Milyonlarca memuru etkileyecek toplu sözleşme görüşmelerinde kritik gün! Hükümet teklifini açıklıyor…
14 Ağustos 2023 09:44

Milyonlarca memuru etkileyecek toplu sözleşme görüşmelerinde kritik gün! Hükümet teklifini açıklıyor…

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü hükümetin vereceği teklifte. Yaklaşık 6,5 milyon vatandaşı doğrudan etkileyecek toplu sözleşme görüşmelerinde ikinci toplantı bugün yapılacak. 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında hükümetin ilk zam teklifi bugün sözleşme masasına sunulacak.

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde süreç devam ediyor. Çalışma takvimi doğrultusunda 11 hizmet koluna ait tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresiyle ilerleyen süreçte, müzakere aşamasına geçildi. 1 Ağustos’ta başlayan kritik süreç kapsamında hükümetin kamu görevlilerine ilişkin ilk zam teklifini bugün sözleşme masasına sunması bekleniyor.

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDE KRİTİK TARİH

Teklif Memur-Sen tarafından kabul edilmezse hükümet 17 ve 22 Ağustos’ta yeni bir teklifle masaya gelecek. Tarafların anlaşamaması durumunda 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak. Bu aşamada Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

“KAMU İŞVERENİ PİYASA GERÇEKLERİ ÜZERİNDEN BİR TEKLİFLE MASAYA GELMELİ”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Ağustos'ta başlayan görüşmelerin olumlu bir havada geçtiğini söyledi. Tekliflerin tasnifi ve ön müzakere süreçlerinin ardından yeni hafta itibarıyla görüşmelerde kritik aşamaya geçildiğini ifade eden Tonbul, şöyle konuştu:

"Çalışma takvimine göre bu hafta hükümet iki kere masaya teklif sunacak. Bunlardan ilkini yarın bekliyoruz. Yarın ki teklifi yeterli bulmamamız durumunda hükümet 17 Ağustos Perşembe günü yeni bir teklifle masaya gelecek. Bundan dolayı bu hafta görüşmelerin seyri açısından oldukça önemli. Kamu işvereni, enflasyon hedefleri üzerinden değil, piyasa gerçekleri üzerinden bir teklifle masaya gelmeli. Makul taleplerimiz karşılık bulmalı ve sözleşme masada uzlaşıyla imzalanmalı."

MEMUR-SEN ÜÇER AYLIK ZAM TALEBİNDE BULUNDU

Toplu Sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için 3'er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti. Konfederasyon, 2025 için ise 6'şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

 

Güncelleme: 14 Ağustos 2023 09:46
BENZER HABERLER
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Enes Akbal
Toyota
Gönül Otomotiv
X