YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Feyzanur ULUDAĞ - TÜM YAZILARI

11.04.2018 Çarşamba - 10:28

Enes Akbal Optik

Çoğu kişinin ‘’Erken saatte canım bir şey yemek istemiyor’’ bahanesiyle atladığı, oysaki tüm günün dengelenmesinde en önemli rolü üstlenen kahvaltı öğünü hakkında konuşmak istiyorum bugün.

Gece uyuduğunuz saatler boyunca siz hiç farkında olmadan gün boyu yedikleriniz veya vücut depolarınız yardımıyla vücudunuzda bir yenilenme işlemi gerçekleşir. Gecenin sonunda ise, besin alımı gerçekleşmediği için kan şekeri düşmüş olur dolayısıyla enerji düzeyinde bir düşme görülür. Bunlar da beraberinde açlık hissi getirir.

Sabah uyandığınızda vücudunuzu çalıştırmak, kan şekeri düzeyinizi daha fazla düşürmemek ve enerji sağlayabilmek için ilk önce metabolizmanızı harekete geçirmek gerekir.  Bunu da ancak bir şeyler yiyerek, vücuda besin alma yoluyla sağlayabilirsiniz. Kahvaltı yapmamak ise kan şekerini çok daha fazla düşüreceği için gün boyu şekerli gıdalar yemek istemenize neden olur. Ayrıca kahvaltı yapmamak vücudun kıtlıktaymış gibi koruma ve depo yapmasına, her kalorinin daha dikkatli daha yavaş harcanmasına dolayısıyla metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Aslında tam da bu yüzden öğün atlamamak kilo vermek isteyenlerin başlıca kuralı olmalıdır.

Kahvaltı yapmak için yağlı poğaçalara, açmalara koşmak size fazladan kalori getireceği gibi, karbonhidrattan zengin beslenmiş olacağınız için insülininizi ani yükseltecek ve biraz sonra açlık hissetmenize neden olacaktır. Kahvaltıda tam tahıllı ekmekleri veya yulafı kullanmak, sebze ve meyve eklemek kahvaltının lif içeriğini yükselteceği için tokluk hissini de arttıracak ve kan şekerinin dengeli ilerlemesini sağlayacaktır.

Kahvaltıda yeterli protein almaya özen göstermek gerekir. Günde 1 yumurta yemek hem güne kaliteli proteinle başlamanıza hem de gün boyu tok hissetmenize fayda sağlar.

Yumurta, peynir, domates-salatalık ve tam tahıllı ekmek gibi klasik bir kahvaltı veya bunun yerine yoğurt ile yulaftan oluşan bir kahvaltı tercih edebilirsiniz. Aceleniz olduğu zamanları önceden tahmin ederseniz akşamdan hazırladığınız sandviçler veya sütle pişirdiğiniz yulaf lapası size yardımcı olabilir. Yarım simitin yanında yenen peynir veya kepekli galetayla ayran dışarıda kurtarıcı kahvaltınızı oluşturabilir.

Tercih sizin, ama benim en sevdiğim bol sohbetli, kalabalık kahvaltı masaları… Her sabahınız bol muhabbet tadında olsun, sevgiler.

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet