YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l DEĞİRMENDERE MİNİBÜSÇÜLER KOOPERATİFİ OLDUKÇA DERTLİ

26.02.2018 Pazartesi - 16:01

Enes Akbal Optik

SS 39 No’lu Değirmendere Minibüsçüler Kooperatifi oldukça dertli. Kooperatif Başkanı Mehmet Yaşar ve Recep Yaşar kardeşler yaptıkları açıklamada son dönem de büyük sıkıntıların yaşandığını dile getirdi. Yaşar kardeşler 65 üstü 30 bin bedava yolcu taşıdıklarına dikkat çekip, bazılarının kuryelik yaparak onların üzerinden haksız kazanç sağladıklarına dikkat çektiler

Toplamda 35 minibüsten oluşan, Değirmendere – Gölcük ve Değirmendere – İzmit yolcularını taşıyan SS 39 No’lu Değirmendere Minibüsçüler Kooperatifi oldukça dertli. Kooperatif Başkanı Mehmet Yaşar ve Recep Yaşar kardeşler yaptıkları açıklamada son dönem de büyük sıkıntıların yaşandığını dile getirdi. Yaşar kardeşler 65 üstü 30 bin bedava yolcu taşıdıklarına dikkat çekip, bazılarının kuryelik yaparak onların üzerinden haksız kazanç sağladıklarına dikkat çektiler.

‘BEDAVA SEYEHAT İLE KURYELİK YAPILIYOR’

En büyük sorunlarının 65  yaşı bedava taşımak olduğunu dile getiren Yaşar kardeşler, sınırsız seyahat hakkının Dünya’nın hiç bir yerinde olmadığını belirtti ve bu iş su istimal ediliyor” dedi. Bazı 65 yaş üstü insanların mahallerinde ki insanların işlerini halletmek için kuryelik yaptığı belirten Yaşar kardeşler ayrıca şunları söyledi: Mahallesinde oturup Gölcük ve İzmit’te işi olan insanların işlerini 3,5 TL karşılığı toplayıp hallediyorlar ve haksız kazanç elde ediyorlar. Nasıl olsa ulaşım ücretsiz. Bu durum sıkça kulağımıza geliyor. Bunun yanında son verilere göre bir ay içinde 30 bin kişiyi ücretsiz taşımışız. 40 bin nüfuslu bir yer için inanılmaz bir rakam. Bazı 65 üstü ücretsiz seyahat eden yolcularımız bahsediyor, kumbara yapmışlar biriken paralarla altın alıyorlar. Yani biz aslında garibandan ücret alıyor, zengini bedava taşıyoruz, mağduriyetimiz çok yüksek artık bu konuda bir şeyler mutlaka yapılmalı ama bizleri dinleyen yok” dediler.   

‘MİNİBÜSLERİ KÜÇÜLTME YOLUNA GİDEBİLİRİZ’

Kent kartla birlikte gelirlerimiz zaten düştü. Değirmendere – Gölcük’te 2.70 olan normal ücretliyi kent kartla bindiği taktirde 2.20’ye taşıyoruz, Değirmendere – İzmit’te ise 4.5 TL olan normal ücret 4 TL düşüyor diyen Yaşar kardeşler, çok büyük zarar ediyoruz. Bu fiyatlar belirlendiğinde mazot 4.5 TL idi. Şimdi 5.16 TL. Bu noktada da zam yapılması gerekiyor. Vergilere her yıl zam yapılıyor. Minibüslerin bakımı içinde para harcanıyor. Bir çok üyemiz şoförün parasını veremeyecek noktaya geldi. Minibüsler eskiyor. Yenileri 300 bin TL. Kimsenin alacak durumu yok ama biz önlem için böyle giderse minibüsleri küçültme yoluna gideceğiz. Her gün hizmet kalitemiz düşüyor. Ne yazık ki bu noktada mağduriyetimizi giderecek hiç bir çalışma yok” ifadelerini kullandılar.

‘BELEDİYELER DE ZARAR EDİYOR’

Bugün bütün yük bizde olmasına rağmen, 10’da 1 yolcuyu taşıyan belediyeler büyük zarar ediyor diyen Yaşar kardeşler, “Tramvay hattında o kadar yolcu taşınmasına rağmen, kafa kafaya kurtarıyor çünkü fiyatlar çok düşük. Biz çekilsek bu fiyatlarla külliyen zarar edilir ama hala daha hatlara otobüs koymaya çalışıyorlar, hem de yolcunun sayısının en çok olduğu zamanlara. Avrupa’da ise durum tam tersi. İyi saatlerde özel hatlar, yolcunun az olduğu saatlerde ise belediye otobüsleri çalışıyor. Bize karşı bu yapılanlar canımızdan bezdirdi. Bugün yolcu taşıyan tüm kooperatifler de aynı sıkıntılar var ama çözüm için en ufak bir öneri yok. Merak ediyoruz, bu işlerin sonu nereye gidecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi artık bizleri de dinlemeli, ortak çözüm yolları bulunmalı, yoksa durumumuz gerçekten çok kötü diyerek sözlerini noktaladılar.  

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet