Uygur Türklerinin Milli Ozanı hayatını kaybetti
Vefatlar
09 Şubat 2019 Cumartesi 09:23

Uygur Türklerinin Milli Ozanı hayatını kaybetti

Çin hükümeti tarafından yaklaşık iki yıl önce tutuklanan Doğu Türkistan'ın dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit hayatını kaybetti.

2017'de Çin hükümeti tarafından tutuklanan dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit, iki yıldır uğradığı işkencelerin ardından hayatını kaybetti.

Abdurehim Heyit’in hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak Türk Ocakları Kocaeli Şubesi yönetim kurulu üyeleri bir mesaj yayımladı.

İşte o mesaj:

“Saygıdeğer Basın Mensuplarımız ve yüce Türk Milleti!

Doğu Türkistan susturuldu.

Doğu Türkistan Davasının dili olan uygur Türk'ü Alim, şair, mütefekkir Abdurehim Heyit şehit edildi.

2017 yılında Çin hükümeti tarafından Dini ve Milli ruhu diri turan şiirler yazdığı, besteler yaptığı için tutuklanan dünyaca ünlü Doğu Türkistanlı Türk halk ozanı şair Abdurehim Heyit, iki yıldır maruz kaldığı işkencelere daha fazla dayanamayarak çin cezaevinde hayatını kaybetti.

Bizler Türk Ocakları Kocaeli Şubesi yönetim kurulu ve üyeleri olarak.

Zalim Çin yönetimininin Kamp dediği! nazi vari hapishanede her türlü ve ağır işkencelere, çin tarzı psikolojik baskılara maruz bırakarak şehit edilen Abdurehim Heyit'e yüce Allah'dan rahmet, Doğu Türkistan'lı soydaşlarımıza baş sağlığı diliyoruz.

Ayrıca yüce Allah'dan başta zalim Çin yönetimi olmak üzere bütün zalimlerin belâsını vermesini niyaz ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:23
06:12
13:14
16:58
19:53
21:28

TARİHTE BUGÜN

25 Ağustos 1997
Kasparov, IBM Deeper Blue 2'ye karşı 2-1 yenildi. Bu bir dünya satranç şampiyonunun bilgisayara yenildiği ilk karşılaşma oldu.