YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l ÇINARLI CAMİİ TEKRARDAN İNŞA EDİLMEYECEK

12.08.2018 Pazar - 0:03

Enes Akbal Optik

İzmit’in en eski ibadethanelerinden olan Baç Çınarlı Camii, geçtiğimiz aylarda cemaatin isteği ve AK Parti Milletvekili Fikri Işık’ın talimatıyla yıkılmıştı. Camii müteahhiti Lokman Arslan, yıkımda konusunda usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü mahkemeye verdiğini ve camiinin tekrardan inşaa edilmeyeceğini belirtti

Kocaeli’nin en eski ibadethaneleri arasında adı geçen Baç Çınarlı Camii (Urgancı Ahmet Çelebi Camii), Kocaeli Valiliği’nin talimatıyla güvenlik riski bulunduğu gerekçesiyle ibadete kapatılmış ve İstanbul 2’nci Bölge Vakıflar Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Ancak cemaatin caminin yıkılıp yeniden yapılmasını istemesi üzerine o dönem Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık tarafından verilen talimatla Anıtlar Yüksek Kurulu’nun kararıyla camii tamamen yıkılmıştı.

CEMAAT ŞİKAYETÇİ

Aslına uygun olarak, iki kat halinde 800 kişilik kapasiteyle inşa edilecek caminin yıkılmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen henüz bir çalışma yapılmadı. Caminin yerine koyulan prefabrikte ibadetlerini yapmaya devam eden cemaat ise çalışmalara başlanmamasından şikayetçi. Kocaeli Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılması gereken caminin ihalesinin ise ne zaman yapılacağı belirsiz. İbadetlerini prefabrikte yapan cemaat, yetkililerden açıklama bekliyor.

İHALE SÜRESİ UZAYACAK

Camii ihalesi müteahhiti Lokman Arslan, “Vakıflar Genel Müdürlüğü önce restorasyon yapılacağını söyledi sonrasında ise yıkılıp tekrar yapılacak dediler. Yıkıma dönüştürülmesinden ötürü de restorasyon için verilen fiyat karşılamıyor. Benim verdiğim teminatı da yaktılar. Ben de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü ve Bakanlığı mahkemeye verdim. Öncesinde de Kocaeli Üniversitesi’nden rapor istemiştim sağlam raporu vermişlerdi. Sonradan Fikri Işık’ın siyasi baskısıyla kurul etki altına alınarak yıkım kararı alındı. Ben de mahkemeye verdiğim için ihale süreci uzayacak ve cami tekrar inşa edilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet