REKLAMI KAPAT
  • 6.8693 TL
  • 7.7611 TL
  • 8.5865 TL
KOCAELİ 35°

Cumhur ittifakı içkili mekanlara onay vermedi

İzmit Belediyesi kasım ayı meclis toplantısında konuşan AK Parti meclis üyesi Şener İnce, Çevre – Sağlık ve İmar Komisyonlarının 30.10.2019 tarihli raporu ve Meclis gündeminin 12-ç maddesi hakkında grup adına söz aldı. Konuşmasında İnce,” . Halkımızın büyük bir çoğunluğunun bu konuda huzursuz olduğuna ve kesinlikle istemediklerine şahit olduk. Bu bilgilerin ışığında halkımızın düşüncesi bizim düşüncemizdir diyerek gündemin 12. Maddesine red oyu vereceğimizi belirtiriz “dedi

İşte Şener İnce’nin konuşması

Öyle bir meclis gündemi olmuş ki tevafuk mu tesadüf mü bilemedim?

Adeta ; kasap et derdinde koyun can derdinde.

12maddemiz içkili mekanlara ruhsat verilmesi talebi, 14. Maddemiz gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya yönelik önleyici tedbirlerin alınması. İşin bir diğer ilginç tarafı da benim de içinde bulunduğum Eğitim – Gençlik ve Spor komisyonunda 14. Madde (kötü alışkanlıklar için alınacak tedbirler) araştırılıp, tartışılıp, gençlerimizin, İzmit’imizin, halkımızın yararına son derece verimli çalışmalar yapılırken bu çalışmalar hiç gündem olmadı, konuşulmadı. İki aydır sanki başka hiç önemli bir konu yokmuşçasına Kamuoyu içkili yer ruhsatına kilitlendi.Kişisel tercihler, hak ve özgürlükler elbette ki dokunulmazdır. Dokunulmaz kalması için kişilerin de yerine getirilmesi gereken sorumlulukları vardır. Kişisel haklar uygulanırken başkalarının haklarına tecavüz ediyor ise bu hak, hak olmaktan çıkar. Kamusal hukuk ne kadar önemli ise kamusal vicdan da bir o kadar önemlidir. Polis teşkilatımız kamusal hukuk kurallarını uygular ve düzenler. Lakin Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün girişindeki levha çok manidardır. “HERKESİN POLİSİ KENDİ VİCDANIDIR, POLİS VİCDANI OLMAYANLAR İÇİN VARDIR. “

14MADDEYLE ÇELİŞİYOR

 İşin bir diğer ilginç tarafı da benim de içinde bulunduğum Eğitim – Gençlik ve Spor komisyonunda 14. Madde (kötü alışkanlıklar için alınacak tedbirler) araştırılıp, tartışılıp, gençlerimizin, İzmit’imizin, halkımızın yararına son derece verimli çalışmalar yapılırken bu çalışmalar hiç gündem olmadı, konuşulmadı. İki aydır sanki başka hiç önemli bir konu yokmuşçasına Kamuoyu içkili yer ruhsatına kilitlendi. Sayın başkan değerli meclis üyeleri kişisel tercihler, hak ve özgürlükler elbette ki dokunulmazdır. Dokunulmaz kalması için kişilerin de yerine getirilmesi gereken sorumlulukları vardır. Kişisel haklar uygulanırken başkalarının haklarına tecavüz ediyor ise bu hak, hak olmaktan çıkar.

VİCDAN DA ÖNEMLİ

 Kamusal hukuk ne kadar önemli ise kamusal vicdan da bir o kadar önemlidir. Polis teşkilatımız kamusal hukuk kurallarını uygular ve düzenler. Lakin Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün girişindeki levha çok manidardır. ‘Herkesin polisi kendi vicdanıdır, polis vicdanı olmayanlar için vardır.’ Yani kamusal hukuk kadar kamusal vicdan da yadsınamaz bir gerçektir. Anayasamızın 12. Maddesi ‘Herkes kişiliğine bağlı dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir. Temel hak ve hürriyetler kişinin ailesine, diğer kişilere ve topluma karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder’ der.

KENTİN BELİRLİ YERLERİNE…

 Elbette biz hiç kimsenin kişisel tercihine, eğlencesine, yemesine, içmesine, giyimine kuşamına karışma hakkına sahip değiliz. Lakin Anayasamıza göre hiç kimse de, kişisel tercihini kullanırken ikinci- üçüncü kişilere zarar verme hakkına da sahip değildir. Zira; yine Anayasamızın 2. Maddesi devletimize ‘Halkın huzur, refah ve mutluluk içinde yaşamasını sağlama görevi veriyor.’ 5393 sayılı Belediye kanununun Belediye görev ve sorumlulukları 15. Madde O bendi de gayri Sıhhi iş yerlerini, eğlence yerlerini, halk sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek kentin belirli yerlerine toplama sorumluluğu yüklüyor.

 DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ RAKAMLARI

Ve konumuzun en bağlayıcı amili diyebileceğimiz Anayasamızın 58. Maddesi ‘Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, kumar vb. kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır’ diyor. Sayın başkan değerli meclis üyeleri Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay’ın 2019 verilerine göre alkole başlama yaşı 11’e , uyuşturucuya başlama yaşı 12’ye düşmüşken Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; cinayetlerin %85’i, tecavüzlerin % 50’si, toplumsal şiddet olaylarının % 50’si, trafik kazalarının % 60’ı, kadına şiddet olaylarının % 70’i, boşanmaların % 80’i, aile içi şiddetin % 70’i alkollü iken işlendiği aleni bir şekilde ortada iken yerelde Emniyet Müdürlüğümüzden aldığımız kayıtlı verilere göre 2019 yılında 10 aylık süreç içinde Barlar Sokağı’nda 107 suç unsuru teşkil eden ki; içinde yaralanma ve ölümlerin de olduğu olaylar tespit edilmiştir. SORDUK, ARAŞTIRDIK Bizler Cumhur ittifakı grubu olarak halkımızın bize tevdi ettiği denetim vazifemizi; İzmit halkımızın yararına olan her hizmeti destekleyeceğimizi, zararına olanları da engelleyeceğimizi taahhüt ettik. Bu meyanda meclis üyelerimiz farklı gruplara ayrılarak defaatle bahsi konulu mekanlarda yaşayan halkımıza bizzat giderek sorduk, araştırdık. Halkımızın büyük bir çoğunluğunun bu konuda huzursuz olduğuna ve kesinlikle istemediklerine şahit olduk. Bu bilgilerin ışığında halkımızın düşüncesi bizim düşüncemizdir diyerek gündemin 12. Maddesine red oyu vereceğimizi belirtir, meclisimize ve İzmit halkımıza sevgi, hürmet ve muhabbetlerimi sunarım.”

BENZER HABERLER

Belediye Başkanı Caddeyi Süpürdü.

Körfezli Eczacı Caner Göçmez, sosyal içerikli faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. “Biz en temiz ilçe olmak istiyoruz” sloganıyla bir etkinlik düzenleyen Caner Göçmez’n daveti üzerine, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Başkan Yardımcısı Osman Yurt, Körfez Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın, STK başkan ve yöneticileri, belediye birim amirleri, amatör futbol kulübü İlimtepe Gençler Birliği Antrenörü Murat Durul ve küçük sporcuları caddeleri süpürdüler.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET