YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l Doğan Demir; “Sıra bize mi geldi kaygısı yaşıyoruz”

24.12.2016 Cumartesi - 11:43

Enes Akbal Optik
Maraş katliamının 39. yıldönümünde bir araya gelerek açıklama yapan Maraş Katliamını Anma Platformu’na bağlı derneklere, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir konuk oldu. Doğan, “ Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor ve acaba sıra bize mi geldi kaygısı yaşıyoruz” dedi

Maraş Katliamını Anma Platformu’na bağlı dernekler bir araya gelerek 39. yılında Maraş Katliamını andı. Açıklamaya konuk olarak Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir katılırken, AB Eski Bakanı ve HDP Kocaeli eski milletvekili Ali Haydar Konca, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit üçükkaya, Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Devrim Bal, KYÖD Başkanı Mehmet Toker, Tavşantepe Cem Evi Başkanı Ali Ekber İncesu ve çok sayıda davetli de hazır bulundu.

ASLA BAĞIŞLAMAYACAĞIZ

Gerçekleşen programda açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam ,“ Koçgiri’de, Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da,  Sivas’ta, Cizre’de, Ankara’da, Beşiktaş’ta ve en son Kayseri’de yapılan katliamları Unutmadık, unutmayacağız, asla bağışlamayacağız.  Bugün Maraş katliamının üzerinden 38 yıl geçmiştir.  Katliamın 39. Yılına girerken  önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda  ülkemizde artarak devam eden şiddet ortamından kaynaklı OHAL ve yayınladığı KHK’ler ile hukukun üstünlüğü ve  temek hak özgürlüklerimizin kısıtlandığı, düşüncelerimizin hapsedilmeye çalışıldığı bir siyasi ortamda yaşamaktayız” dedi.

YAŞAMA UMUTLARIMIZI YOK EDEMEYECEKLER

Kritik bir süreçten geçtiklerini ifade eden Sağlam, “ Hedef Kürtler veya Aleviler değil.  Asıl hedef Türkiye’dir. Alet olmayacağız. Bugüne kadar ekmeğimizi, aşımızı paylaştığımız; et ile tırnak, bir elmanın diğer yarısı olduğumuz bu ülkenin her ferdi ile birlikte, emperyalizm ile mücadele etmeye devam edeceğiz. İnadına biriz, İnadına beraberiz.  Dün  Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da,  Sivas’ta, Gazi’de yapılan katliamlar, bugünde AKP  iktidarında Gezi’de, Ankara’da, Beşiktaş’ta, Kadıköy’de planlı olarak  katliamlar devam etmektedir.  Ancak  ne 12 Eylül’leriniz, ne sıkıyönetimleriniz  ne OHAL kapsamında KHK’larınıız, ne ekmek almaya giden çocuklarımızı sokak ortasında vurdurmanız, ne çocukları öldürülen anaları, yaptığınız seçim mitinglerinde yuhalatmanız ne de  cem evlerine cümbüş evi diyerek itibarsızlaştırmaya çalışmanız,  bizim  özgürce, kardeşçe, insanca birlik ve beraberlik içinde yaşama umutlarımızı  yok edemeyecek” sözlerine yer verdi.

İNSAN HAKLARINDAN YANAYIZ

Programa konuk olarak katılan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise şunları kaydetti: “Zor bir süreçten geçiyoruz. Hem OHAL hem de Tayyip beyin tek adam stratejisi nedenle sıkıntılar yaşıyoruz. Aleviler olarak bu konuda da teyakkuzdayız. FETÖ ile işbirliği yapabilecek en son insanların Alevi olması gerektiği noktasında sanırım hepimiz hemfikiriz ama Aleviler FETÖ’den,KCK’dan gözaltına alınmaya başladılar, bu bizim için kaygı verici. Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor ve acaba sıra bize mi geldi kaygısı yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a mektup yazdım, siyasilerle görüştüm, bu algının kötü olduğuna ve bu algının değiştirilmesi gerekliliğine dikkat çektim. Biz Aleviler her zaman olduğu gibi bu dönemde de demokrasiden, insan haklarından yana olmak zorundayız. Gözaltına alınsak da, ötekileştirilsek de bunları yapmak durumundayız.

ALİ AKDEMİR’E DESTEK VERDİ

Biz asla bu ülkenin bütünlüğünü ve birliğini kimseye satmayız, bizleri de ötekileştirmeye kimsenin hakkı yok. AKP iktidarı 14 yıldır Alevileri, muhalifleri yok saymak adına elinden geleni yapıyor. Maraş’a katledilen canlarımızı anmaya gidiyoruz, anmaya da devam edeceğiz.  Burada bile Maraş Katliamı’nın 37. yılında kendimizi küçük odalara hapsetmiş bir şekilde basın açıklaması yapmaya çalışıyoruz. Bu, bu ülkenin ayıbıdır. Sıra bize de gelse vazgeçmeyeceğiz. Dünyanın her yerinde diktatörler kaybetmiştir. Demokrasi güçlerinin talepleri bellidir. Ali Akdemir’e denk geldim. Ali Akdemir eğer FETÖ’cü ise hepimiz FETÖ’cüyüz, beni de PKK’lı diye ihbar ettiler. Ben PKK’lıysam bütün Aleviler PKK’lıdır.

HERŞEYE RAĞMEN BİRLİKTEYİZ

Biz Maraş’ın 38. yılında her şeye rağmen birlikteyiz. Yılmadan korkmadan mücadele etmek zorundayız. Tarih bizi haklı bulacak. Biz dik durmaya, onurlu durmaya mecburuz. Biz asla boyun eğmeyeceğiz. Biz bu ülkenin aydınlığı geleceği için bir platform oluşturmak zorundayız. Biz kimsenin inancıyla alakamız yok. Bu kurumda ne kadar Alevi varsa o kadar da Sünni var. Bu memleket bizim, bu ülke bizim. Sonuna kadar direneceğiz. Ali Akdemir FETÖ’den gözaltına alınabiliyorsa hepimiz alınabiliriz, yıllarca hapishanede kalabiliriz ama biz vazgeçmeyeceğiz

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet