YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l GERGERLİOĞLU’NA 2 YIL 6 AY HAPİS CEZASI

21.02.2018 Çarşamba - 14:53

Enes Akbal Optik

Eski İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya üzerinden “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapse mahkum edildi

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile doktorluk mesleğinden ihraç edilen tutuksuz sanıkGergerlioğluileavukatı Gürkan Biçen katıldı. Mahkeme Heyeti Başkanı Muhiddin Paça, sanığın iddianamede geçen, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda ve çeşitli internet haber sitelerinde yazdığı makalelerde terör örgütü PKK/KCK’nın şiddet ve cebir içeren yöntemlerini övdüğü yönündeki suçlamaları okudu.SanıkGergerlioğluise hakkındaki suçlamaları reddederek,PKK veya diğer hiçbir terör örgütünü övmediğini ve bir bağının olmadığını savundu.

KOCAELİ ŞUBE BAŞKANLIĞINI YAPMIŞTI

Daha önce MAZLUMDER’in Kocaeli şube başkanlığını ve genel başkanlığını yaptığını anlatanGergerlioğlu,”Ben şiddetten, savaştan yana biri değilim. 27 yıllık doktorluğum sürecinde insanların hayatını kurtardım. Bu nedenle terör örgütünden ve şiddetten yana olmam mümkün değildir. Askerliğimi kısa dönem olarak yaptım. O zaman bile silah kullanmayı reddettim. Elime silah almadım. Ben Türkiye’de savaş olmasın, kan dökülmesin diye her zaman barış ve uzlaşmadan yana oldum. Bu yönde yazılar yazdım, konferanslar verdim.” diye konuştu.

“O BAYRAĞI SİMGE OLARAK GÖRDÜM”

Çözüm sürecinde akil insanlar heyetininKocaeli’deki programlarını organize ettiğini anlatan ve sorunların konuşularak çözülebileceğine inandığını dile getirenGergerlioğlu, “Terörden veya terör örgütünden yana bir tavrım ve söylemim olmamıştır.MAZLUMDER’in PKK’yı kınayan açıklamaları olmuştur. Facebook’ta barış yanlısı paylaşımlar yaptım. 1 Eylül 2015’te, anneler çocuklar ölmesin diye barış için bir araya gelmişti. Bir tarafta üzerinde PKK simgesi olan tabut, yanında Türk askerini temsil eden Türk bayraklı tabut mizanseni yapmışlardı. Ben o fotoğraftan çok etkilendim ve duygulandım. O fotoğrafı sosyal medyada paylaştım. Annelere destek verdim. Barış mesajı verdim. Orada tabutun üzerinde PKK bayrağı varmış. Ben o bayrağı simge olarak gördüm. PKK bayrağı olarak kabul etmiyorum zaten. Sonra bu paylaşımım nedeniyle hakkımda dava açıldı.” ifadelerini kullandı.

ÖCALAN YAZISI

SanıkGergerlioğlu, birinternet sitesinde yazdığı, “Öcalan’ın mesajı barış getirir mi?” başlıklı yazısında da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ileterör örgütünü övmediğini ve meşru göstermeye çalışmadığını öne sürdü.Terör örgütü propagandası yapmadığını savunanGergerlioğlu, beraatınıtalep etti.Cumhuriyet savcısı da mütalaasında, sanığın “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını istedi.Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, PKK/KCKterör örgütününşiddet ve cebir içeren yöntemlerini övücü ve teşvik edici şekilde propagandasını yapmak suçunu işlediğine kanaat getirdiği sanığı,”terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

 

Etiketler:,
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet