YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l GEBZE METROSUNUN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

16.01.2018 Salı - 14:34

Enes Akbal Optik

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında sunum yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Gebze metrosunun ihalesinin 1 Şubat’ta yapılacağını açıkladı

Vali Hüseyin Aksoy Başkanlığında gerçekleştirilen 2018 yılı ilk İl koordinasyon kurulu toplantı Valilik binasında gerçekleştirildi. İl genelinde 2017 yılında yapılan yatırımların değerlendirdiği toplantıya Vali Yardımcılar, Büyükşehir Genel Sekreteri İlhan Bayram, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, KOÜ adına genel sekreter yardımcısı Tahir Akman,12 ilçenin kaymakamı, kamu kurumlarının il müdürleri katıldı.

419 PROJE TAMAMLANDI

Toplantı ile ilgili açıklama yapan Vali Hüseyin Aksoy, 2017 yılında yapılan yatırımların yılsonu değerlendirmesini yapacaklarını belirtti. 2017 yılında 870 proje üzerinde çalıma yürütüldüğünü belirten Aksoy, 2Bu projelerin 419’u bitti, 385’i devam ediyor,31’i ihale aşamasında, 357i ise henüz başlamadı. Bu başlamayan projelerle ilgili nedenlerini konuşacağız. 2017 yılında toplam 11 milyar 398 milyon liradır. Bu projeler için 2017 yılında 2 milyar 532 milyon ödenek verildi.

YÜZDE 70 GERÇEKLEŞME

Toplam deneğin yüzde 63’ü mahalli idarelere, yüzde 37’si merkezi yönetim kapsamında bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına ait. Geçtiğimiz yıl 1 milyar 777 milyon lira ödenekten harcandı. Ödeneğe göre projelerin gerçekleşme oranı yüzde 70 oranındadır. 2017 yılında toplam yatırım harcamalarında diğer Kamu Hizmetleri sektörü yüzde 60, ulaştırma yüzde 21 eğitim sektörü yüzde 13’lük paya sahip. Kalan yüzde 6’lık pay ise Tarım, Enerji, Sağlık ve Turizm sektörlerine aittir” dedi.

HER İLÇEYE BİR SINIF

Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yatırımları ve 2018’de yapılacak olan yatırımlarını anlatan Genel Sekreter ilhan Bayram, “2004 yılından u yana insan odaklı bir hizmet anlayışı yapıyoruz. 2017 yılında 112 proje tamamladık. Yatırımcı olmayan dairelerimizle birlikte 1 milyar 200 milyonun üzerinde yatırım yaptık. 2017 yılında Akçaray’ı yaptık. Bu yıl ilavelerini yapacağız. 9 yıldır bilgisayar dağıtıyoruz. Bu yıl da dağıtacağız. Ama artık sadece bilgisayar dağıtmayla yetinmeyeceğiz. Her ilçeye Endüstri 4-0 sınıarı açacağız.

YIL SONUNA TAMAMLANACAK

Tramvay hattını doğu-batı yönünde uzatacağız. Bununla vatandaşlarımızın kenttin batısında ve doğusuna otobüsle gelerek oradan tramvay ile şehir merkezine gelmesine sağlayacağız. Gebze bölgesinde TEM üzerindeki yan yolları düzenleyeceğiz. TEM üzerinde 6 köprü yapılacak. Bu yolları Karayolları yapacak, yan yolları ise biz yapacağız. Dilovası batı kavşağında çalışma yapacağız. Kenttin giriş ve çıkışını rahatlatacağız. Otogar kavşağını karayolları yapıyor. Nisan ayının sonunda tamamlanacak. Köseköy tünel geçişi bu yılın onuna kadar tamamlanacak.

İSTANBUL İLE BAĞLANACAK

Sanayi K-3 kavşağının ihalesini karayolları yaptı. Gölcük Yüzbaşılar kavşağının projesi Karayollarında onayda. Bu yıl ihalesi yapılacak. Karamürsel’de battı çıktı yapacağız. Bu tünelin projeleri yapılıyor. Çok sayıda gençlik merkezi yapıyoruz. 2018 yılının e önemli yatırımı Gebze Metrosu olacak. 1 Şubat’a Gebze Metrosu’nun ihalesini yapacağız. Bu metro ile İstanbul ile Marmaray bağlantısını sağlayacağız. İstanbul Sabiha Gökcen’den Gebze OSB’ye kadar bir metro çalışması yapılıyor. Bizde buradan metroyu alarak daha da geliştireceğiz. Gebze’de 7 bin 500 kişilik olimpik spor kompleksi yapacağız” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet