REKLAMI KAPAT
  • 6.8363 TL
  • 7.6021 TL
  • 8.4276 TL
KOCAELİ 22°

TURİZM COŞKUSU KARTEPE’DE YAŞANDI

Turizm Haftası kapsamında Kartepe Yıldız Entegre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu haftaya özel hazırladığı gösteriyle göz kamaştırdı. Okul bahçesinde gerçekleşen etkinliğe Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Ezgi Yeşilyurt’un da aralarında bulunduğu okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. Okul içinde ise kursiyerlerin yer aldığı el emeği göz nuru eserler sergilendi. Özellikle işaret dili eğitimi dikkat çekti.

DEĞİŞEN TURİZM ALGISI

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, ev sahibi olan okul müdürü İbrahim Şen’in selamlama konuşmasıyla devam etti. Daha sonra haftanın anlam ve önemini belirten konuşma Folklor Araştırmacısı Ezgi Yeşilyurt tarafından gerçekleşti. Ezgi Yeşilyurt, “Günümüzde değişen bir turizm algısıyla karşı karşıyayız. Eskiden turizm denilince deniz, güneş, kum üçlüsü anlaşılırken yasadığımız iletişim cağında yediğimiz yemekten bulunduğumuz mekâna kadar her değerimiz turizm unsuru olarak değerlendiriliyor ”dedi.

BACASIZ SANAYİ TURİZM

Yeşilyurt sözlerini şöyle tamamladı: “Sezonluk değil 12 ay boyunca yapılan turizmin esas alındığı bu dönemde Kocaeli M.Ö 3000 yılından bu yana yapılan düzenli iskânıyla ve kültürel varlıklarıyla kültür ve tarih turizmine, evliya celebinin zamanında ‘yeşil denizi’ diye tanımladığı müthiş doğasıyla, doğa turizmine, 5 adet mavi bayraklı plajı ile yaz turizmine, Kartepe Kayak Merkezi ile kış turizmine, Yazlık Ilıcası ile sağlık turizmine kucak açan Kocaeli, bacasız sanayi olan turizmde de sanayideki öncülüğünü yakalama hedefindedir”

BİRBİRİNDEN GÜZEL GÖSTERİLER

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler başladı. İlk olarak Türk Fransız Ortaokulu Mehteran Takımı sahne alarak muhteşem bir gösteriye imza attı. Öğrencilerin performansı büyük beğeni topladı.  Ardından Kafkas Halk Dansları gösterisi sergilendi. Yöresel Türküler, Ardahan Yöresi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle devam eden program, Çerkez Halk Dansları ve renkli kostümleriyle Kına Gecesi etkinliğiyle sona erdi. Finalde ise kemençe ve tulum eşliğinde tüm öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla horon çekilerek büyük coşku yaşandı.

 

BENZER HABERLER

Belediye Başkanı Caddeyi Süpürdü.

Körfezli Eczacı Caner Göçmez, sosyal içerikli faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. “Biz en temiz ilçe olmak istiyoruz” sloganıyla bir etkinlik düzenleyen Caner Göçmez’n daveti üzerine, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Başkan Yardımcısı Osman Yurt, Körfez Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın, STK başkan ve yöneticileri, belediye birim amirleri, amatör futbol kulübü İlimtepe Gençler Birliği Antrenörü Murat Durul ve küçük sporcuları caddeleri süpürdüler.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET