YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l FİLOGRAFİ SERGİSİ AÇILDI

12.09.2017 Salı - 11:06

Enes Akbal Optik

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi, dün kapılarını farklı bir sergi için açmış oldu. Filografi Sanatçısı Semih Hüseyin Erdi, dün Sanat Galerisi’nde yaklaşık 45 eserini sunduğu bir filografi sergisi açtı.

 

Sergi açılışına Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Gölcük Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Bayram, Kent Konseyi Yürütme Kurul Üyesi Bilge Saral, Sergi Sahibi Semih Hüseyin Erdi ve davetliler katılım gösterdi. Gerçekleştirilen sergi açılışında 45 adet farklı türde filografi eserleri yer aldı. Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, filografi kursunun ilçemizde de açılması için gerekli görüşmelerin yapılmasını talep etti.

 

“Filografi Unutulmuş Bir Sanat”

Sergi açılışında sözü alan Filografi Sanatçısı Semih Hüseyin Erdi, “1 seneden bu yana filografi ile uğraşmaktayım . 25 yıl boyunca bobinaj işi yaptım. Zanaattan sanata geçişi böylelikle yapmış oldum. Bu işe hobi olarak başlamıştım. 45 civarında eserim ile buraya geldim ve sergiyi burada açıyoruz. İlk sergimi İzmit Sanat Sokağı’nda açmıştım. Buradaki sergim de ikincisi oldu. Gölcük Belediyesi, serginin açılmasında çok yardımcı oldu. Bu fikirle kendilerine gittiğimizde bizlere destek oldular. Filografi unutulmuş bir sanat. Osmanlı el sanatlarındaki üstadım Saim Devrilmez’di. Bu sanata kendisi 50 yılını verdi. Onun son yetiştirdiği öğrencilerden dersler aldım. Benim hocam da Tuncay Akkoyun’du” dedi.

 

“Sanata ve sanatçıya desteğimiz sürecek”

Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, “Bizim sanata ve sanatçıya olan desteğimiz geçmişte de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Burada gördüğümüz gibi filografi tekniğiyle yapılmış birbirinden güzel eserler var. Sanatçımız Semih Hüseyin Erdi’yi kutluyorum. Filografi gerçekten sabır gerektiren bir iş. Tekniği iyi bilmek gerekiyor. İlçemizde de böyle farklı bir serginin açılmasında fikir sahibi olduğu için teşekkür ediyorum. Kendisini de tebrik ediyorum” dedi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Erdi, Başkan Yardımcısı Değirmenci’ye eserlerinin yapılış şekillerinden bahsetti. Sergi açılışının sonunda toplu bir fotoğraf çekimi de yapıldı.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet