• 6.6647 TL
  • 7.2996 TL
  • 8.2429 TL
KOCAELİ 11°

İşçiler Yıldız Demirçelik’ten ŞİKAYETÇİ!

İzmit Alikahya’da bulunan Yıldız Demir Çelik Fabrikası’nda çalışan işçiler fabrikanın kendilerine sunduğu koşullardan bıkmış durumda.

İzmit Alikahya’da bulunan Yıldızlar Yatırım Holding’e bağlı Yıldız Demir Çelik fabrikası ile ilgili şok iddialar ortaya atıldı. Fabrika çalışanlarından gazetemize gelen ihbarlarda fabrika ile ilgili şu iddialara yer verildi;

 

İşçiler yeni yıl ile birlikte yüzde 20 zam beklerken yüzde 13 zam geldi. Yüzde 13 zamdan hiçbir işçi memnun kalmadı. İşçilerin sendikası olmadığı için bir çok konuda fabrika yönetimi kendisi karar alıyor ve işçinin düşüncesi ve fikirleri sorulmuyor. 

 

Fabrikada işçiler yılda 4 defa olmak üzere toplamda 3 ayda bir, bir maaş ikramiye alıyordu.

 

Fabrika yönetiminin aldığı karar ile bu ikramiyenin 3’e bölünerek aylık verilmesi kararlaştırıldı.

 

İkramiyenin işçilere toplu ulaşmasındansa 3’e bölünerek verilmesi için işçilere kağıt imzalatıldı. Kararın böyle olması için işçilerden talep geldiği söylendi ama hiçbir işçi bu durumdan memnun değil.

 

Ayrıca fabrikamızda Hak-iş sendikasına üye olan bazı işçiler Çalışan ustaya karşı gelmek, işte zamanında gelmemek gibi nedenlerden dolayı işten çıkarıldı.

 

Sendikalı olmak isteyen işçilerin ise gözü korkutuldu. İşten çıkarılan işçilerin çoğunluğuna tazminat ödenmedi.

 

Bir diğer konu ise gece çalışmalarında işçilere mesai ücreti verilmiyor.

 

Çalışanlara bankaların verdiği promosyon ücretleri ise hiçbir şekilde verilmiyor.

 

2.kez zorunlu mesailere gelmeyenlere ihtar ve sonucunda iş hakkının feshi verileceği söylendi

 

Fabrikanın farklı birçok kısmında çalışan isçilerin vinç ehliyetleri olmamasına rağmen vinç kullanıyorlar ve kullanmaları için baskı yapılıyor.

 

Birde en önemlisi bu fabrikada çalışan tüm işçiler Yıldız Demir çelik fabrikasında çalışmalarına rağmen e devlet sigorta sicil işlemlerinde işyeri Yıldız Entegre olarak gösteriliyor. Ama oradaki imkanların hiç birinden faydalanamıyor.

BENZER HABERLER

Belediye Başkanı Caddeyi Süpürdü.

Körfezli Eczacı Caner Göçmez, sosyal içerikli faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. “Biz en temiz ilçe olmak istiyoruz” sloganıyla bir etkinlik düzenleyen Caner Göçmez’n daveti üzerine, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Başkan Yardımcısı Osman Yurt, Körfez Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın, STK başkan ve yöneticileri, belediye birim amirleri, amatör futbol kulübü İlimtepe Gençler Birliği Antrenörü Murat Durul ve küçük sporcuları caddeleri süpürdüler.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET