YAĞIZ KEBAP
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları Bilnet Okulları

ANASAYFA l CHP’de FETÖ’cü olmaz

26.09.2016 Pazartesi - 10:34

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’la çok özel bir röportaj yaptık. Gündeme dair soruları cevaplayan Tahsin Tarhan “CHP’de FETÖ’cü olamaz. CHP’nin içinde FETÖ’cü olduğunu görseler bunu zaten siyasal anlamda fırsata çevirirler.” dedi. Sizleri röportajımızla baş başa bırakıyoruz.

*Kocaelideki yerel yönetimleri beğeniyormusunuz?

-Kocaeli’deki en büyük sorunlardan birisi ulaşım, trafik, park bugün baktığımız zaman şehirlerin girişleri belli değil, çıkışları belli değil, ulaşım alanları belli değil, dünya gelişmiş, teknoloji gelişmiş raylı sistem almış gitmiş, park sorunlarını çözmüşler, teknolojik anlamda almış başlarını gitmişler. Kocaeli’yi sadece bizim marifetimizle değerlendirmeyin gidin bir Bursa’ya bakın, aynı partiden bir Antep’e bakın. Kocaeli’de sanayinin nerde olduğu belli değil, yerleşim alanının nerde olduğu belli değil, kentselleşme tamamen problem. Teknoloji burada, bilgi burada, ekonomi burada ama yoksulluk da burada. Belki de Türkiye’nin güneydoğusuna gitmenize gerek yok, Gebze’nin varoşlarına İzmit’in arka sokaklarına giderseniz yoksulluğun ne olduğunu oralarda görebilirsiniz. Bu kente bir zenginlik kazandırabilirsiniz, bu kenti liman kenti sanayi kenti, turizm kenti, tarım kenti yapabilirsiniz. Bu kent her kimliğe bürünebilir ama bu kentin bir kimliği yok. Kocaelili gençlerin biraz daha duyarlı olması lazım, Kocaeli gençliğinin kent yönetiminde biraz daha var olması lazım ve kent yönetiminde tarafsız olarak kente sahip çıkmaları gerekir.

 

*Bir süredir tutuklu bulunan ve “Efsane Başkan” olarak anılan Sefa Sirmen’in genel durumuyla ilgili görüşleriniz nelerdir?

-Büyük bir adaletsizlik! Bu ülkede herkesin adalete ihtiyacı var. Suçlandığınız konu İZGAZ, devleti zarara uğratmışsınız diye suçlanıyorsunuz. O günkü şartlarda hiç paranız olmadığı halde 100 milyon dolara mal ediyorsunuz. Deprem yaşıyorsunuz, depremde hiçbir sorunu, hiçbir sıkıntıyı bu projeden yaşamıyorsunuz. 110 milyon pahalı diye hapse girdiğiniz İZGAZ’ı 580 milyon dolara satıyorlar. Ödül verilmesi gereken bir projeyken hapis cezası çekiyorsunuz. Büyük bir adaletsizlik. Bir insanı yargılayabilirsiniz, suçlayabilirsiniz ama 25-30 yıl sonra hapse atmamanız gerekiyor. Ödül vermeniz gerekirken hapse atıyorsunuz onun için büyük bir adaletsizlik var.

 

*CHP’de örgütler erken seçime hazır mı? Örgütlerin şuan ki mevcut durumuyla başarı şansınız nedir?

-CHP’deki örgütlere baktığınız zaman herkes iyi niyetle bazı şeyler yapmaya çalışıyor. Ama iyi niyetle bağı şeyler çözülemez planlanmalı ve programlanmalı ve büyütülmeli. Halka ulaşım kanalları çözülmedi. Bir sisteme ihtiyacımız var. CHP’nin örgütsel yapısında bir sorun olduğunu düşünmüyorum. CHP’de ilçe başkanlarının, il başkanlarının, yada myk üyelerinin değişimiyle bir sonuç alacağını düşünen biri değilim. Bence kurumsal anlamda, planlama anlamında çalışmalar yürütülmesi gerekiyor. Çünkü ben büyükşehir adaylığımda bunu gördüm. Biz geçmişteki seçim çalışma sistemini değiştirip, bugünkü şartlara dönük olarak değerlendirmeliyiz.

 

img_1317

 

*Son günlerde tartışılan erken seçimle ilgili olarak partiniz örgüt olarak olası bir seçime hazır mı?

-Bugün erken seçim tartışılıyor AK Parti’nin sunduğu anayasa değişikliğinde bu var. AK Parti diyor ki 2018 yılında yerel seçimleri erkene çekelim. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yapalım, milletvekili seçimlerini de 2020 yılında yapalım. Yani her yıl bir seçim yapalım. Birde Mart’ta yerel seçimler olmuyor. Şartlar zor, güneydoğuda hava koşulları Mart ayında seçim yapmaya çokta elverişli değil. Açıkçası biz bu teklife çok sıcak bakmadık, özellikle halk bizi 4 yıllığına seçmişken bizim 5 yıl milletvekilliği yapmamız doğru değil  dedik ve kabul etmedik.

 

*Gebze’nin il olması konusunda bazı çalışmalarınız var bunları bize biraz açabilir misiniz?

Gebze’nin il olmasını istiyorum bu konuda da mücadelemi sürdürüyorum. Yasa önergesini verdim. Saolsun hem CHP Kocaeli Milletvekillerimiz Haydar Akar ve Fatma Kaplan Hürriyet önergeye imzasını attılar. Gebze’nin il olmasını çok istiyorum. İstememin ana nedeni de İzmit ve Gebze çok büyüdü. Buna stratejik olarak da konum olarak da ihtiyaç var. 800 tane fabrikanın olduğu bir kent kaymakamlıkla yönetiliyor. Nüfus yapısına baktığınız zaman Gebze’nin sadece il değil büyükşehir olması lazım.  Bu durumda hem İzmit hem de Gebze büyükşehir oluyor. Yönetimi de rahat olur. Mesela Gebze’yi sanayi kenti yaparsınız, İzmit’i liman kenti yaparsınız. Siyasal anlamda baktığımızda aslında bunun CHP’ye de bir faydası yok. Tam aksine AK Parti’ye faydası var çünkü AK Parti’nin güçlü olduğu bir bölge. CHP gücünü zayıflatacak o bölgede. Ama biz öncelikli olarak halkımız diyoruz, milletimiz diyoruz. Gebze’nin il olması konusunda mücadelemi sürdüreceğim, bu anlamda da AK Parti’li vekillerimizin de desteğini bekliyorum.

 

* FETÖ ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

– Yaklaşık 40 yıldır Türkiye’nin içerisinde örgütlenmiş, yapılanmış büyümüş, gelen tüm hükümetlerle de iyi geçinmiş, bunu da fırsata çevirerek devletin bütün kurumlarına kendi çevresine insanları yerleştirerek bu güne kadar gelmiş bir terör örgütüdür. FETÖ en büyük gücünü bugünkü AK Parti döneminde elde etmiştir, bunu tartışmaya gerek yok her şey ortada. Devletin uçağını tankını milletimize karşı kullanmıştır. Bunu farklı alanlara çekemeyiz ama 15 Temmuz’dan sonraki süreci farklı değerlendirebiliriz.

 

img_1311

 

*OHAL kararını nasıl buluyorsunuz?

-Olağanüstü hal yanlıştı. Zaten iktidarın tek başına bir gücü vardı mecliste. İstediği yasayı geçirebiliyordu, buna karşılık olağanüstü hal ilan ettiler. Olağanüstü hal uluslararası ilişkiler açısından, yabancı sermaye açısından, doğru bir karar değildi Türkiye bunun faturasını ileride ödeyecektir. BU süreçte yüzlerce mağdur oluşmaya başladı aynı zamanda devletin kurumlarına baktığınız zaman orduda, emniyette, milli eğitimde her alanda bir temizlik operasyonu yapıyoruz diyorlar ama bunun siyasi ayağını hiç gündeme getirmiyorlar. Bunlar bu kurumlara nasıl yerleştirilmiş, kimler tarafından yerleştirilmiş, ne zaman yerleştirilmiş, bununla ilgili hiçbir çalışma yok gibi görünüyor. Bu örgütle mücadele edeceksek öncelikle siyasi ayağından başlatmalıyız.

 

*Kanun hükmünde kararnameler doğru buluyor musunuz?

-KHK’lar ve mağduriyetlerle ilgili sadece biz parti olarak mücadele ediyoruz. Binlerce mağdur vatandaşımız var. Sorgusuz sualsiz insanları işten atıyorlar. Hiçbir gerekçe göstermeden şüphe üzerine görevden almalar, işten çıkarmalar, hapse atmalar doğru değildir. Öncelikli olarak yargılarsınız suçu, sabit olduktan sonra gereken cezayı verirsiniz. Ama insanları sorgusuz günlerce göz altında tutup hiçbir gerekçe göstermeden hapse atamazsınız. Biz CHP olarak gereken mücadeleyi gösteriyoruz. Bütün mağdur insanlarla görüşmeye çalışıyoruz. Kurumsal anlamda hem mağdurlarla ilgili hem de iş dünyasıyla ilgili komisyonlar kurduk. Bende iş dünyası komisyonundayım hepsini ince eleyip sık dokunuyoruz. Gerçekten masumiyeti varsa genel başkanımız vasıtasıyla hükümetle görüşüyoruz.

 

*Kocaeli’den sizin de içinde olduğunuz iş dünyası komisyonuna başvuran oldumu?

-İş dünyası ve özellikle milli eğitimden başvuranlar var, artık yetişemiyoruz o pozisyondayız. Kurulan kurumla ilgili bizde destek verdik. AK Parti de ilçe ve il örgütleri vasıtasıyla götürmeye çalıştı. Burada da çok büyük ispiyonlar ve mağduriyetler oldu. Bunun içinde bizde valilikler kanalıyla yürütülse daha iyi olur diye düşündük ve şuan valilikler kanalıyla mağdurlar müracaat ediyor. Böylesi daha sağlıklı oldu diye düşünüyorum.

 

*FETÖ ile yapılan mücadele sizce yeterli mi?

-Bence yeterli değil, bu örgütün bir siyasi ayağı var. Eğer AK Parti bu örgütün siyasi ayağını ortaya çıkarmazsa tamamen yapay bir çalışmaya girmiş olur, gerçekler de ortaya çıkmamış olur. Onun için eğer Türkiye, FETÖ’yle mücadele edecekse bir an önce bu örgütün siyasi ayağını da ortaya koymalı.

 

img_1312

 

*Sizce CHP’nin içinde FETÖ’cü var mı? Varsa bunlara karşı yaptırımınız ne şekilde olur?

-Ben böyle bir soruyu kabul etmiyorum. CHP’de FETÖ’cü olamaz. CHP’nin içinde FETÖ’cü olduğunu görseler bunu zaten siyasal anlamda fırsata çevirirler. Ama son günlerde kamuoyunda CHP’nin içinde de FETÖ’cü olur gibi yaftalar yapıştırmaya çalışıyorlar. CHP iktidar değil ki gelsin partiye sızsınlar, çıkar ilişkine girsinler. Böyle bir şey olacağını da düşünmüyorum. Bize sürekli sağdan soldan bilgi geliyor, falanca belediye başkanı FETÖ’cü gibisinden. Ama biz duyumla insanları suçlayıp mağdur edemeyiz. Öncelikli olarak belge lazım bu belgeyi de ortaya çıkaracak devletin teşkilatıdır.

 

*Hükümetin Suriye’de yürütmüş olduğu sınır ötesi harekat hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Türkiye’nin bugünkü noktaya gelmesinin en büyük sebebi AK Parti’nin dış politikada izlediği yoldur. AK parti’nin izlemiş olduğu dış politika Türkiye’yi yalnızlaştırdı. Suriye politikasında hata üzerine hata yaptılar. Türkiye’nin Suriye’ye girmesi için hiçbir sebep yok. Doğru bir iş değil, Türkiye orada bataklığa saplandı. AK Parti’nin belki de bugüne kadar dış politikada yaptığı en büyük hata. Asıl Suriye’ye girmeyi değil Suriye’den çıkmayı düşünmeliyiz. Bunda sonra Suriye’den nasıl çıkacağız bunu düşünmeliyiz, bunu tartışmalıyız. Çünkü giriş şeklide yanlış, ittifak yaptığı kişilerde yanlış.

 

*Bir milletvekili olarak sizce Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?

-Bana göre bu ülkenin bir numaralı sorunu yolsuzluklardır. Bugün bu ülkede terör var, PKK sorunu var, İŞİD var, FETÖ var ama ben en büyük sorunun yolsuzluk olduğunu düşünüyorum. Bir an önce siyasi ahlak yasasının çıkarılması gerekiyor. Öncelikli olarak kirli siyaseti Türkiye’den temizlemeliyiz. FETÖ’nün bugünkü noktaya gelişine baktığımız zaman bazıları FETÖ’yü İslami bir hareketmiş gibi yorumlamaya çalışıyor ama temeline indiğiniz zaman rant paylaşımı ve rant kavgasını görebilirsiniz. Bugün Türkiye’de ihale yasasına bakarsanız, özelleştirme yasasına bakarsanız, TOKİ’ye bakarsanız hepsindeki kirliliği görebilirsiniz. Onun için ben Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin yolsuzluk olduğunu ve bir an önce siyasi ahlak yasasının çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.

 

*Yeni kapı mitingi ve yeni kapı ruhu hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Yeni kapıdaki mitingin samimiyetini tartışamayız. Biz de içimizde yeni kapı mitingine katılıp katılmamayı tartıştık. Türkiye zor bir süreçten geçiyordu o günlerde. Türkiye’nin birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardı. Sadece yeni kapı mitingi değil burada demokrasi nöbetlerine de katıldık. Öncelikli olarak biz içimizde şunu tartıştık. CHP’nin kendi çıkarlarını yada oy artışını düşünmemeliyiz, öncelikli olarak Türkiye’nin çıkarlarını ve değerlerine sahip çıkmalıyız diye düşündük ve bu anlamda Türkiye’nin birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardı ve siyasetin yumuşamasına ihtiyacı vardı. Biz yeni kapı mitinginde Cumhurbaşkanı’nın vereceği mesajı değil kendi vereceğimiz mesaja kilitlendik. Orda bir manifesto şeklinde, Türk demokrasisi adına, Türk özgürlükleri adına, cumhuriyetin temel değerleri adına, hukuk adına istediğimiz mesajları verdiğimizi düşünüyoruz. Oda bizim için bir fırsattı diye değerlendirmek lazım.

 

img_1306

 

*CHP’de MYK’nın değişeceği yönünde bazı söylentiler var?

-Böyle bir şey yok, bu sadece dedikodu bazında, çünkü çok yeni bir kurultay yaptık, yeni seçilen bir parti meclisi ve yeni seçilen bir MYK var, yani değişmesi için bir sebep yok. Genel başkanın değerlendirmesi altında genel başkanın tercihinde bir değişiklik olursa da ona bizim yorum yapmamız veya bir değerlendirmede bulunmamız doğru değil ve gündemimizde yok.

 

*CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Terör örgütlerinin ne plan yaptığını bilemeyiz ne düşündüklerini bilemeyiz ama Türkiye’de provokasyona açık bir ortam olduğu kesin. Ana muhalefet partisi genel başkanına yapılan saldırıya baktığınız zaman o gün ki şartlarda Türkiye’nin tam zor bir süreçten geçtiği sürede Türkiye’nin başına neler açacağını düşünün. Ama şans eseri genel başkanımız saldırıdan kurtulmuştur o günde bir tane askerimiz de şehit oldu, oda bizim için çok üzücü bir durum.

 

*CHP’nin oyunun artmamasını neye bağlıyorsunuz?

-AK Parti, Türkiye Cumhuriyeti’nin genleriyle oynadı, aynı zamanda siyaseti farklı alanlara çekti yani Türkiye’de bugünkü algı operasyonlarına baktığınız zaman sermaye gücünü AK Parti siyasette kullanmaya başladı. Sabah gazete manşetlerini açarsanız görürsünüz Türkiye’de 20 tane ulusal gazete varsa yüzde 70’i aynı manşetle çıkıyor. Bir kişi tarafından sanki karar verilmiş gibi ve bu algı operasyonu yazılı medyada olduğu gibi görsel medyada da var. Millete baskı var millet baskıyı hissedebiliyor, aynı zamanda zenginle yoksul arasındaki mesafe de oldukça büyüdü ve açıldı. İnsanlar borçlandırıldı. En son hepimiz gördük, borcu olanlar 72 aya kadar uzatıldı. Buda ne demektir. Bugünkü iktidara insanları mahkum ediyorsunuz. Araç kredisi konut kredisi uzun vadeli borçlandırmalarla herkes borçlandırılıyor ve iktidara mahkum oluyor. Bu mahkumiyetin getirdiği sıkıntılar ister istemez seçim sonuçlarına da yansıyor. Yani siz o partili olmazsanız işe giremiyorsunuz, eğer siz o partiden değilseniz kamu kurumlarında sözünüzü geçiremiyorsunuz. Yani onun için siyasi ahlak yasasının Türkiye’de çıkarılması lazım.

Röportaj: Bigman Çakman & Bülent Karagöz

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

hanife çelik bildiricin

Bülent kalemine sağlık . Tebrikler arkadaşım . Yoruma çok açık ama yapmayacağım

26.09.2016, 12:11

 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet
Enes Akbal Optik