YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Fulya Batuhan - TÜM YAZILARI

20.02.2018 Salı - 0:16

Enes Akbal Optik

Hepinize tekrar merhaba.

Bugün, geçen hafta gebelik yolculuğu için hazırlıklarını tamamlayan anne ve babalarımız, bu yolculuk esnasında nelerle karşılaşacak, bir bakalım diyorum. Ne dersiniz?

Hadi önce annemizden başlayalım.

Gebeliği planladık, hazırlıklarımızı tamamladık. Peki, gebe olduğumuzu nasıl anlayacağız? Gebe olup olmadığımızı anlayabilmek için en kolay ve en ucuz yol gebelik testi yapmaktır. Bu testi kan yolu ile herhangi bir sağlık kuruluşunda yaptırabileceğiniz gibi eczaneden temin edeceğiniz gebelik testleri ile de kendiniz uygulayabilirsiniz.

Gebeliğin oluşmasıyla vücudunuzda bir takım hormonal değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bunların ilki, döllenmeden sonraki 7-14 gün içinde kanınızda Beta hCG (Gebelik Hormonu) hormonunun yükselmesidir. Gebe olmadan önce neredeyse sıfıra yakın bir değerde olan bu hormon, döllenmeden sonraki günler içinde hızla yükselecektir. Başvuracağınız sağlık kuruluşunda yapılan kan testinde bu hormonun kandaki düzeyine bakılarak gebe olup olmadığınıza karar verilir. Genel olarak, kanda Beta hCG değeri 5 mIU/ml’ nin altında ise sonuç negatif (gebelik yok), 25 mIU/ml’nin üzerinde ise gebelik testi sonucu pozitif (gebelik var) olarak değerlendirilir.

Eczaneden temin ettiğiniz ve belirtilen hazneye idrar damlatma yoluyla kullanacağınız testin sonucu pozitif çıkarsa (çift çizgi) gebeliğinizi mutlaka kan testi ile de teyit ettirmelisiniz. Negatif çıkma durumunda (tek çizgi) ise testi yenileyebilir ya da kan testi ile daha kesin bir sonuç elde edebilirsiniz.

Vee… işte çift çizgi. Artık bir annesin.

Annelik, aslında doğum gibi doğal bir süreç olarak gelişen ve kelimelere sığamayacak kadar bol duyguyu içeren bir durumdur. O yüzden annelikten korkmak yok.

 • Korkma! Çok iyi bir anne olacaksın.

9 ay boyunca devam edecek olan harika bir serüvene başlıyoruz. Bu serüvenin ilk günlerinde vücudundaki birkaç değişiklik senin de dikkatini çekecek.

 • Vücudunda meydana gelen tüm değişiklikler aslında bebeğinin sana kavuşmak için ilk çabaları, o yüzden asla yakınmak yok!

Gündelik işlerini kendi başına yapabilirsin.

 • Hareket etmekten korkma!

Gebeliğini öğrendiğin ilk haftalarda kendini biraz yorgun ve halsiz hissedebilirsin.

 • Her gebenin başına böyle şeyler geliyor. Kafana takma!

Uyku saatlerinde biraz artış, iştahında ise gelgitler yaşayabilirsin.

 • Artık gün içinde yaptığın ufak şekerlemelere kimse söylenemeyecek. Keyfine çıkar!

Göğüslerinde hafif hafif karıncalanmalar başlayabilir.

 • Yaşasıııın! Sütümüz oluşmaya başlıyor.

Özellikle sabahları uyandığında hormonların da etkisiyle mide bulantıları ile karşılaşabilirsin.

 • Midene iyi gelecek küçük atıştırmalıkları, her zaman yakınlarında bulundurursan, hiçbir sıkıntı olmayacak.

Vee… işte çift çizgi. Artık bir babasın.

Baba olmak, annenin arkasında hep o gizlenen kahraman olmaktır.

 • Lütfen korkma! Çok iyi bir baba olacaksın.

Bazı önemli tarihlerde annemize eşlik etmelisin.

 • Kontrol günleri, tarama testleri günleri oldukça önemli günler! Önceden bu tarihleri not almalı ve zamanı geldiğinde hatırlatmalısın.

Bebeğinin bezini değiştirmeyi, gazını çıkarmayı öğrendiğin andan itibaren dünyanın en önemli görevi sana verilmiş gibi her defasında aynı özenle ve ilgiyle bunları yapacağından hiç şüphemiz yok ama şimdiden, bunları yapabileceğine dair birkaç ipucu verebilirsen aslında hiç fena olmaz.

 • Annemiz her defasında sana bir kez daha aşık olacak!

Bu harika geçecek 280 günlük serüvende ilgini ve desteğini annemizin üzerinden hiç mi hiç eksik etme.

 • Her şeyi biraz akışına bırakarak, ebeveynliğe geçiş sürecinin keyifini çıkarın!

Ebeveynliğe geçiş sürecindeki uyum, hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça önemli. Bu nedenle bu süreçte ki attığınız her adım aslında “ailenize” yaptığınız bir yatırımdır.

Huzurlu, doyumu yüksek aile ortamlarında mutlu ve sağlıklı bebekler büyütmeniz dileğiyle…

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

fatih karaşın

Harika bir yazı kaleminize sağlık.

20.02.2018, 11:16 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet