HACIHIZIR SAKİNLERİNDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM AÇIKLAMASI!
Güncel
16 Aralık 2018 Pazar 22:52

HACIHIZIR SAKİNLERİNDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM AÇIKLAMASI!

İzmit Veliahmet Mahallesi ve Hacı Hızır Mahallesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında belirlenen alanların Riskli Alan İlan Edilmesi hakkında karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Onaylanan karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Söz konusu karar 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 2'inci ve ek 1'inci maddeleri gereğince verildi. Kentsel dönüşüm için onayın çıktığı ve riskli alan olarak ilan edilen, Hazıhızır mahallesinin sakinleri, kamuoyunu bilgilendirmek için açıklamada bulundular.

Geçtiğimiz günlerde, Hazıhazır mahallesinde yapılan bilgilendirme toplantısında bir araya gelen mahalleliler, mahallelerinin peşkeş çekildiği iddiasında bulundular. Mahalle sakinleri tarafından konuyla alakalı en iyi bilgiye sahip olan AK Parti milletvekili Fikri Işık, mahalle sakinleri tarafından toplantıya davet edilmiş, bilgilendirme yapması istenmişti. Gerçekleşen toplantı için gerekli bilgilendirmeler ile toplantıya davet edilen mahalle sakinleri, toplantıya davet edilmediği halde katılmak isteyen müteahhit firma yetkililerini görünce durumdan rahatsız olmuş gerginlik yaşanması üzerine müteahhit firma yetkilileri dışarıya çıkartılarak toplantıya devam edilmişti.

 

Kamuoyunda çıkan haberlere açıklık getirmek isteyen Mahalle sakinleri, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

16/12/2018 tarihinde mahallemizde bölge sakinlerimizin talepleri üzerine AK Parti Milletvekili Fikri Işık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak'ın katılımıyla yapılan kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantısında yaşananlar, amacından saptırılmış ve kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir.

 

Yapılan toplantıya, yalnızca Hacıhızır ve Veliahmet Mahallesi sakinleri davet edilirken, alanda kentsel dönüşüm çalışması yapmak isteyen özel müteahhit firma davet edilmemiştir.  Buna rağmen ilgili şirketin yetkilileri zorla salona girmek istemiştir. Bölge sakinlerinin de toplantıda bulunmasını istemediği şirket yetkilileri, vatandaşların talebi üzerine emniyet güçleri tarafından salondan çıkartılmıştır. Basına yansıyan videolardan da anlaşıldığı üzere vatandaşlar da şirket yetkililerin dışarı çıkarılmasını istediklerini tavırlarıyla göstermiştir.

 

Ayrıca Veliahmet sakinlerinin salona alınmadığına dair basına yansıyan bilgiler amacından saptırılmış, aksine birebir tüm vatandaşlar (Yazılı, görsel ve sosyal medya aracılığıyla) toplantıya özellikle davet edilmiştir. Buna rağmen Veliahmet sakinlerinin bir kısmı toplantı salonuna girmeyip, dışarıda beklemeyi tercih etmiş, basına da toplantıya alınmadıklarını iddia etmişlerdir. Böyle bir durum söz konusu olmamıştır.

 

Bölgede kentsel dönüşüm adı altında rant elde etmeye çalışan Özel firma yetkilileri, basına ve kamuoyunda yaptırdığı haberler ile, bölge sakinlerinin büyük bir bölümü ile anlaşma sağladıkları algısını oluşturmaya çalışıyor. 139 dönümlük araziden yalnızca 27 dönümüyle anlaşan firma mağdur edebiyatı yaparak, bizleri mağdur etmekte ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmektedir. Tamamen rant elde etmek amacıyla yapılan bu girişimler, mahalle sakinlerimizin huzurunu bozmuştur.

 

Kamuoyunu yanlış bilgilendirerek tarafına çekmeye çalışan söz konusu şirket yetkilileri, halkı galeyana getirerek, kendilerine destek çıkmaları adına mahallemizde ikamet etmeyen kişilerle algı operasyonu yapmaya çalışmıştır. Mahallemizde yapılmak istenilen rant projesine karşı  gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme toplantısında, şirket yetkilileri salonun dışına çıkarılmıştır. Dışarıda bekletilen şirket yetkilileri, toplantının basına kapalı bölümünde salonun dışına alınan basın mensuplarını yanlış bilgilendirmiş ve konuyu kendi lehlerine çevirerek anlatmıştır.  Söz konusu özel şirket, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda yaptığı girişimlerle, İzmit'in en sağlam alt yapısına ve zemine sahip bölgemizi 'Riskli Alan' olarak göstertmiştir.

 

'Riskli Alan' olduğu iddia edilen bölgemizi, aksine kentimizin en güçlü zemine sahiptir. Bizler, mahalle sakinleri olarak, bu hatanın en kısa zamanda düzeltilmesini istiyoruz. Hükümetimizin de bizleri mağdur etmeyeceğini ve kentin en güvenli bölgesi olan Hacıhızır Mahallemize yönelik yapılan bu rant mücadelesine izin vermeyeceğine inanıyoruz. Bölgemizin acil bir şekilde 'Riskli Alan' konumundan çıkarılmasını istiyoruz.

 

Mecliste devam eden yoğun bütçe görüşmelerine ara vererek, davetimiz doğrultusunda mahallemize kadar bizleri bilgilendirmek için gelen, taleplerimize kulan veren, yanımızda olan AK Parti Kocaeli Milletvekilimiz Fikri Işık başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy'a teşekkür ediyoruz.

 

HACIHIZIR MAHALLESİ SAKİNLERİ

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:22
08:10
13:07
15:27
17:42
19:18

TARİHTE BUGÜN

16 Aralık 1990
Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi adlı tablosu rekor fiyatla satıldı: 1 milyar 750 milyon lira.