İzmit Belediyesi mağdur etti
Güncel
13 Şubat 2020 Perşembe 18:05

İzmit Belediyesi mağdur etti

İzmit Umuttepe yol güzergahı üzerinde bulunan bir cafenin almış olduğu ruhsat önce iptal edildi,  Ardından bu cafe için gece kondu yasasına göre yıkım kararı çıktı. Bu karar üzerine cafesini kapatan işletme sahibi Segah Sağra Öztüre’nin dışında bölgedeki diğer işletmeler ise hâlâ hizmete devam etmesi büyük şaşkınlık yarattı. Yıkım kararı çıkan işletmeler için ise yıkımın hâlâ yapılmaması büyük tepkiye yol açıyor.

İzmit Kabaoğlu Mah. Prof. Dr. Baki Komsuoğlu caddesi üzerinde bulunan bir petrol istasyonu alanından yer kiralanarak kafe yapıldı. Daha sonra İzmit Belediyesi Nevzat Doğan döneminde işletmenin mağdur olmaması için kafeye ruhsat verdi.

31 Mart seçimlerinden sonraki süreçte bu kafenin ruhsatı iptal edildi. İzmit belediyesi işletme sahibinden 14 Bin TL Edcrimsil ücreti talep etti. İşletme sahibi ise bu ücreti ödedi.

Ardından Gece kondu yasasına göre kafe için yıkım kararı çıktı. İşletme sahibi ise Yıkım tarihi için belediyeden gelen karara devletin kararı deyip karşı gelmeyip dukkanını boşalttı ve 04.02.2020 günü var olan yapımında sökumunu yapıp kaldırdı.

Fakat yıkım kararı olan 04.02.2020 günü yıkım yapmak üzere belediye gelmedi ve bunun üzerine işletme sahibinden diğer işletmeler için belediye başkan yardımcısı ek süre istedi.

Ve halen ruhsatı iptal edilen diğer işletmenin faaliyete ruhsatsız şekilde devam ettiği öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak telefonla ulaştığımız işletme sahibi Segah Sağra Öztüre bu durumla ilgili mağduriyetini dile getirdi.

Ayrıca yıkım kararı çıkan kafenin bulunduğu böylede hâlâ devam eden işletmelerinde olduğu öğrenildi. Belediyenin bu kararından mağdur olan bir tek kafe sahibi Segah Sağra Öztüre oldu.

Hürriyet’le görüştü

Yıkım kararı çıktığı için işletmesini kapatan ama yıkım kararı uygulaman işletmenin sahibi Segah Sağra Öztüre Fatma Kaplan Hürriyet ile de görüştüğünü belirtti. Öztüre Hürriyet’in “Siz burada mağdursunuz, siz rahat olun. Mağduriyetinizi gidereceğiz” dedi.

Hürriyet’in mağduriyetinizi gideceğiz sözünün üzerinden zaman geçmesine rağmen henüz somut bir adım atılmadığını gören Öztüre hemen hemen her gün gittiği belediyeye daha sık gitmeye başladı.

Bu mağduriyeti ile ilgili de Fatma Kaplan Hürriyet’e sosyal medya hesabından ve Whatsapp üzerinden ulaşan Öztüre mesajların görülmesine rağmen herhangi bir dönüş alamadı.

Başkan yardımcısı ek süre istedi

Bu olaylar yaşanırken Belediyeye çağırılan ve resmi olarak yıkım kararı verilmiş olmasına rağmen bir belediye başkan yardımcısı Segah Sağra Öztüre’den ek süre istedi.

Öztüre ek süreyi kabul etmeyerek gerekenin yapılması gerektiğini ifade etti.

Yıkım kararının çıktı yerde bulunan petrol için de “Orası bir yapı değil” cevabını alan Öztüre adeta şok oldu.

İzmit belediyesinin yıkım kararı çıkarmasına rağmen yıkım işlemini henüz gerçekleştirmemiş olması ve bölgede bulunan bazı işletmelerin hâlâ hizmet veriyor olması İzmit belediyesinin çifte standart uyguladığı şeklinde yorumlanıyor.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:00
07:41
13:25
16:24
18:49
20:18

TARİHTE BUGÜN

20 Şubat 1970
Boğaziçi Köprüsü'nün temeli, Türkiye Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakan Süleyman Demirel tarafından törenle atıldı. Üç yılda tamamlanan köprü, 29 Ekim 1973'te açıldı.