DOĞUM MUCİZESİ III | Yeni Kocaeli Gazetesi
YAĞIZ KEBAP
YAĞIZ KEBAP
YAĞIZ KEBAP

» Fulya Batuhan - TÜM YAZILARI

18.04.2018 Çarşamba - 18:31

Yine yeniden hepinize kocaman bir merhaba,

Yepyeni bir haftaya daha başladık ve biz bu hafta da en özel kavuşmayı –doğumu- konuşmaya devam edeceğiz. Bebeğiniz ile kavuştuğunuz o mucizevi an, aslında en çok beklenen ama bir yandan da en çabuk unutulan andır. Bu kadar özel bir anın unutulmaması ve güzel hatırlanması için bilinçli bir şekilde doğuma hazırlanmak gerekir. Ama bu da yetmez, bu mucizevi dakikaları fotoğraflarla ölümsüzleştirmeyi de ihmal etmeyelim. Doğum için nasıl hazırlıklar yapmamız gerektiğini geçen haftalarda uzun uzun konuştuk. Şimdi ise doğum ile ilgili doğru bilinen yanlışlara ve en çok merak edilen konulara değinelim.

  • Bebeğim doğar doğmaz ağlamalı mı?

Hayır, ağlamak zorunda değil. Bu ağlama, bebeğinizin akciğerlerinin hava ile ilk kez karşılaşmış olmasından kaynaklanır. Genel olarak bebeklerin birçoğu da bu sebep ile ağlar. Fakat bebeğinizin ağlamaması tek başına kesinlikle bir problem olduğunu göstermez.

  • Göbek kordonunun doğar doğmaz kesilmesi doğru bir yaklaşım mıdır?

Eğer bebeğinize acil bir müdahale gerektiren bir durum söz konusu değil ise minimum kordondaki atım duruna kadar beklenmeli ve sonrasında kesilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de tüm doğumlar için göbek kordonunun doğumdan en az 1-3 dakika sonra kesilmesini önermektedir. Bu konuda güncel bir yaklaşım olan Lotus Doğum, göbek kordonunun kesilmeyerek kendiliğinden düşene kadar beklenilmesi anlamına gelmektedir. Lotus Doğumu ileriki günlerde daha detaylı olarak konuşacağız.

  • Plasenta (bebeğin eşi) çöpe atılmalı mı?

Plasentanın çöpe atılıp atılmaması tabi ki sizin tercihiniz. Plasenta, kelime anlamı olarak hayat ağacı demektir. 280 gün boyunca bebeğinizi sizin aracılığınızla besleyen plasenta, önemsizdir diyemeyiz. Eğer isterseniz doğum öncesinde plasentanın atılmamasını talep edebilirsiniz.

  • Bebeğim doğumdan sonra hemen yıkanmalı mı?

Bebeğinizin yıkanmasını gerektiren herhangi bir tıbbi zorunluluk yok ise (annede kan yoluyla bulaşan hepatit B, hepatit C, AIDS vb. hastalıklar) yıkanmaması en doğru yaklaşımdır.

  • Bebeğimi ilk olarak ne zaman emzirmeliyim?

Herhangi bir acil müdahale gerekmediği sürece, bebeğiniz doğar doğmaz sizinle kavuşmalı. Sizin ve bebeğinizin tenlerinin birbiriyle buluşması aranızdaki bağın oluşumu açısından oldukça önemlidir. Doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirme gerçekleştirilmelidir. Sevgili anneler, bebeğinizi beslemekten korkmayın ve lütfen bu süreci geciktirmeyin.

Lütfen, aklınızdaki tüm soru işaretlerini doğumdan önce ebeniz ile paylaşın. Tercihlerinizi ve isteklerinizi çekinmeden belirtin. Bu sizin en özel buluşmanız… Hiçbir aksaklık olmamalı, her şey sizin ve bebeğinizin istediği şekilde olmalı.

Gebelik serüvenimizin sonuna geldik. Bu serüvenin ana kahramanı olan siz ve bebeğiniz kadar eşiniz, doktorunuz ve ebeniz de bu süreçte size yol arkadaşı olarak kocaman bir alkışı hak ediyorlar değil mi? Hepimize kocaman bir alkış :)

Artık yepyeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu yolculukta da yine hep beraber olacağız. Haftaya sizlerle bebek bakımı konuşacağız.

Sevgiyle kalın.

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet
Enes Akbal Optik