Enes Akbal Optik

ANASAYFA l ‘ÇÜNKÜ BURADA ATATÜRK VAR’

12.01.2018 Cuma - 15:14

Enes Akbal Optik

İzmit Belediyesi ‘Atatürk İzmit Meclisi’nde’ konulu panel düzenledi. Panelde KOGACE Başkanı Çetin Gürol, Gazeteciler Galip Ataman, Adem Turgut, Sadun Karan Hakan Yağcıoğlu ve Metin Karan konuşma gerçekleştirdi

İREM DEMİR

Atatürk’ün ilk basın toplantısını İzmit’te 16 Ocak 1923 yılında gerçekleştirilmesi ile ilgili düzenlenen “Atatürk İzmit Meclisi’nde” isimli panel İzmit Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Panelde Moderatör olarak Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu görev alırken, konuşmacı olarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, KOGACE Başkanı Çetin Gürol, Bizim yaka Gazetesi’nden Galip Ataman, Özgür Kocaeli Gazetesi’nden Metin Karan yer aldı. Ayrıca toplantıya dinleyici olarak öğrenciler katılım sağladı. Toplantıda 16 Ocak 1923 tarihinin önemi, dönemin siyasal ve sosyal durumu, Atatürk’ün toplantıya bakış açısı ve toplantıda vatandaşlar ve basın mensupları ile konuştukları hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

‘ŞEFFAF BİR BELEDİYEYİZ’

İzmit Belediyesi ‘Atatürk İzmit Meclisi’nde’ konulu panel düzenledi. Atatürk’ün 16 Ocak 1923’^te İzmit’te ilk basın toplantısını düzenlemesi sebebiyle düzenlenen panelde katılım yoğun oldu. Programın açılış konuşmasını yapan Nevzat Doğan, “Burası bizim kararlarımızın alındığı meclisimiz. Yeni nesil belediyecilik anlayışında çalışan bir belediyeyiz. Şeffaflık anlayışıyla çalışıyoruz. Ne kadar şeffafsa o kadar demokrasi var demektir. Burası sizin yeriniz. Bugün burayı sizlerle paylaşıyoruz. Bugün burada farklı bir etkinlik yapacağız. Atatürk’ü anlama ve yeni nesillere anlatmayla ilgili ilk toplantı. Böyle önemli günlerin izlerini yaşatmaya çalışıyoruz. Atatürk’ün sadece İzmit’te yaptığı basın toplantısı yok. Konuşmaları, önemli toplantıları var. Biz bunları kitaplaştırdık. İlk belediyeye geldiğimiz zaman dağıttık. Şimdi yeniden basıyoruz. Yeniden dağıtacağız” ifadelerini kullandı.

‘ATATÜRK’Ü BURADA ANIYORUZ’

Nevzat Doğan konuşmalarının devamında, “Atatürk burada bu basın toplantısını yaptığı zaman annesini kaybetmişti. Bir yandan anne acısı olmasına rağmen vatanını düşünüyor. Devrimci bir lider. Halkına çok güveniyor, halkçı bir lider. Ve tabii ki milliyetçi bir lider. Bunlar bize verdiği mesajlar ve değerler. Biz İzmit Belediyesi olarak bu değerlerin ışığında çalışıyoruz. Bugün liderlerin ülke için ne kadar önemli adımlar attığını konuşma zamanı. Bugün bu mecliste ben farklı bir hava hissettim. Çünkü burada Atatürk var. Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ü burada anıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

OLAĞANÜSTÜ MECLİS TOPLANTISI

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panelde ilk sözü alan panelist Galip Ataman, “Mustafa Kemal 19 Ocak’ta İzmit halkıyla 6 saate yakın toplantı yaptı. “Mustafa Kemal hiç konuşmadı, sadece halkı dinledi. Benim sayın başkandan istediğim, seneye bu toplantıyı olağanüstü meclis toplantısı şeklinde yapmanız” ifadelerini kullandı.

‘EMİNİM HAYRAN KALACAKSINIZ’

Ataman’dan sonra sözü alan panelist Metin Karan, “Özellikle genç neslin iletişiminin son derece yüksek olduğu bir dönemde 16 Ocak 1923’te neler olmuş bitmiş, bunların hepsini internetten bulmak mümkündür. Atatürk gibi yüce bir dehanın neler konuştuğunu okuduğunuzda eminim hayran kalacaksınız. Atatürk ilk basın toplantısında kuracağı Cumhuriyet’in temel ilkeleri hakkında birçok konuda burada konuşmuştur. Hatta basın toplantısında gazeteciler dışında vatandaşlar da sorular sorarak cevaplar almıştır. Atatürk halkın ne düşündüğünü çok önemsemesi sebebiyle bu toplantıda birçok konuda fikir alışverişinde bulunmuştur. Bugünün kutlanmasındaki en büyük etken de Yalçın Arslan’dır” dedi.

‘HABERİ MUHABİR GETİRİR, HERKES SAHİPLENİR’

Karan’ın ardından sözü alan panelist Sadun Çetin, “Ben öncelikle bizim zamanımızda gerçekleşen konuyu anlatacağım. Bizde şöyle bir şey vardır. Haberi muhabirler getirir ve tüm gazete sahiplenir. O yüzden bu konunun asıl mimarı Yalçın Arslan’dır. Önceden dini bayramlarda gazeteler çıkmaz ve yalnızca cemiyetin yayınları çıkardı. Biz o dönemde işimizi bitirdikten sonra bu konuyu konuştuk. Böyle bir karar alındı ve sonrasında böyle bir konuyu nasıl kente mal ederiz bunu konuştuk. O dönemde üniversiteden çok destek göremedik. En büyük desteği o dönemin Valisi İhsan Dede yaptı. Aslında cemiyetimiz açısından bu daha iyi oldu. Ve sonrasında ilk kutlamamızı yanlış hatırlamıyorsam 1990 yılında yaptık. Ondan sonraki yıllarda ve şimdiki yönetimimizde bu konuyu çok önemsedi ve 16 Ocak’ı adına yakışır bir şekilde kutluyoruz” dedi.

‘ÇÖZMEK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Son olarak sözü alan panelist KOGACE Başkanı Çetin Gürol, “Bu önemli bir toplantıdır. Eğer biz burada rahat rahat dolaşabiliyorsak bu gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir. Kocaeli hep ilkleri yapmıştır. Cemiyetimiz kurulduğunda ilk faaliyeti Çanakkale’deki abide anıtını Süreyya Sofuoğlu bir dönem milletvekilliği de yapmıştır. Bir bildiri hazırlanıyor ve sokaklara atılıyor. Kocaeli halkı da buna yanıt veriyor. Yani Çanakkale Abide Anıtı’nda kentimizin ve insanımız büyük çabası vardır. Bizim büyüklerimizden aldığımız bu bayrağı daha yükseklere nasıl taşırız onu düşünmemiz gerekiyor. Biz yılmadan 16 Ocak’ın Basın Onur Günü olarak kutlanması için ulusal ve uluslararası manada mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu yılda düzenleyeceğimiz çalıştayla kendi sorunlarımızı tartışarak çözüme kavuşturmaya çalışacağız. Biliyoruz ki terzinin kendi söküğünü dikemediği gibi biz bütün sorunların olduğu yerde bulunurken kendi sorunlarımızı da çözemiyoruz. Ulusal ve uluslararası birçok yerden katılımla sorunlarımızı çözmek için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından panelistlere plaket takdim edildi

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet