KANDIRALILARDAN ÇÖP FABRİKASI TEPKİSİ! “BU ZAMANA KADAR YETERİNCE FEDAKARLIKLAR YAPILMIŞTIR”
Güncel
13 Ocak 2020 Pazartesi 20:12

KANDIRALILARDAN ÇÖP FABRİKASI TEPKİSİ! “BU ZAMANA KADAR YETERİNCE FEDAKARLIKLAR YAPILMIŞTIR”

Kandıra’ya yapılması planlanan “KATI ATIK (ÇÖP)” depolama alanı ile alakalı bir araya gelen bölge halkı fikir alışverişinde bulunulmadan bu olayın oldubittiye getirilmesine karşı olduklarını ifade ettiler.

Geçtiğimiz günlerde kamuoyu gündemine getirilen Kandıra’ya yapılması planlanan Çöp depolama alanı ile alakalı gündemi değerlendirmek üzere Bölge muhtarları,  kanaat önderleri, Kocaeli Manav Dernekleri Dayanışma Platformu ve birçok STK Başkanları bir araya geldi. Yapılan toplantıda “KATI ATIK (ÇÖP)” alanına karşı olduklarını ifade eden bölge halkı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada” Bu zamana kadar yeterince fedakârlıklar yapılmıştır. Daha fazlasını lütfen bizden istemeyin” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Turistler koku ve çöp dağları ile mi karşılanacak?

Bir araya gelen bölge halkı gerçekleştirilen toplantının ardından şu açıklamayı yaptılar “Kandıra 2006 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş olup 5 mavi bayraklı plaja sahip bir ilçedir. Çöp depolama alanı olarak düşünülen yerler dikkate alındığında, turistler koku ve çöp dağları ile mi karşılanacak? Gıda Organize Sanayi, çöp depolama alanı olarak düşünülen bölgeye çok yakın konumdadır. Gıda ile çöp depolama alanı nasıl yan yana düşünüle bilinir? Kocaeli de diğer ilçelerin meydana getirmiş olduğu çöp oranı yüzde 80 civarında olmasına rağmen, depolama alanı hangi sebep ile İZMİT ile KANDIRA ya uygulamaya çalışılmaktadır.

Bölge halkının görüş ve düşüncesi hiç mi önemli değildir?

Ağaç, yeşil alan, doğal yaşam alanı, su havzası, yerleşim yeri, hayvancılık, tarım v.b kriterler düşünüldüğünde bile DÖNGELLİ köyünde yetişen dünyaca ünlü KANDIRA karpuzunu da etkileyecektir. Nedeni ise bu bölgede bulunan su havzaları karpuzun yetiştiği bölgeye gitmektedir. Bu konuyla ilgili akademik odalar, DSİ (Devlet Su İşleri) nin görüşü nedir? Bölgeye yapılan cezaevi, hayvan barınağı (170 dönüm), aynı alan içerisinde büyümeye devam eden taş ocağı yapıldı. Bölge halkının görüş ve düşüncesi hiç mi önemli değildir? Bu zamana kadar yeterince fedakarlıklar yapılmıştır. Daha fazlasını lütfen bizden istemeyin diyerek tepkilerini dile getirdiler.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:28
08:14
13:21
15:51
18:07
19:41

TARİHTE BUGÜN

17 Ocak 1706
Bilim adamı Benjamin Franklin doğdu.