YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l EĞİTİM BİR SEN KOCAELİ 2 NOLU ŞUBE GENEL KURULA GİDİYOR.

20.09.2018 Perşembe - 20:58

Enes Akbal Optik

Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve Kredi Yurtlar Kurumu’nu kapsamakta olan Eğitim Bir Sen Kocaeli 2 Nolu Şube büyük bir coşku ile kongreye gidiyor.

Kurulduğu günden itibaren müthiş bir mücadele sergileyen ve farklı bir sendikacılık uygulaması ortaya koyan şube, sadece üyelerinin değil, bütün çalışanların hakkını koruma yönünde büyük çaba sarf etti. Bazı kronikleşmiş sorunların çözümüne katkı sunan Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube, bazı sorunların da çözümü yönünde yol gösterici olmuştur.

Çalışanları ideolojik, siyasi veya farklı gerekçelerle ayrıştırmamayı, kapsayıcılığı temel alan sendika, emek ve insan odaklı mücadele vermektedir. Küçük ve etkisiz bir konumda olan şubemiz, kısa zamanda üye sayısını ciddi ölçüde yükselttiği gibi, sorunların çözümünde de etkin rol üstlenmiştir.

Eğitim Bir Sen Kocaeli 2 Nolu Şube’de önce delegeler seçilecektir. 7 Ekim tarihinde Kocaeli Üniversitesi ve Kredi Yurtlar Kurumu’nda, 9 Ekim’de ise Gebze Teknik Üniversitesi’nde delege seçimine gidilecektir. Kocaeli Üniversitesi’nden 70, GTÜ’den 17, KYK’dan ise 13 delege, üyeler tarafından seçilecektir.  12 doğal delege ile birlikte toplam 112 delege 4 Kasım’da gerçekleştirilecek olan Genel Kurul’da yeni yönetimi seçecektir.

Üyelerin iradelerini sandıkta ortaya koymaları ve oluşacak yeni yönetimi belirleyecek olmaları demokratik meşruiyet açısından oldukça önemlidir. Erdemliler hareketi olarak ortaya çıkan Eğitim Bir Sen, kendine yakışan olgunluk ve etik ilkeler doğrultusunda süreci yürütmek zorundadır. Bu ilkelere ben olabildiğince dikkat ediyorum, herkesin de aynı şekilde dikkatli olmasının gerekliliğine inanıyorum. Seçim sürecinin sağlıklı işlemesi için bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir.

1)            Nezaket ve zerafet ilkeleri doğrultusunda hareket edilmelidir. Kimseyi kırmadan, zedelemeden adımlarımızı atmalıyız.

2)            Algı operasyonu yapmamalıyız. Üyeleri yanlış bilgiler yoluyla kandırmak kimseye yakışmaz. Sadece doğrular ile hareket etmeliyiz. Kul hakkına girmemeliyiz.

3)            İftira atmamalıyız. Yıllarca birlikte çalıştığımız ve o süreçte hep olumlu bir söylemde bulunduğumuz kişileri lekelemeye kalkmamalıyız.

4)            Başarı ve başarısızlık yönetimin tamamına aittir. Başarıları kendimize, başarısızlıkları ise başkalarına yükleme yoluna gitmemeliyiz.

5)            Sendikaya başka yapıların müdahalesine fırsat vermemeliyiz. Bugün destek aradığınız yapılar, yarın talimat vermeye başlarlar. Hiçbir siyasi veya kurumsal yapının taşeronluğunu yapmamalı ve talimatlarla hareket etmemeliyiz.

6)            Yöneticiler ile bireysel olarak yapmış olduğumuz görüşmelerin içeriğini kimsenin bilmesi mümkün değildir. Yalan-yanlış bilgi ve iftiralar ile oy avcılığı basitliğine kaçmamalıyız.

7)          Seçimler yapılır ve yeni bir yönetim (Nasip olursa benim oluşturduğum yönetim) faaliyetlerini sürdürür. Birbir yüzümüze bakmaya devam edeceğiz. Dolayısı ile yarınlarda utanmamak için herkes biraz özen göstermelidir.
Seçimlerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet