ARSIZLAR ÇETESİ’NİN NÖTERİ KOCAELİNDE…
Polis-Adliye
10 Ocak 2019 Perşembe 17:05

ARSIZLAR ÇETESİ’NİN NÖTERİ KOCAELİNDE…

Kiraladıkları otomobil ve evleri sahte belgelerle satan ve kiraya veren “Arsızlar Çetesi” olarak tanınan bir şebekeye yönelik düzenlenen operasyonda aralarında 6 noter katibi, bir polis ve bir askerin de bulunduğu 26 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. çetenin noter işlerini Kocaeli’de yaptıkları tespit edildi.

 

Olay 6 ay önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na  'Otomobilim ve evim kendi bilgim dışında satıldı' yönünde suç duyurusunda bulunan vatandaşların şikâyetiyle başladı. Aynı  tarihlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne “otomobil kiralama şirketleri Rent A Car’lardan sahte kimliklerle araç kiralandığı ve bu araçların sahte belgelerle satıldığı” şeklindeki ihbar polisi harekete geçirdi. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri yaptıkları çalışmalar sonucunda edinilen bilgilere göre, takibe takılan bir şebekenin önce sahte kimliklerle araç kiraladığını, özellikle son model araçları tercih ettiği gözlendi.. Yine aynı şebeke üyelerinin kiraladıkları bu otomobillerin GPS cihazını söktüğünü, elektrik bağlantısı kesilmeyen GPS cihazını başka bir araca nakledip, “organ nakli” adını verdiği yöntem sonrasında, GPS nakledilen araç, kiralama yapılan ilde tutulurken, kiralanan aracın satılmak üzere başka bir şehre götürülerek satıldığını tespit etti.



NOTER KATİPLERİDE İŞİN İÇİNDE..

Polis, satış aşamasında şebeke üyesi noter katiplerinin devreye girdiğini ve şebeke üyelerinin bu sayede araç sahibi bilgileri temin ettiğini ortaya çıkardı. Bu yöntemle İstanbul Avcılarda bir adreste sahte belge düzenlenen bir aracın, yine noter kâtipleri vasıtasıyla, şebeke üyesine devredildiğini, ardından da aracın internet üzerinden ilan verilerek 5 bin lira ucuza satıldığını tespit etti.  

6 arac bu yöntemle polis tarafından kurtarıldı.

Yapılan 6 aylık takibi sırasında, Çorlu’dan araç kiralayan şebekenin Gebze’deki bir noter kâtibi üzerinden 10 bin lira rüşvet vererek aracı üçüncü bir şahsa satmaya çalıştığı sırada devreye giren polis otomobili gizlice çekiciye yükleyerek başka bir otoparka götürdü. Olayın ardından Kâğıthane’de bir karakola “Aracımız çalındı” şeklinde şikâyetin olduğu da polis tarafından tespit edildi. Şebekenin elinden benzer yöntemle satışa çıkarılan 6 aracın bu yöntemle polis tarafından kurtarıldığı bildirildi.

5 Milyon Lirayı Gece Âleminde Harcamışlar.

Yaklaşık 500 kişiyi dolandırdığı belirlenen başını Mustafa ve Serdar B. isimli kardeşlerin çektiği şebekenin vurgundan elde ettiği 5 milyon lira tutarındaki paranın bir kısmını gece âlemlerinde harcadığı anlaşıldı.  Araştırmaların tamamlanmasının ardından polis, Kocaeli, İstanbul, Balıkesir, İzmir, Şanlıurfa, Burdur, Mersin ve Bolu’da düzenlenen operasyonlarla 25 üyesi yakalanarak çökertilen şebekenin alem görüntülerine ulaştı. Şebeke lideri Mustafa B. nin sevgilisi  olan Serpi D.nin şebekenin rüşvet işlerini halleden isim olduğu polis tarafından tespit edilirken, şebeke içerisinde bulunan 6 noter kâtibinin satış işlemlerinde, bir uzman çavuş askerle bir polisin ise şebekenin kiralayıp satışa çıkardığı otomobiller hakkında bilgi aktardığı öğrenildi.  8 ildeki operasyonlarla yakalanan dolandırıcılık üyeleri, “Resmi Belgede Sahtecilik” “Nitelikli Dolandırıcılık” “ Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Yönetmek” “Kurulan Örgüte Üye Olmak” “Kurulan Örgüte Üye Olmamakla Birlikte Örgüt Adına Suç İşlemek” “Rüşvet” suçlamasıyla gözaltına alınıp İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sorguya çekildi.   Son edinilen bilgilere göre şebekenin firarda olduğu tespit edinilen 8 kişinin yakalanması için polisin çalışmaları devam  edileceği bildirildi.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:01
05:21
13:12
17:12
20:41
22:41

TARİHTE BUGÜN

15 Haziran MÖ 763
Asurlular bir Güneş tutulmasını kayıtlara geçirdiler. Bu gün daha sonra Mezopotamya tarihinin zaman dizininin oluşturulmasında bir referans noktası olarak kullanıldı.