YAĞIZ KEBAP
YAĞIZ KEBAP

ANASAYFA l Halk otobüsü şoförleri dertli

05.01.2017 Perşembe - 15:43

Şehir içi mini Halk Otobüs şoförü ve aynı zamanda hat sahibi İbrahim Gündoğdu gazetemize yaptığı açıklamasında mağdur esnafın sesini duyurmak ve sorunlarına kulak verilmesini istiyor.

DAMLA BEKTAŞ

Kocaeli’de Özel Halk Otobüsü şoförleri sıkıntılarını dile getirmesine rağmen yetkililerin bunun için hala bir çözüm bulmaması esnafı da zor durumda bırakıyor. Devletinin  milletinin her durumda her şartta yanında olduğunu olmaya da devam edeceğini belirten İbrahim Gündoğdu sıkıntılarını , ”Esnafı çökmüş bir devletin, ayakta durması hayaldir” sözleri ile ifade etti.

BEKLENTİLER KARŞILIĞINI BULMUYOR

Özellikle 65 yaş ve üzeri yolcu taşımacılığına getirilen ücretsiz hakkı ile halk otobüs esnafı büyük bir kazanç kaybına uğradığını belirten İbrahim Gündoğdu,” Bu doğrultuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde aylık 750 TL gelir desteği aldık. Zoraki de olsa almaya calışıyoruz. Alınan bu destek zararımızı karşılamasa da diğer sözlerin yerine getirileceği inancı ile uygun karşıladık. O dönemden bu yana geçen sürede ise halk otobüs esnafının maalesef beklentileri halen karşılığını bulmuş değil” dedi.

ULAŞIM NİTELİKSİZ HALE GELECEK

Kocaeli’nde ki tüm halk otobüslerinin son birkaç yıldır önemli sorunlar yaşadığını  belirten Gündoğdu, ” Bu sorunlarla mücadele de ise maalesef sektör yalnız bırakılmıştır. Büyüklerimiz olarak inandığımız makamlardan esnafımız adına önemli sözler almıştık. Bu sözlere binaen mücadelemizde yalnız olmadığımıza inanmaktaydık. Özellikle konuyla ilgili baskanlarımız çeşitli girişimler ile hem hükümete hem de yerel yönetime ihtiyaçlarını iletmiştir. Birlik içerisinde bu süreci beraber yüklenen tüm yönetici arkadaşlarım büyük özveriler ile mücadele etmiştir. Giderlerin arttığı ve gelirlerin düştüğü ortamda doğal olarak insanlar gider kalemlerini kısacaktır. Bu durum daha eski arabalar ve lastikler, bakımsız araçlar, niteliksiz şoförler gibi durumlara sebebiyet verecektir” şeklinde ifade etti.

ÖNCE ESNAF KALKINDIRILMALI

İbrahim Gündoğdu konuşmasının devamında,” Bizler şehirlere sabahın erken saatlerinden gece boyunca hayat veren sektörüz. Bu işi yaparken maksimum giderlere karşılık minimum kazançlara maruz bırakılmaktayız. Esnafın talep olarak ilettiği isteklerin öncelikli halka daha güzel hizmet sunma şartlarıdır. Her geçen gün artan maliyetlere karşın düşen hasılatlar esnafın ve bu sektörde çalışan herkesin zorluklar çekmesine neden oluyor. Oysaki Belediyelerin toplu ulaşım hizmetini layığı ile yapamadığı,  geçmiş dönemlerde vatandaşları modern taşımacılıkla tanıştıran halk otobüs esnafıdır. Günümüze baktığımızda ise bozulmuş ve çökmekte olan bir camia olarak anılmaktadır bu sektör… İşte bu çöküşün asıl sorumlusu asla esnaf değildir! Çünkü bu esnaf artık kazanamıyor. Bu sektör yerel ve ulusal siyasete  alet ediliyor. Her gün sayısız ücretsiz kartlar dağıtılıyor. ÖTV ve KDV’li mazot alımı ile çalışan araçlara kamu hizmeti yaptırılıyor. En güzel siyaset toplu ulaşım ile sağlanır lakin güzel olması için önce o esnaf kalkındırılmalıdır. Kazanan esnaf elbet vatandaşa mutlu yolculuklar vaat eder. Sayın Basbakanım bizler 15 temmuz öncesi ve sonrası üzerimize düşen görevi yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet
Enes Akbal Optik