YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l ÇEKER: ACİL ÇÖZÜM BEKLENİYOR

08.08.2018 Çarşamba - 11:11

Enes Akbal Optik

Hilal BIÇAK-Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Ömer Çeker basın mensuplarıyla bir araya gelerek kamu çalışanlarının sorunlarını kamuoyuyla paylaştı

 

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Ömer Çeker MEG Yemek’te basın mensupları ile bir araya geldi. Kamu çalışanlarının sorunları hakkında düzenlenen basın açıklamasında Çeker’in yanı sıra Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, Türk Yerel Hizmet Sen İl Temsilcisi Özcan Karabulut da yer aldı. Çeker açıklamasında, “Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur maaşlarının enflasyon karşısındaki durumu da ortaya çıktı. Buna göre temmuz ayında tüketici fiyatları ortalama yüzde 0,55 yükseldi. Enflasyon yılın ilk 7 ayında toplam yüzde 9,77 artarken yıllık yüzde 15,85 olarak hesaplandı. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına dayanarak yaptığı araştırmaya göre memur maaşları son bir yıl içinde aylık net yüzde 1,02 eridi. Araştırmada memur maaşlarının, Temmuz 2017-Temmuz 2018 arasında enflasyon farkı da dahil olmak üzere toplam yüzde 14,83 arttığı buna karşın aynı dönemde enflasyonun yüzde 15,85 olduğu görüldü. Buna göre temmuz ayları itibarı ile memur maaşlarının aylık yüzde 1,02 oranında enflasyonun gerisinde kaldığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

 

ENFLASYONUN TEMEL ALINMASINA SON VERİLMELİ

Sözlerini sürdüren Çeker, “Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın 2018 yılı enflasyon tahminini yüzde 8,4’ten yüzde 13,4’e yükseltmiştir. Memur maaşlarına yapılacak zamlar belirlenirken o yıla ilişkin enflasyon beklentileri dikkate alınıyor. Yıl içindeki gelişmelere bağlı olarak daha sonra kurumlar bu tahminlerini yükseltiyorlar ama memur maaşlarına ilk tahmin üzerinden yapılan zamlar aynı kalıyor. Bunun adaletle ve ekonominin temel ilkeleriyle bağdaşır bir yanı yok. Türkiye Kamu Sen Olarak memur maaş zamlarının belirlenmesinde enflasyonun temel alınmasına bir son verilmesini, ülkemizin ekonomik ve sosyal gerçekleri üzerinden bir hesaplama yapılması gerektiğini sürekli her platformda ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

hayal kırıklığı

Sözlerini sürdüren Çeker, “Türkiye Cumhuriyetinin 66. Hükümetinin 100 günlük eylem planı hakkında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz gün açıklanmıştır. Hükümetin öncelik vereceği çok sayıda plan ve projenin arasında kamu görevlilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarının bulunmaması memurlar arasında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin Özellikle seçim öncesi beyannamesinde yer alan ve polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceği hususu 100 günlük eylem planında yer almamıştır.
Konfederasyonumuz tüm kamu görevlileri ek gösterge sorununun ifade ettiğimiz biçimde ele alınarak 100 günlük eylem planına dahil edilmesini ve bir an önce çözüme kavuşturulmasını beklemektedir” diye konuştu.

 

BÜYÜK SORUNLAR YARATACAK BİR UYGULAMADIR

“Mülakat, istismara açık, objektiflikten uzak, kişisel değerlendirmelere dayalı bir yöntemdir. Yaygınlaşan mülakat sistemi, ülkemizin içinde bulunduğu siyasal ve sosyal durum dikkate alındığında büyük sorunlar yaratacak bir  uygulamadır” diyen Çeker, “Devlet yönetiminde sübjektif ve kişisel kararlarla personel istihdamına imkan sağlayan bu yaklaşımın kabul edilmesi halinde kamu hizmetleri, adalet, liyakat ve ehliyet ilkeleri büyük yara alacaktır. Yargı kararlarında da defalarca dile getirildiği üzere mülakat, istismara açık, objektiflikten uzak, kişisel değerlendirmelere dayalı bir yöntemdir. Küçük işletmelerde, yalnızca daha fazla kâr elde etme amacı taşıyan ve devletlerle kıyaslandığında son derece sınırlı personel istihdamının sağlandığı firmalarda, çalışanları işletmenin bir parçası haline getirerek işgücünden maksimum verim almak için ortaya konulan insan kaynakları yönetiminin bir unsuru olarak yaygınlaşan mülakat, ülkemizin içinde bulunduğu siyasal ve sosyal durum dikkate alındığında büyük sorunlar yaratacak bir  uygulamadır” dedi

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet