiliriz.

Nasıl mı?

Hemen hemen hepimiz evimizin balkonlarında çiçek bulundururuz ve bunu sularız bu suyu muhafaza ederek dökülmemesi için saksı altlığı kullanırız işte o saksı altında bulunan su bize bir yaz yetecek sivrisineği üretmeye yeter.

Veya balkonlarımızda su muhafaza edecek en ufak kap, bardak yağmur suyu ile dolmuş olabilir bu su sivrisineğin larvasını bırakmaya yetecek sıcaklıktaysa kendi kendimize sivrisinek ile geçirmek zorunda olduğumuz bir yazı hazırlamış oluruz.

Belediyenin her eve girerek ilaç atması imkânsız olduğuna göre ilk önce mücadeleye kendi evimizden başlamak zorundayız.

Daha sonra bina çevremize bir göz atmalıyız. Alt komşumuz kendine yetecek kadar bir iki sebze ekmişse kesinlikle bunu sulamak için yağmur giderinin altına bir bidon veya bir kap koyarak ektiğine atacak suyu bedavaya getirmek istemiş olabilir. Bu kapların ağzı kesinlikle kapalı olmak zorunda ağzı açık ve sivrisineğin larvasını bırakmaya müsait durumdaysa koskoca binaya hatta bir mahalleye hayatı zindan edebilir.

Yine binamızın bodrumunda aşırı yağan yağmurlar nedeniyle su baskınları oluşmuş olabilir.Bu suları barındıracak imkan varsa belediye yetkililerinin müdahale edilmesini sağlaya biliriz.

Çevremizde dere, bataklık, kazılmış ve bırakılmış çukur, inşaat halinde bırakılmış bina, sağa sola gelişi güzel atılmış lastik içinde su muhafaza edebilecek vb. şeyler var mı?  Bunlar tespit edilmeli hemen bu sular dökülmeli. Ya da Belediye tarafından buralara da müdahale etmesi notasında yardım istenmeli!

Belediye yetkilileri tarafından ev ev balkon balkon gezmesini beklemek saçmalıktan başka bir şey değildir. Duyarlı vatandaş olarak talep doğrultusunda Büyükşehir şikayet hattı bilgilendirilmesi halinde bilmediği gözden kaçırdığı noktaların ilaçlatılmasını sağlamak vatandaşlık görevimizi yapmış olmamızı sağlar.

Sıcaklık + su + sivrisinek bu üçlüyü birbirinden ayırarak kabusa dönen gecelerimize son verebiliriz.

Bu sene aşırı yağışların meydana getirdiği su birikintileri ve sulak alanların çoğalması bunun yanında yağan yağmurlar sebebiyle atılan ilaçların etkisini kaybettiği gerçeğini öğrendik.

Şimdi taşın altına elimizi koyarak kendimizin oluşturduğu sivrisinek üreme merkezlerini yok etmemiz gerekiyor. Gördüğümüz ve müdahale edilmesi gerektiğini düşündüğümüz noktaları da Belediyelerin şikayet hatlarına bildirmeyi vatandaşlık görevi olarak yapmayı ihmal etmiyoruz.

Tekrardan üzerinde durarak belirtmek istiyorum. Üremeye olanak sağlayan her türlü su birikintileri, kova, bidon, saksı altı, atık lastik vb. gibi yerlerde su birikmesinin önlenmesi, üstlerinin kapatılması veya sık sık biriken suların değiştirilmesi gerekiyor. Hayvan su yalaklarının ve çeşmelerin çevresindeki göllenmelerin giderilmesi ve bunların akar hale getirilerek kokuşmanın önüne geçilmesi de önem arz ediyor.

Yoksa gözümüz yollarda daha çok ilaçlama arabası bekleriz..

Sivrisineksiz günler diliyorum..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet