YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

ANASAYFA l CHP ESKİ İL BAŞKAN YARDIMCISI REMZİ ÖZKAN; PARTİ YORGUNDUR

26.09.2016 Pazartesi - 12:27

Geçtiğimiz günlerde gazetemizi zirayete gelen CHP eski İl Başkan Yardımcısı Remzi Özkan önemli açıklamalarda bulundu. Hoş bir sohbet ortamında kendisiyle yaptığımız röportajda 1950’den beri CHP’nin seçim kazanamadığını, hem partinin hem de partililerin yorgun olduğunu söyledi.

 

İşte röportajın tamamı;

 

*15 Temmuz sonrasında yaşanan sürece bakış açınız nedir?

-15 Temmuz ve sonrası CHP’sinin iyi niyetli ve samimi olduğunu söyleyebilirim. Ama karşı tarafın da iyi niyet gösterisi kısa bir süre için oldu. Biz buna inanmakla saflık yapmış oluruz. Çünkü biz bunu 7 haziran sonrası hükümet görüşmelerinde gördük. 34 gün sonra bize herkes yoluna dediler. Şimdi böyle bir durumdayız. Şu tanımlama daha doğrudur. Bu bir darbe girişiminden çok Türkiye’yi işgal planıydı. 15 Temmuz tamamen bir işgal planıdır. Türkiye büyük bir şansla kurtulmuştur. Ordu içinde Kemalistlerin aklı selimiyle kurtulmuştur.

 

*Tarık Akan’ı çok sevdiğinizi biliyoruz, bize Tarık Akan’la ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?

-Geldiğimiz nokta itibarı ile sevgili Tarık Akanın cenazesi somut durumun çok açık bir ifadesidir. Özellikle yandaş medyada Tarık Akanla ilgili bir satır olumlu bir şey yazılmadı. Hatta kötü şeyler yazıldı. Cumhurbaşkanımız bir taziye mesajı dahi yayınlamadı. AK Parti’deyse bir tek başbakanın böyle yarım ağız, yuvarlak yasak savmak adına bir mesajı var Tarı Akanla ilgili.

 

*Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili olarak dünya basınında yer alan haberlerle ilgili olarak düşünceleriniz?

-Biz Erdoğan’la muhalif olabiliriz. AK Parti’ye muhalif olabiliriz. Erdoğan’la kendi ülkemizde demokratik ve siyasi yollarla çatışabiliriz. Ama Amerika istedi diye, FETÖ istedi diye Erdoğan’ın kellesini  kimseye vermeyiz. Sonuçta bu ülkenin Cumhurbaşkanıdır onla bir hesabımız varsa siyasi çatışmamız varsa biz kendimiz bu ülkede yaparız. Eğer AK Parti, Cumhuriyet’in kurucu ayarlarına geri dönmezse Türkiye’yi büyük bir felaket bekliyor. Bu felaketten hiçbirimizin kurtulma şansı yoktur. Bir an önce AK Parti’deki aklı selimlerin bir araya gelerek, Cumhurbaşkanını gaza getirmekten  daha çok ona daha çok sakin olmasını,daha akılcı olmasını, o ait olduğu cenahtan  her denileni yapmamasını, herkesle uzlaşmasını, herkesi sevmesini önerecek bir aklı selim lazım.

 

*15 Temmuz gecesinden sonra CHP’nin tutumundan memnun musunuz?

-Ne kadar 15 Temmuz’da haklı olarak sokağa çıkıp tankların önüne yatmak haksa, ki bunu kutsuyorum, çok değerli buluyorum, her türlü sivil darbe, sivil faşizm’i de aynı şiddetle kınıyorum. Bu toplumun meşru hakkıdır CHP bunu yapmalıdır. 12,5 milyon seçmeni var, bu partinin toplumda karşılığı 25 milyon insanımızdır. CHP bu toplumun vicdanıdır, eğer CHP çığlık atmazsa hiç kimse çığlık atmaz bu topraklarda.

 

*CHP’nin Türkiye’de din ile ilgili olumsuz imajı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

-Bizim halkın dini inançlarıyla ibadetleriyle, hiç bir sorunumuz olabilir mi? Var mı böyle bir şey? Bu sağın kendini iktidar yapabilmek için kullandığı en büyük argümandır. Bu 200 yıllık bir kavgadır Tanzimat’tan bu yana oynanan bir oyundur. Abdülhamit’in kellesini de bu gericiler uçurmuştur. 31 Mart ayaklanması gibi ayaklanmalarla Osmanlı’nın da başının belası, padişahında başının belası.

 

*Kocaeli’ndeki yerel yönetimlerden memnun musunuz?

-Kocaeli’nin çok kötü yönetildiğini düşünüyorum. Şeffaflık yok. Bir yönetimde en değerli en kutsal şey şeffaflıktır. Yani siz başkansınız toplum sizin ne yaptığınızı bilmeli. Bir adam her şeyi ben biliyorum diyorsa bilin ki bu adam tehlikelidir. Her zaman kollektif akıldan yana olmuşumdur. Hep beraber düşünürsek en doğruyu buluruz. Türkiye bu gün 700 milyar dolar borçla yaşıyor. Kimse kimseyi kandırmasın üretime hiçbir artı değer katmayan bir inşaat sektörüyle Türkiye’yi ayakta tutamazsınız. Hiçbir değer kalmamıştır bu ülkede, Cumhuriyetin hiçbir değeri kalmamıştır.

 

*CHP’nin stabil gidişi sizi rahatsız ediyor mu? Sizce CHP’de kadro ya da kurumsal anlamda değişim gerekiyor mu?

-Parti yorgundur. 1950 den beri seçim zaferi kazanamamış. Seçmende yorulmuştur aslında. Bunu ayağa kaldıracak partide yeni bir anlayışa ihtiyacımız var. Daha cesur, daha yürekli hiç korkmadan bu ülkenin vazgeçilmezinin Mustafa Kemal ve onun aydınlanma devrimi olduğunu haykıracak çok yürekli önderlere ve böyle bir örgütlülüğe ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Yani yeniden bir Kuva-yı Milliye diyebiliriz bunun adına.

 

*Siz de ön seçimden yana mısınız? Ön seçim yapılmalı mıdır?

-Mutlaka ön seçim yapılmalı. Önseçim yapılmaması halinde en çok bağıracaklardan biride benim. Şimdi CHP üyeleri, CHP delegeleri ön seçim dışı her seçeneği elinin tersiyle itmelidir ve buna başkaldırmalıdır. Bu partide önseçimden çıkan hiç kimseden bu partiye zarar gelmez. Yani bu konuda farklı bir yöntem olması halinde beni partiden atacaklarını bilsem  başkaldıracağımı bu günden söylüyorum.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 6 yorum bulunmaktadır.

remzi özkan

cevo yoldaş söylediklerimin yarısını yazsa bülent izmitte deprem olurdu.bu nedenle bülente sitem edin

27.09.2016, 14:08
cevo akyıldız

Remzi Özkankeşkesosyal medyadan haykırdığı kadar konuşabilseydi demekten geriduramıyorum

27.09.2016, 13:50
aydoğan bucak

sıze katılıyorum

27.09.2016, 13:49
remzi özkan

bu çok uzun bir söyleşiydi çok kısa bir bölümü yayınlanmış yinede teşekkür ederim

27.09.2016, 13:49
serpil tuna

Çok yerinde ve doğru her söyleminize katılıyorum .Sayın Remzi Özkan

27.09.2016, 13:48
ayla isyar

Çok çalıştığı için yorulmustur

27.09.2016, 13:47

 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet