Enes Akbal Optik

ANASAYFA l CÜNEYT ÖZKÜRKÇÜGİL VE SOL

17.09.2016 Cumartesi - 13:07

Enes Akbal Optik

Cüneyt hocayla İzmit Belediye başkanlığı aday adaylığı sürecinde şahsen tanıştık.Öncesinde  kayınpederi rahmetli Ömer Türkçakal’la yine belediye başkanı aday adayı iken,beraber çalışmamıza rağmen, hiç karşılaşmadık. Hiçbir siyasi süreçte beraber de olmadık.Sadece bir merhabadan ibaretti tanışıklığımız. Zaman içerisinde oturup konuşma imkanımız oldu,hastalarımız oldu sağ olsun hiçbirisini geri çevirmedi ve elinden gelen tüm desteği verdi ve anlamaya çalıştık birbirimizi.

Bir gün çay bahçesinde otururken aslında beni çokta üzen bir soru sordu.

Dedi ki neden daha sol bir partide değilsin,sosyalist birisin,neden CHP desin.

Onun gibi alçakgönüllü bir profesörden bunu duymak o an için öyle zordu ki anlatamam.

Düşündüm ve dedim ki;

Hocam memleketin nereye doğru gittiğini görüyorsunuz değil mi, 12 mart, 12 eylül silindir gibi geçti sosyalistlerin üzerinden.

Şimdi sıra sosyal demokratlarda,ortanın solunda ve cumhuriyet tehdit altında ülkenin tüm değerleri yağmalanıyor,devletin tüm kurumları cumhuriyet düşmanları tarafından ele geçiriliyor ve çağdaş demokratik Türkiye Cumhuriyeti tarih olacak ülke elden gidiyor. Biz sosyalistliği bir kenara bırakalım da eldeki cumhuriyeti kaybediyoruz farkında olmadan.

Ve bu durumda her yurtsever insanın birincil görevi cumhuriyeti, çağdaşlığı ve demokrasiyi  korumak adına CHP’si çatısı altında buluşmak olmalıdır ve bizim gibi düşünenlerinde burada olmasından gurur duymalısınız dedim,birazda sinirlenerek…

  Bana baktı ve bu samimiyetinden dolayı seni kutluyorum dedi.

  Böylelikle birbirimize olan inancımız sağlam temeller üzerine        oturmuş oldu samimiyet ti aslolan yani.

Cüneyt Özkürkçügil e aslında ortanın solu diyebileceğimiz halkın muhafazakar kısmının yani bizim coğrafyada manav köylerinin (akrabalık ilişkilerde önemli tabi) yakınlık duyabileceği, Anadolu  sosyal demokrat  tipi diyebiliriz.

Çok öyle soldan bakmamasına rağmen dünyaya ,üniversiteden atılan öğretim görevlilerine verdiği ani ve haklı destek beni çok şaşırttı,saygı uyandırdı.Oysa okulda daha solcu geçinen birçok isim varken ve çoğu susarken (solcu bile değil dediğimiz Cüneyt hocanın), haykıran, yanlış yapıyorsunuz diyen Cüneyt hocanın tavrı çok değerliydi ve önemliydi benim için.

Ve aslında önemli olan şeylerden biride şuydu;

Bu şekilde keyfi olarak insanların düşüncelerinden dolayı mahkemesiz, yargısız infazlara maruz kalmaları, ülkeyi çok tehlikeli bir yere götürecektir, kaosa sürükleyecektir. Sanıyorum Cüneyt hocanın en çok rahatsız olduğu durum buydu.Hukuksuz bir hukuk devletinde yaşamak yarın her alanda farklı boyutlarda bir kavganın içinde yaşamak zorunda kalmak demektir.

Yapılan bu hukuksuz davranış kentte, bilime ve üniversiteye vurulmuş siyasi bir darbedir.

Hocalarımızı desteklemek hukukun işlemesini sağlamaya çalışmak her yurtsever yurttaşın görevidir ve öyle olmalıdır.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek yapılan haksızlıklara göz yummak veya nasıl olsa bizden değil iyi olmuş banane demek, mağdur olanı kimliğiyle,düşüncesiyle sınıflandırmak asil bir davranış tarzı değildir.

Gazetemizde Cüneyt hocanın vatan haini profösörler adlı yazısını yayınladığımızda ,kendisiyle bir röportaj yapmaktı amacım  ama bu olanlardan dolayı kentten uzaklaşmayı uygun buldu ve sonraya bıraktık bu konuyu. ama yazmadan da edemeyeceğim bir konuydu yazmam gerekiyordu ve yazdım.

Ülkenin uçuruma sürüklendiği bu günlerde tüm yurtsever güçlerin bir arada demokratik bir cumhuriyetin varlığını sürdürebilmesi adına artık yeter deyip mücadele başlatma günüdür.

Demokrasi,hukuk herkese eşit oranda uygulandığında anlamlıdır.Ancak egemen olanların kendilerine göre uyarladığı bu olguların şimdiki haline Diktatörlük denir ki bu ülkenin nereye geldiğinin açık göstergesidir.

Bu olayların ortaya çıkaracağı toplumsal refleksi örgütlemekte Cumhuriyetin ve hukuk devletinin geleceği açısından CHP’nin birincil görevidir.

 Bu nedenden dolayıdır ki  Cüneyt hocanın bu çıkışını değerli buluyorum,önemsiyorum ve diyorum ki toplumun tüm kesimleri solun neresinde olurlarsa olsunlar ortak bir dil üzerinden kimseyi dışlamadan kucaklayarak haksızlığa,yolsuzluğa,hukuksuzluğa,cehalete ve savaşa karşı birleşip,cumhuriyetin temel ilkeleri üzerinden  barışı inşa etmelidir.Bu hepimizin üzerine düşen tarihsel bir görevdir.

VE TARİH YARIN YAPMADIKLARIMIZDAN DOLAYI HEPİMİZİ YARGILAYACAKTIR

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 17 yorum bulunmaktadır.

erin öztaş

açık sözlü olanları severim .bülent kardeşim sende daha neler var kiimbilir gerçekleri yansıtmandan rahatsız olanlar.gerçek solcu olamaz unutma.! yazıların dikkat çekicek belli..açıklamalara bakıyom CHP nin kaderini kimler değiştiriyor .açıkça belli partinin işlevini bilmiyen delegasyondur ..yenilgileri delegeler.üyeler .belirliyor.kısacası .anca anlamaktadırlar ..çok yolu var solun chpnin .çok .gerçekçileri bulmalılar..tokacı .gösterişşçi .tabla buraya kadar..ve dehişen ne var koca bir hiç .uyuyan susan bir chp si ve ayaklanamıyan susturulan bir sol.chp.var bahırın şimdi.cumhuriyet gidiyor diye .!!belki uyuyan. ilkelileri uyandırırlar..nabız atmıyor kalp durma noktasında bir ülkede chp..yok oldu.kabullenin.!

19.09.2016, 18:30
burhan görsen

Birbirimize en cok ihtiyacımız olduğu şu günlerde ocu bucu diye tartışılm ası yanlış ve doğru değil siyasi konjoktör zor ve takibi ne yetişmekte zorlanıyoruz. Birlik beraberlik ile yeni bir söylem geliştirip toplumun önüne koymak gerekiyor bu çalışmaları koymak zorundayız yoksa bogulup gideceğiz bu gorev tüm partilere düşüyor

19.09.2016, 11:39
ali ayaz

Her geçen gün solun değerlerinden biraz daha uzaklaşarak sağa kayan bir kent de kimin daha solcu olduğunu tartışmak havanda su dövmek gibi bir şey.
Unutmayalım ki bu kent de AKP Türkiye ortalamasının üstünde CHP de Türkiye ortalamasının altında oy alıyor;buna mukabil son 14 yıldır Kocaeli’nde girilen tüm seçimleri kaybeden bir yapıya karşın son merkez ilçe seçimlerinde başını Cüneyd Özkürkçügil hocanın çektiği ve içinde benim de olduğum tüm muhalif unsurları barındıran bir oluşuma her zaman zekasıyla övünen sol delegasyon geçit vermemiştir.!
Bence sol cenah oturup önce bunun muhasebesini yapsın.!

18.09.2016, 13:04
mustafa kahraman

solcu olunmaz yaşanır hocamız hemsol kokuyor hem sosyaldemokrat

18.09.2016, 13:03
cevo akyıldız

Hanife Çelik Bildiricin canım biz birleştirici bir dil ve bakış sergilemek zorundayız. Bu gün bir hareket başlasa sadece devrimci yada sosyalistler yürütecek bu hareketi demek lüksümüz varmı. Cüneyt hoca gerçekten sol- sosyalistlerden önce Koü lü hocalarımızın görevden alınmasını korkmadan bu mecradan paylaşmıştır. Peki ne mi olmalıdır. Biz değer gördüğümüz herkesi kucaklamalı yaşarken sahip çıkmalıyız öldükten sonra bana kimse sahip çıkmasın. Tarık Akan orneği ortada halen sıcak. Önce seveceğiz sonra anlamak kolay bebişim. Seni seviyor ve öpüyorum

17.09.2016, 14:48
hanife çelik bildiricin

Cevo ben değerini tartışmıyorum iyi bir insan olduğundan şüphemde yok … İnsani değerini tartışmak banada düşmez zaten . Ben sola yakıştıramadım . Belki ben soldan farklı şeyler anlıyorum.

17.09.2016, 14:42
cevo akyıldız

Hanife Çelik Bildiricin canım biz birleştirici bir dil ve bakış sergilemek zorundayız. Bu gün bir hareket başlasa sadece devrimci yada sosyalistler yürütecek bu hareketi demek lüksümüz varmı. Cüneyt hoca gerçekten sol- sosyalistlerden önce Koü lü hocalarımızın görevden alınmasını korkmadan bu mecradan paylaşmıştır. Peki ne mi olmalıdır. Biz değer gördüğümüz herkesi kucaklamalı yaşarken sahip çıkmalıyız öldükten sonra bana kimse sahip çıkmasın. Tarık Akan orneği ortada halen sıcak. Önce seveceğiz sonra anlamak kolay bebişim. Seni seviyor ve öpüyorum.

17.09.2016, 14:40
hüseyin okumuş

Bülent karagöz kardeşimide bu yazısından dolayı kutluyorum. Kıskananlar çatlasın.

17.09.2016, 14:28
hüseyin okumuş

Yazıklar olsun. Yazının içeriğini okumadan sayın Profesör doktor CÜNEYT hocamızın solculuğunu tartışıyoruz. Hocamız her yerde kendisinin sosyal demokrat olduğunu söylüyor zaten. Keşke kendini solcu görüp kahvehane köşelerinde laf ebeliği yapanlar CÜNEYT hocamız kadar cesaretli olabilseler

17.09.2016, 14:26
hanife çelik bildiricin

Cevo ben değerini tartışmıyorum iyi bir insan olduğundan şüphemde yok … İnsani değerini tartışmak banada düşmez zaten . Ben sola yakıştıramadım . Belki ben soldan farklı şeyler anlıyorum..

17.09.2016, 14:04
devrim türk

Bülent hocam, faşizm saldırırken sosyal demokrat, sosyalist veya devrimci diye ayırmadan saldiriyor. Bizler için geçerli olan faşizmin karşısında topyekun durabilmek. Bizler bunu başaracak bilgi ve birikime sahibiz. Çevremizdekileri ötekileştirmeden mücadele alanı genişletilmesi. Yazı donemin içinde bulunduğu koşullara denk düşen bir yazı. Kalemine sağlık

17.09.2016, 14:02
cevo akyıldız

Evet kimseyi solcu sosyal demokrat ulusalci kemalist yada devrimci diye yaftalamadan bir olmayı öğrenebilmeliyiz yoksa durum gwrçekten vahim

17.09.2016, 14:02
bülent karagöz

burada anlatmaya çalıştığımız şey üniversitede yapılan bir hukuksuzluğu herkesten önce sosyalist arkadaşlarına destek veren bir sosyal demokkratın tutumudur

17.09.2016, 14:01
remzi özkan

hocaların veda eyleminde kimin nerede olduğunu biliyoruz.biz bir gurup arkadaş oradaydık.

17.09.2016, 14:00
remzi özkan

hanife hanım bende anlamadım.sanırım bülent rüya görmüş onu anlatıyor.

17.09.2016, 13:59
cevo akyıldız

Cüneyd Özkürkçügil gerçekten de bizim için en önemli değerlerden biri. Çok güzel bir yazı fakat az bile olmuş bence. Faceden arkadaş olduğumuzdan beri herhangi bir rahatsızlığımı paylaşsam görünce yazar “gecmiş olsun yapabileceğimiz bir şey olursa lütfen arayın” diye…
Böylesi değerli bir insanın orda olması büyük bir şans bizim için. O kocaman yüreğinden öperim hocamızın. Kaleminize sağlık Bülent Karagöz .

17.09.2016, 13:59
hanife çelik bildiricin

Cüneyt hoca ve sol . İlginç

17.09.2016, 13:58

 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet