• 6.7124 TL
  • 7.2518 TL
  • 8.2657 TL
KOCAELİ 16°

KANDIRALILARDAN ÇÖP FABRİKASI TEPKİSİ! “BU ZAMANA KADAR YETERİNCE FEDAKARLIKLAR YAPILMIŞTIR”

Kandıra’ya yapılması planlanan “KATI ATIK (ÇÖP)” depolama alanı ile alakalı bir araya gelen bölge halkı fikir alışverişinde bulunulmadan bu olayın oldubittiye getirilmesine karşı olduklarını ifade ettiler.

Geçtiğimiz günlerde kamuoyu gündemine getirilen Kandıra’ya yapılması planlanan Çöp depolama alanı ile alakalı gündemi değerlendirmek üzere Bölge muhtarları,  kanaat önderleri, Kocaeli Manav Dernekleri Dayanışma Platformu ve birçok STK Başkanları bir araya geldi. Yapılan toplantıda “KATI ATIK (ÇÖP)” alanına karşı olduklarını ifade eden bölge halkı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada” Bu zamana kadar yeterince fedakârlıklar yapılmıştır. Daha fazlasını lütfen bizden istemeyin” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Turistler koku ve çöp dağları ile mi karşılanacak?

Bir araya gelen bölge halkı gerçekleştirilen toplantının ardından şu açıklamayı yaptılar “Kandıra 2006 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş olup 5 mavi bayraklı plaja sahip bir ilçedir. Çöp depolama alanı olarak düşünülen yerler dikkate alındığında, turistler koku ve çöp dağları ile mi karşılanacak? Gıda Organize Sanayi, çöp depolama alanı olarak düşünülen bölgeye çok yakın konumdadır. Gıda ile çöp depolama alanı nasıl yan yana düşünüle bilinir? Kocaeli de diğer ilçelerin meydana getirmiş olduğu çöp oranı yüzde 80 civarında olmasına rağmen, depolama alanı hangi sebep ile İZMİT ile KANDIRA ya uygulamaya çalışılmaktadır.

Bölge halkının görüş ve düşüncesi hiç mi önemli değildir?

Ağaç, yeşil alan, doğal yaşam alanı, su havzası, yerleşim yeri, hayvancılık, tarım v.b kriterler düşünüldüğünde bile DÖNGELLİ köyünde yetişen dünyaca ünlü KANDIRA karpuzunu da etkileyecektir. Nedeni ise bu bölgede bulunan su havzaları karpuzun yetiştiği bölgeye gitmektedir. Bu konuyla ilgili akademik odalar, DSİ (Devlet Su İşleri) nin görüşü nedir? Bölgeye yapılan cezaevi, hayvan barınağı (170 dönüm), aynı alan içerisinde büyümeye devam eden taş ocağı yapıldı. Bölge halkının görüş ve düşüncesi hiç mi önemli değildir? Bu zamana kadar yeterince fedakarlıklar yapılmıştır. Daha fazlasını lütfen bizden istemeyin diyerek tepkilerini dile getirdiler.

BENZER HABERLER

Belediye Başkanı Caddeyi Süpürdü.

Körfezli Eczacı Caner Göçmez, sosyal içerikli faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. “Biz en temiz ilçe olmak istiyoruz” sloganıyla bir etkinlik düzenleyen Caner Göçmez’n daveti üzerine, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Başkan Yardımcısı Osman Yurt, Körfez Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın, STK başkan ve yöneticileri, belediye birim amirleri, amatör futbol kulübü İlimtepe Gençler Birliği Antrenörü Murat Durul ve küçük sporcuları caddeleri süpürdüler.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET