YAĞIZ KEBAP

» Fulya Batuhan - TÜM YAZILARI

10.04.2018 Salı - 14:33

Hepinize yeniden kocaman bir merhaba,        

Yepyeni bir hafta daha… Harika geçeceğine inancımız tam değil mi? Tabi ki tam, dediğinizi duymak istiyorum. Sevgili gebeler, lütfen kendinize güvenin. Eğer kendinize güvenmezseniz, bebeğiniz size kavuşmak için ne kadar çaba sarf ederse etsin, bu çaba yeterli olmayacaktır. Kavuşabilmeniz için birlikte çabalamalısınız. Bu sizin buluşmanız. Aylardır birlikte gün saydınız ve artık buluşma zamanı geldi.

Büyük buluşma başlıyor.                        

Geçen haftalarda, gebelik yolculuğumuzun sonuna yaklaştığımızı ama aslında bu sonun mutlak bir son olmadığını, bizleri yepyeni maceraların beklediğini konuşmuştuk. Doğumun yaklaştığını gösteren belirtileri de tekrar etmeyi ihmal etmemiştik tabi ki. Ama şimdi sıra doğum anını konuşmaya geldi. Hazır mısınız? Hadi gelin gebe olduğunuz andan itibaren hem en çok merak ettiğiniz hem de düşünmeyi en çok ertelediğiniz anı, “doğum anını” konuşmaya başlayalım.

Doğumu tanımlamak gerekirse, anne ve babanın küçük misafirlerine kavuştukları en özel an, diyebiliriz. Yaklaşık olarak, 38-40 haftalık bir gebe olduğunuzu varsayalım. Küçük misafirimizin odasını çoktan hazırladınız, biliyorum. Doğum çantamız da hazır.  Hatta babamız da, babalık iznini aldı, kavuşma anını hazır ve nazır bir şekilde bekliyor. Annemiz ise doğumun başladığını gösteren sinyalleri tek tek tanıyor ve sakinliğini koruyarak bu belirtiler eşliğinde gebeliğinin son saatlerini keyifle geçirmeye çalışıyor. Yani her şey hazır aslında ama acaba bebeğimiz de hazır mı? Hazır olmaz mı hiç?  Dalgaları hissetmeye başladınız bile değil mi? Evet, daha önceden ebenizin de bahsettiği gibi bu hissettiğiniz dalgalar “sürekli ve dayanılmaz” değil. Dalgaları hissetmeye başlamış olmanız demek, bebeğiniz size kavuşmak için çalışmalarına başlamış, demektir. Sevdiğiniz bir müzik eşliğinde, hissettiğiniz dalgaların düzenli olarak gelip gelmediğini bir saat yardımıyla kontrol etmelisiniz. Eğer dalgalar düzenli geliyorsa ve her defasında şiddeti biraz daha artıyorsa, bebeğimiz anne ve babasına kavuşmak için yola çıkmış demektir. Dalgalar iyice şiddetlendi ve nişan dediğimiz rahim ağzında bebeğinizi koruyan tıkaçta artık bebeğinizin ve sizin kavuşma isteğinize dayanamadı. Dalgalar ritmik geliyor, şiddeti de her defasında artıyor ve artık ebemizi aramanın da zamanı geldi. Hemen doğum çantamızı alıp hastaneye gitmeye hiç gerek yok. Gelişmeleri ebeniz ile paylaşarak, onun yönlendirmelerine göre hareket etmelisiniz. Hatta ebeniz, o anda başka bir doğuma eşlik etmiyorsa eğer sizinle birlikte bu süreci geçirmek için ziyarete gelecektir.

Ebeniz ile birlikte tüm doğum belirtilerini değerlendirip hastaneye gitme vaktinin geldiğine karar verdiğinizi varsayalım ve hadi gelin biraz da hastanede devam edelim doğum serüvenimize. Gebelik döneminizdeki tüm izlem ve takipleri güvenle yaptırdığınız sağlık ekibini görür görmez bir “oh” çekeceğinizi tahmin edebiliyorum. Küçük misafirimizi onlar da sizin gibi heyecanla bekliyor çünkü. Daha önce doğumhaneyi gezdiğiniz için ve orada çalışan sağlık profesyonelleri ile tanıştığınız için gönül rahatlığı ile odanıza yerleştiniz bile. Ebeniz ilk olarak doğumda daha rahat etmeniz için size güzel bir önlük giymenize yardımcı olacak. Daha sonra, hem hissettiğiniz dalgaların şiddetini görmek hem de bebeğinizin kalp atışlarını dinleyerek sağlık durumunu kontrol etmek için, sizin de daha önce birkaç kez görmüş olduğunuz NST cihazından yararlanacak. Eğer her şey yolunda ise yine sevdiğiniz bir müzik eşliğinde oda içinde ya da dışında yürüyüş yapabilirsiniz. Yer çekiminin etkisi bebeğiniz ile kavuşmanızda size yardımcı olacaktır. Pilates topu üzerinde daha önceden öğrendiğiniz birkaç hareketi yapabilir ve en önemlisi dalgalar esnasında vücudunuzu dinleyerek en rahat pozisyonu bulabilirsiniz. Bu pozisyon belki dizlerinizin üzerine çömeldiğiniz bir pozisyon belki de uzanıp ayaklarınızı karnınıza doğru çektiğiniz bir pozisyon olabilir. Buna karar verecek en iyi kişi sizsiniz. Size en iyi gelen pozisyonu bulmalı ve dalgaların en şiddetlendiği anda bu pozisyonu kullanmalısınız. Sadece pozisyon da değil, doğru nefes almanızda oldukça önemli. Kendinizi sıkmadan, özellikle ağzınızı kapatmadan en doğal şekilde sakince nefes almayı ihmal etmemelisiniz.

Haftaya doğumun mucizevi dakikaları ile devam edeceğiz. Küçük misafirini dört gözle bekleyen çiçeği burnunda anne ve babalar, hayal ettiğiniz gibi bir buluşma için haftaya görüşmek dileğiyle.

Sevgiyle kalın.

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet
Enes Akbal Optik