YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Yusuf KAÇAR - TÜM YAZILARI

31.10.2017 Salı - 8:03

Enes Akbal Optik

Son yazımızda “Siyasetin Kınalı Kuzulara İhtiyacı Var” dedik. Çağrımızı ailelere, eğitmenlere, sivil toplum kuruluşlarına, gençlere tesir eden herkese ve bilhassa gençlerimize yaptık.

Yazımıza hitaben, manevi ağabeyim, Kandıra ilçemizin sevilen işadamı ve siyasetçisi Sayın Ramazan Arslan Bey “Belki de bulamadığımız nice kınalı kuzular vardır aramızda” diyerek, siyasetçilerin bu konuda üzerine düşen sorumluluklarına dikkatlerimizi çekti.

Bu sebepten dolayı, bu yazımızı da siyasetçilerimize hitaben yazmış olalım.

Siyaset ve siyasetçi tanımlarını derinleştirirsek yazımızda duygularımızı daha iyi ifade etmiş olacağız.  

Mukaddesat için ortaya konulan düşünce, inanç ve eylemler bütününe siyaset yerine dava,

Davası için en zor fedakârlıkları göze alan, mukaddesatını canı pahasına kollayan ve savunan kişiye de siyasetçi yerine dava adamı diyelim.

Dava; Kitabımızdan, Peygamber Efendimizin hayatından, şanlı ecdadımızın yazdığı tarihten, kısacası 5600 küsur yıllık dünya tecrübesinden süzülerek oluşturulmuş bir teşhisi ve tespiti içermeli.  Aynı zamanda tüm insanlığa dünya ve ahiret saadeti getirecek reçeteyi ve tedaviyi içinde barındırmalı.

Dava adamı; bu reçeteyi hayatının her safhasında uygulama ve tüm insanlığa ulaştırma gayreti içerisinde olmalı.

Olacaksa siyasi parti; dava partisi, siyasetçi de; dava adamı olmalıdır.

Köksüz, ruhsuz, tatsız,

İcazeti milli değerlerden değil şer odaklarından almış,

Şaibeli, bulanık, temelsiz,

Şahsi çıkar vadeden menfaatperestlerin bulunduğu,

Irkçılık, ılımlılık ve içi boşaltılmış çağdaşlık gibi Kuran’a ve Sünnete uymayan söylemleriyle hareket eden,

Dünya ve ahiret dengesini kuramamış her siyasi hareketten uzak durmalı.

Kesinlikle ömürler bu tür siyasi oluşumların peşinde heba edilmemeli.

Kısacık dünya hayatında, bir dünya vebale girilmemelidir.

Gerçek bir davaya sahip olan dava adamları sözüm size;

Yolunuza yoldaş, davanıza adam, siyasi siperlere kınalı kuzular kazandırmak için öncelikle bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

1.Husus

“İnsanlar onları ne kadar umursadığınızı bilmedikçe, ne kadar bildiğinizi umursamazlar”

Gençlerle ilgilenin. Onların ilgi alanlarını tespit edip ona göre hareket etmedikçe ya da ilgi alanlarını değiştiremedikçe gençleri dava sahibi yapmanız çok zor. Önce gençleri dinleyin. Onların dertlerini ve sorunlarını önemseyin ve problemlerini çözün. Bunu tüm samimiyetinizle yapın.

2.Husus

“İnsanların kalbini elde edin, aklı peşinden gelir”

Gençler, sevdiği şeylere akıllarını teslim ederler. Gönlünde ne varsa aklında o vardır. Gönlüne giremediğiniz ve gönlünü kazanamadığınız gencin aklında “dava sahibi olmalıyım” düşüncesini oluşturamazsınız.

  1. Husus

“Dünyaya dalan genci nasihat değil, muhabbet kurtarır”

Dünyaya dalan gencin düşüncelerini nasihatle değiştirmek çok zordur. Nasihat tabi ki lazım, ama önce muhabbet ve sevgi bağı oluşturun. Genç, davanızın tüm insanlığı kuşatacak olan merhametini sözünüzde, gözünüzde ve gönlünüzde görsün. Görsün ki; ondaki cevher de tutuşsun.

  1. Husus

 “İnsanlara bir şey öğretmenin en iyi yolu, onları öğretmen yapmaktır”

Gönlünü kazandığınız genci dava sahibi yapabilmeniz için ona sorumluluk vermeniz gerekir. İlk önce sorumluluğun ağır geleceğini düşünecektir. Emin olun daha sonra yaptığı işlere kendisi bile inanamayacaktır. Davasında yol yürüdükçe, sizin öğretmek istediklerinizi kendisi öğrenecek, davayı benimseyecek ve dava sahibi olacaktır.

Genç, davasını korudukça, davası da onu koruyacaktır.

Velhasılıkelam

Dava adamı önce kendini tevazu, edep, inanç, azim, bilgi, birikim ve donanımıyla cazibe merkezi haline getirmeli. Saydığımız dört hususu önemseyerek vatan sevdasıyla yanıp tutuşan gençleri bulmalı ya da gençlere bu sevdayı aşılayarak onları dava sahibi yapmalıdır.

Ülkenin istikbali gençlerdir ve 15 Temmuz’da gördüğümüz gibi, unutmamalı ki;

“Bir milletin asıl gücü; ne tankıdır, ne topu ne de tüfeği. Bir milletin asıl gücü imanlı ve inançlı evlatlarıdır.”

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

Serkan seyhan

Tebrikler çok güzel ve anlam yüklü bir yazı

31.10.2017, 16:17
orhan firidinoğlu

güzel kerdeşim yazını yavaş yavaş anlaya anlaya okudum ve çok temiz duygularla yazdığın kanaatindeyim ama şunu söylemek isterim ki bu böyle olmalı syn CUMHURBAŞKANIMIZ evet kınalı kuzular arar ve öyle olmalı çüngü bizim için kefenini kiyib yolacıkanı bu asil millet unutmaz unutmayacak bu böyle biline ama kınalı kuzular kasım 2019 da lazım mart 2019 dada kurbanlık kuzular lazım peki nereye lazım bu kuzular yerelsiyasetcilerin ayak altına siz güzel insanların bağımsız adil tarafsız nekadar yayın yababilirsiniz bilmem ama şöyle sokakları gezin halkla bir röbördaj yabın bu halk TAYYİB ERDOĞAN için mi yoksa yerel siyasiler içinmi oyunu kullanmış yerel siyasiler ki başta karaosmanoğlu kınalı kuzutan ziyade kurbanlık kuzu arıyor olacakdır belediyelerdeki kuzulara saltıran çakalları belediye temizlerse kuzular elde kalır bende müslüman bir ailede doğdum elhemturillah müslümanım ama bir okadarda ibatetlerini aksadan günahkarım ama inandığım tüm kutsal lara yemin olsunki KBB de kuzu olub oy vermek vallahide billahide tallahide vebaldir oy verdim kolum kırılsaydı keşke o gün kaza yabsaydım hastanede olsaydım bak bu kadar içden ve ittaalı konuşuyorum REÇEP TAYYİP ERDOĞAN için kınalı kuzu olmaya hazırız ama istismar edilmesine bu duygu sömürüsüyle yereldeki çakallara kurbanlık kuzu olmamalıyız kal sağlıçakla

31.10.2017, 9:35 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet