YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l BUGÜN NEREYİ GEZELİM?

21.03.2018 Çarşamba - 14:35

Enes Akbal Optik

Her ne kadar soğukları bu sene çok yaşamasak da bugün Nevruz ile birlikte bahar aylarını karşıladık. Bahar aylarının gelişiyle birlikte ise turizm sektörü açılmaya başladı. Sizler için Kocaeli’de gezilebilecek gizli kalmış yerleri derledik. İşte Kocaeli’nin bir turizm kenti olması için fazla söze gerek bırakmayan değerleri:

SEKAPARK

İzmit’in merkezinde, Türkiye’nin en büyük en büyük endüstriyel dönüşüm projelerinden biri olan eski SEKA Kağıt Fabrikası arazisinde bulunuyor. Dünya’nın en büyük kent parkları arasında bulunan SEKAPARK bünyesinde marina iskelesi, normal iskele, kağıt müzesi, kent müzesi, oturma alanları, deniz kıyısında büfe, plaj, dinlenme sahaları, denize inen merdivenler, ışık kuleleri, balıkçı restoranları, su oyun alanları, su ışık gösterileri, denize inen kızak alanları, deniz gözetleme kulesi, yürüme bantları, kongre, sergi ve spor salonları, gösteri ve görsel sanat atölyeleri, uçurtma tepesi, çim amfi, gül bahçesi, basket ile tenis sahası, golf alanı ve kaykay pisti barındırıyor.

İZMİT SAAT KULESİ

İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından yaptırılan ve İzmit’in simgesi haline gelen İzmit Saat Kulesi kente girdiğinizde sizi karşılıyor. Kasr-ı Hümayun ve Atatürk Heykeli arasında yer alan İzmit Saat Kulesi yapılan ışıklandırmayla akşamları ayrı bir güzel olurken, Körfez ayaklarınızın altında kalıyor.

GAYRET GEMİ MÜZESİ

Amerikan yapımı olan ve Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan TCG Gayret isimli savaş gemisi Marina’da müze olarak kapılarını açıyor. Türkiye’nin ilk müze gemisi olan Gayret Gemi Müzesi birçok savaşın izini bünyesinde barındırıyor.

FARUK YALÇIN HAYVANAT BAHÇESİ

Darıca’da neredeyse 30 yıldır ziyaretçilerine kapısını açan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi 3600’ü aşkın nüfusu, 286 tür hayvanı, 8000’i aşkın sayıda 600 tür bitkisiyle Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçeleri arasında yerini alıyor.

KOCAELİ BİLİM MERKEZİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığında hayata geçirilen Kocaeli Bilim Merkezi SEKA Kağıt Fabrikası arazisinde yer alıyor. Kocaeli Bilim Merkezi’nde 250 deney düzeneği, özel tasarım galeri, atölyeler, kütüphane, araştırma ofisi, sergi alanları ve bilim kafe bulunuyor.

SEKA KAĞIT MÜZESİ

Türkiye’de kağıt üretimi denilince akla gelen SEKA Kağıt Fabrikası kapanmasının üstünden uzun yıllar geçmesinin ardından restore edilerek müze haline getirildi. İdealist bir adamın Mehmet Ali Kağıtçı’nın hayallerine şahitlik edeceğiniz ve kağıdın serüvenine tanık olacağınız SEKA Kağıt Müzesi yer yaştan ziyaretçiye kapılarını açıyor.

 KOCAELİ ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Tarihi Gar Binaları Kompleksi, Tamir Atölyesi, Su Deposu, Lojman Binası ve Tekel Deposu’nun birleştirilerek oluşturduğu müze 2007 yılından beri hizmet veriyor. İzmit Gar Alanı’nda bulunan müzeye şehir merkezinde olması açısında kolay ulaşım sağlanıyor. Bir nevi Açıkhava müzesi özelliği taşıyan müzede Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait eserler sergileniyor.

OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ

Türk Müzecisi ve Ressam Osman Hamdi Bey’in Gebze-Eskihisar Köyü’nde yaptırdığı evidir. Osman Hamdi Bey’in Fransız mimarisinden esinlenerek planını çizdiği ve 26 ayıl yaşadığı ev Osman Hamdi Bey’in ruhunu hala yaşatıyor.

KASR-I HÜMAYUN

İzmit Saat Kulesi’nin yanında yer alan, ilk temeli IV. Murat döneminde atılan Kasr-ı Hümayun 17 Ağustos 1999 depreminin ardından restore edilerek kapılarını ziyaretçilerine açmıştır.

HIZIRREİS DENİZALTI MÜZESİ

30 yıl ABD Deniz Kuvvetleri’nde görev yaptıktan sonra Türk Deniz Kuvvetleri himayesine geçen Hızırreis 21 yıl görev yapmasının ardından müze halinde getirilmiştir. 2004 yılından beri İzmit Sahili’nde kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

PARK LUNASAN

Her sene 23 Nisan tarihinde kapılarını açan ve sonbahara kadar ziyaretçilerini eğlenceye doyuran Park Lunasan 1974 yılından beri Kocaelililerin uğrak noktalarından biri olmaya devam ediyor. Zaman Lunapark adıyla da bilinen Park Lunasan Kocaeli Fuarı içinde bulunuyor.

HARİKALAR SAHİLİ

Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan Harikalar Sahili görenleri adeta büyülüyor. İçerisinde bulunan masal karakterlerinin heykelleriyle adeta masal dünyasına götüren Harikalar Sahili bünyesinde restoranlar, kafeler, mantar evler, korsan gemisi ve Nuh’un Gemisi’ni barındırmakta.

TARİHİ KAPANCA SOKAK

Sivil mimarlık örneği yapılardan oluşan sokak içinde çeşme, sarnıç ve okul bulunuyor. Eski tarihsel dokusunu koruyan sokak yapılan restorenin ardından Açıkhava müzesi halinde getirildi.

AŞIKLAR TEPESİ

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde bulunan ve doğal seyir terası özelliği taşıyan Aşıklar Tepesi konumu itibariyle tüm Körfez’i ayaklar altına seriyor. Kocaeli ve Bursa’ya yakınlığıyla tercihler içerisinde yer alan Aşıklar Tepesi’nde doğal yürüyüş parkuru, paintball alanı ve köy yemekleri yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor.

BASIN MÜZESİ

‘Papaz’ın Evi’ olarak bilinen ve İzmit Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’ne bırakılan ev Basın Müzesi haline getirilmiş. Müzede Kocaeli basın tarihine adını yazdırmış kişilerin fotoğrafları, yerel gazetelerin eski yayınları, analog fotoğraf makineleri ve matbaada kullanılan aletler yer alıyor.

ÇOBAN MUSTAFA PAŞA KÜLLİYESİ

Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Gebze’de bulunuyor. Külliye bölgeye hakim bir tepede bulunuyor. Muazzam mimarisiyle hayran bırakan Külliye cami, türbe, şadırvan, kervansaray, tekke, semahane, misafirhane, medrese, imaret, tabhane, ahşap ev ve kütüphaneden oluşuyor.

ESKİHİSAR KALESİ

Bir balıkçı köyü olan ve Gebze Eskihisar’da bulunan Eskihisar Kalesi huzur dolu atmosferiyle sizleri uzaklara götürüyor. Bizans Dönemi eserlerinden biri olan Eskihisar Kalesi ziyaretçilerini bekliyor. Osman Hamdi Bey Müzesi’de kalenin yanında yer alıyor.

KAİSER WİLHELM KÖŞKÜ

1884 yılında Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm’in Osmanlı İmparatorluğu’nu ziyareti nedeniyle Yıldız Sarayı’nda yaptırılarak buraya getirilmiştir. Körfez’e bağlı Hereke’de bulunur.

KARTEPE KAYAK MERKEZİ

Kocaeli’nin en çok ziyaretçi alan bölgesi konumundadır. Aralık ve Mart ayları arasında ziyaretçilere açık olan Kartepe Kayak Merkezi her kayakçıya hitap etmektedir.

GÖLCÜK DENİZ MÜZESİ

11’inci ve 20’nci yüzyıl arası denizcilik sürecine tanıklık ediyor. Müzede deniz savaşları, denizcilik olayları, Fatih Sultan Mehmet’in Osmanlı Kadırgalarını Haliç’e indirişine dair izler bulunuyor.

MAŞUKİYE

Kartepe zirvesinin eteklerinde, doğayla iç içe olan Maşukiye Kocaeli’nin en önemli turizm bölgelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Ormanları, Kuzu Yaylası gibi şehrin gürültüsünden uzak, temiz havaya doyacağınız bu bölge şehrin stresinden uzaklaştırıyor.

PEMBE KAYALAR

Antikçağdan itibaren taşocağı olarak kullanılmıştır. Kandıra’da bulunan ve deniz kıyısında yer alan pembe kayalar değişik jeolojik yapısıyla görülmeye değerken kendisine yakınıda kamp alanları barındırıyor.

BALLIKAYALAR

Gebze Sanayi Bölgesinin hemen ardında bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı İstanbul’a ve Kocaeli merkezine yakınlığıyla tercih edilen turizm bölgeleri arasında. İki tarafından yükselen kanyonun arasında yer alan Ballıkayalar şehrin sıkıntısını  geride bıraktırıyor.

SARDALA KOYU

Ağva’ya yakınlığıyla bilinen Sardala Koyu muhteşem manzarasıyla dikkatleri çekiyor. Kocaeli’nin kıyı şeridindeki güzelliklerden biri olan Sardala Koyu İstanbullular tarafından çok ilgi görüyor.

KERPE

‘Karadeniz’in Bodrum’u olarak bilinen ve Kandıra ilçesinde bulunan Kerpe güzelliğiyle büyülüyor. Kerpe’ye giderken sık çam ormanları arasından geçiyorsunuz. Koy özelliği taşıdığı için ise Karadeniz’in dalgaları Kerpe’ye çok vurmuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet