İzmit Belediyesinde hukuksuzluk
Güncel
09 Ağustos 2019 Cuma 15:22

İzmit Belediyesinde hukuksuzluk

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli şube başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi'nde geçen ay zabıta Müdürlüğü'nden, Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne gönderilen, ancak iş kanunundaki haklarını kullanarak zabıta Müdürlüğünde çalışmaya devam eden iki işçinin maaşlarının yatırılmaması ile ilgili bir açıklama yaptı.

Ersoy; “yaklaşık bir ay önce zabıta Müdürlüğünde, zabıta destek Personeli görevi yapan diğer 60 zabıta işçisi  gibi çalışırken ,  herhangi yasal bir gerekçe gösterilmeyerek bu iki üyemiz temizlik işleri müdürlüğünde görevlendirilmiş, ancak 4857 sayılı İş Kanunu'nun 22. Maddesi gereği yasal haklarını kullanarak zabıta müdürlüğündeki görev yerlerinde çalışmaya devam etmişlerdir. Bu 1 aylık süre zarfında iş kanunundan doğan haklarını kullandıkları için sistematik mobinglere maruz kalmışlar en son ise yine Kanuni olarak hak ettikleri ücretleri hesaplarına yatırılmamıştır.

Bu güne kadar işverenle olan görüşmelerimizde,  hukuki ve vicdani olarak yanlış bir uygulama yapıldığını ifade etmemize rağmen hala bu işçilerimizin ücretleri hesaplarına yatırılmamıştır. 

İzmit belediyesi yetkililerinin bu uygulaması hukuki değildir , keyfi bir uygulamadır. Söylendiği gibi işlerine gitmiyorlar , çalışmıyorlar gibi bir algı oluşturmak kelimenin tam anlamıyla vicdansızlıktır. Eğer bir ay‘dır bu arkadaşlar çalışmıyorlarsa, yine iş kanununda açıkça yazan işçi 3 gün üst üste işe gitmediği  takdirde iş akitleri sona erdirilir, ibaresi gereği, işverence gereği yapılması gerekmiyormuydu. Bütün bu hukuki mütalaalardan anlaşılacağı gibi bu uygulama tamamen keyfidir. 

Her fırsatta bende bir işçi çocuğuyum, bende bir çok geceler yatağa aç girdim, açlığın, yokluğun ne olduğunu bilirim diyenler, yaptıkları bu uygulama ile, mübarek Kurban Bayramı öncesi bu 2 üyemizin çoluk çocuklarının yatağı aç girmelerine vesile olmuştur.

Kanuni ve hukuki haklarını kullandıkları için işçilerimiz ve onların çoluk çocukları aç bırakılarak cezalandırılmışlardır. 

Böylesi bir uygulama Hitler'in Almanya’sında, Pol Pot’un Kamboçya’sında bile olmamıştır.

İzmit belediyesi yetkililerine bizim tavsiyemiz, işçilerimizin üzerindeki anlaşılmaz psikolojik baskıyı kaldırın, işçiler çalışmıyor söyleminden vazgeçin, artık normalleşin, işçilerin ve bizlerin beklediği iş barışı ve huzurunun daim olduğu bir çalışma ortamıdır. Asgari ücret seviyesinde maaş alan işçilerimizin, seçimden önce verilen sözlerin tutarak  ücret artışlarını sağlayın .Zira başta Kocaeli büyükşehir belediyesi olmak üzere, bir çok  ilçe belediye başkanlarımız seçimden önce işçilerine  verdiği sözü tuttular. İzmit Belediyesi Çalışanlarının da beklentisi kendilerine  verilen sözlerin tutulmasıdır.”dedi.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:17
08:05
13:04
15:26
17:41
19:17

TARİHTE BUGÜN

09 Aralık 1893
İstanbul'da günlerce süren soğuk hava yüzünden Haliç dondu.