izmit branda
YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
kartepe belediyesi
Kompozit Kimya

» Fulya Batuhan - TÜM YAZILARI

11.03.2018 Pazar - 15:05

Sevgili anne ve baba adayları, hepinize tekrar merhaba.

Heyecanlı mısınız bakalım? Hem de nasıl, dediğinizi duyar gibiyim. “Acaba bebeğimiz en çok kime benzeyecek, doğumum nasıl geçecek, iyi bir anne/baba olabilecek miyim, sütüm olacak mı ya da bebeğime yetecek mi?” gibi soruların cevaplarını düşünmekten bir türlü uyuyamadığınızı tahmin edebiliyorum. Ama tüm bu soruların tek bir cevabı olduğunu da biliyorum.

“Her şey istediğiniz gibi olacak, sadece biraz akışına bırakın.”

Vücudunuz, doğum için son hazırlıklarına başladı bile. Kilonuzdaki artış ve çatı kemiklerinizdeki genişleme nedeniyle yürüyüşünüz biraz değişmiş olabilir. Ama siz bu yürüyüşünüzle de harikasınız. Özellikle bu dönemde midenizdeki yanma hissinde ve idrara çıkma sıklığınızda biraz artış olabilir. Ama bunları da kafaya takmak yok. Aslında gebeliğin son 3 aylık dönemi, hem en az hatırlanan hem de en hızlı geçen dönemdir. Bu dönem de sona erdiğinde, bebeğinize kavuştuğunuz o mucizevi an geldiğinde, sizi zorlayan hiçbir şeyi hatırlamayacaksınız. Buna ben kefilim!

280 günlük uzun bir yolculuğa çıkan en özel misafirimiz ile kavuşma gününe artık sayılı günler kaldı. Bakalım, kavuşma gününe kadar küçük misafirimiz nasıl büyümüş.

Hamileliğinizin 25-26. Haftaları: Bebeğiniz, artık nefes alma alıştırmalarına başladı. Bebeğinizin, burun delikleri açılmış olsa da şu anlık içine çekebileceği bir hava olmadığı için amniyotik sıvı ile idare ediyor. Alıştırmalarımız sadece bununla da sınırlı değil, annesi. Bir yandan da emme ve kavrama alıştırmaları yapıyoruz. İlk oyuncağımız olan göbek bağımızın üzerinde kavrama alıştırmalarımız tam gaz devam ediyor.

Hamileliğinizin 27-30. Haftaları: Uzun süredir kapalı olan gözlerimizin artık açılma vakti geldi. Ama sadece gözlerimizi açmakla da yetinmedik biz. Hamileliğinizin 28.haftası, bebeğinizin akciğerlerinin gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeğiniz, doğumdan sonra doğru şekilde nefes alabilmek için ve akciğerlerindeki hava keselerinin birbirine yapışmasını önlemek için sürfaktan üretmeye başladı.

  • Annemiz için birkaç öneri: Bebeğiniz ile konuşmayı, ona kitap okumayı, müzikler dinletmeyi ihmal etmeyin. Sizi uykunuzdan uyandıran bacak kramplarınızın geçmesi için bacağınızı uzatıp ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekebilirsiniz. (Bu gerçekten çok işe yarıyor.) Kalsiyum ve potasyum açısından zengin besinler tüketmeye de özen gösterin.

Hamileliğinizin 31-34. Haftaları: Bebeğiniz, size kavuşmak için son süratle hazırlıklarına devam ediyor.  Birçok bebek bu haftalar içinde pozisyon değiştirir ve genelde baş aşağı pozisyona geçer. Son haftalara doğru, bebeğinizin baş çevresinde neredeyse 1 cm kadar artış olur. Ah unutmadan annesi, bizim daha da hızlı büyümemizi istiyorsan, bu haftalarda her zamankinden daha dikkatli beslenmelisin. Protein ve yağ gereksinimlerimiz arttığı için dengeli beslenmeye özen göster lütfen.

  • Annemiz için birkaç öneri: Bu haftalarda doğum yapacağınız hastaneyi gezmeye gidebilirsiniz, doğum yapacağınız odayı ve doğum anında sizin yanınızda olacak Doğum Ekibini önceden görmek ve tanımak size iyi gelecektir. Doğum izninizi de yavaş yavaş planlamaya başlayabilirsiniz. Doğum yapacağınız hastane ile evinizin arasındaki mesafeyi hesaplamalı ve rotanızı ona göre ayarlamalısınız. Hastaneye götüreceğiniz çantayı da hazırlamayı unutmayın!

Hamileliğinizin 35-37. Haftaları: Bebeğinizin, tüm sistemleri (dolaşım sistemi, kas sistemi vb.) büyük gün için hazırlıklarını tamamladı. Şuana kadar sadece elini emerek alıştırmalar yapan bebeğiniz, asıl yeteneğini memenizi emerken gösterecek, merak etmeyin! Beklenen kavuşma günü yaklaşırken, bebeğiniz düzenli olarak kilo almaya da devam ediyor.

Hamileliğinizin 38-40. Haftaları: Bebeğinizin büyüme hızı diğer haftalara göre biraz daha yavaşladı. Ama yine de yavaş yavaşta olsa büyümeye devam ediyoruz! Bebeğinizin akciğerleri, kavuşma anına kadar gelişimini sürdürmeye devam edecek. Artık minik bebeğimiz sadece size kavuşacağı günü bekliyor.

 

  • Annemiz için birkaç öneri: Doğum belirtileri hakkında öğrendiğiniz bilgileri, tekrar etmelisiniz. Yalancı doğum sancıları ile gerçek doğum sancılarını birbirinden ayırt edebilmek için sancılarınızın sıklığını ve süresini kontrol edebilirsiniz.

 Veeee…işte beklenen o büyük gün geldi !

Ailenizin yeni üyesi, haftalardır beklenen o en özel misafir…  “GELDİ”

Haftaya minik misafirimizin doğumunda görüşmek üzere.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
Enes Akbal Optik
Enes Akbal Optik
hikmet
Enes Akbal Optik