YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Murat YILMAZ - TÜM YAZILARI

01.02.2018 Perşembe - 15:49

Enes Akbal Optik

2019 Martında yapılacak olan yerel seçimler öncesi, Üniversite Talebesi gençlere;  “Belediye başkanı adayınızda aradığınız özellikler nedir?” sorusunu yönelttik.

“Partilerin değil adayların yarışacağı bir seçim”e doğru giderken bizimle görüşlerini paylaşan kardeşlerimize teşekkür ederiz.

 

İrem Türkeri – Yeditepe Üniversitesi Kamu Yönetimi

Katılımcı politika benimsenmesi, örneğin yerel referandumlar…

Bu yolla halkın görüşleri yönetime iyi yansıtılmalı. Örnekleri Brezilya’da mevcut; başkan ve halk bir araya gelerek bütçenin nasıl kullanılacağına karar veriyorlar

Parti çıkarlarını halktan üstün tutulmamalı.

Etkili ve vatandaşın makul fiyatlarla kullanabileceği ulaşım…

 

Tolga Yıldırım-İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Başkan yönettiği şehri genel hatlarıyla bir emlakçıdan daha iyi bilmelidir.

Teknolojik gelişmelere duyarsız kalmadan meselelerin çözümünde ve halkın sorunlarını daha yakından takip edebilmek için teknolojinin imkânlarını sonuna kadar kullanmalıdır.

 

Rümeysa Yılmaz- Üsküdar Üniversitesi Hemşirelik

Personel alımında ehliyete dikkat etmeli.

Dinlemeli. Gerçekten dinlemeli. Ama sadece en yakınındaki bürokratları değil …

Yürürken en önde degil, kalabalığın içinde yer almalı.

 

Berk Birinci-Trakya Üniversitesi Mimarlık

Mimari anlamda şehir dokularında düzenlemeler yaparken öncelik olarak insana ve doğaya saygı gösterilmeli.

Şehir dokularında düzenlemeler ele alınırken dört ana başlık ele alınır; yaya, yeşil, yapı, yol …

Bu tarz kurgularda yaya yollarının genişliği iki-üç insanın rahat geçebileceği genişliklerde olmalı, engelli vatandaşlar düşünülerek yaya yollarındaki rampa eğimleri max. %5’i geçmemeli (manuel sandalye kullanan bir bireyin kendi başına rahat hareket edebilmesi için gerekli olan eğim yüzdesidir.)

 

 

Emre Yılmaz – Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yerel yönetimler partiden bağımsızlıklarını korumalı, çoğunlukçu bir politika izleyerek tüm bölge halkının sorunlarına ve taleplerine cevap vermeli, yapılacak icraatlarda kendisine oy vermeyenlerin görüşlerini de dikkate almalıdır. Bunun farkında olan bir başkan görmek beni mutlu eder.

Belediyeler icraatlarında ihtiyaç ve talepleri dikkate almalı. Siyasi çıkarlar, parti politikaları, reklam, rant gibi bölge yaşayanlarının ihtiyaç ve talepleriyle bağdaşmayan icraatların yapılmasında bir hayır ve gereklilik yoktur.

Belediyeler şeffaf ve denetimi yüksek yapılar haline gelmeli, bunda belediye başkanının rolü çok büyük. Muhalefetinde içinde olduğu heyet şeffaflıkla alâkalı raporlar hazırlayıp, vatandaşın bilgisine sunmalı.

Başkan çok yönlü olmalıdır. Etnik, dinsel, cinsiyet , yaş kategorileri gibi birçok ayrımda toplumun  farklı kesimlerinden insanların ihtiyaçlarına çözüm olması gerekeceğinden tüm bu grupları anlayabilecek, onlar adına çözümler üretebilecek yeterlilikte olması gerekir.

Makamdan, siyasi çıkar ve beklentilerden, insanların onun şahsı hakkındaki fikirlerinden sıyrılıp,  onurlu ve erdemli bir şekilde bu görevi sürdürmeyi kendine amaç edinmelidir.

 

***********    

Bu Hattın Ucunda Umut Var!

Alkol ve Uyuşturucu ile ilgili bir sorun mu var ?

Bağımlılık alanında uzman psikologların görev yaptığı danışma hattı, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıkları konusunda haftanın 7 günü hizmet vermektedir.

Yalnız değilsin! 444 79 75  @yeşilay

***********

Tefekkür

Böyle bir sanatın , SANATKÂRI olmaz mı ? …

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet