YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l HASRETİN ADI KERKÜK

06.10.2018 Cumartesi - 23:25

Enes Akbal Optik

Hasretin adı Kerkük Türk Ocakları Kocaeli şubesinin Üniversite öğrencilerinden Çiçek Kerküklü, küçük yaşlarında veda ettiği ata toprağına 13 yıl sonra tekrar döndüşünü, geçmiş ile bugün arasında Kerkük’ü yöresel kıyafetleri içerisinde anlattı.

 

 

 

Her yıl bazı söyleşilerin sunumunu Ocak gençlerine yaptırarak tecrübeli hatipler yetiştiren Türk Ocakları kocaeli şubesinin bu ay ki konuşmacısı Kocaeli Üniversitesi 4. Sınıf öğrencisi Çiçek Kerküklü oldu. Şube başkanı Yücel Alpay Demir’in ev sahipliğinde gerçekleşen söyleşiye kocaeli milli kuruluşlar birliği başkanı Eren Elmalı, Nicomedia Derneği Başkanı Numan Gülşah, Akademisyenler ve Ocak mensupları katıldı.

HASRET TÜRKÜSÜ TADINDA AKTARDI

İlk olarak Kerkük tarihi hakkında davetlileri bilgilendiren konuşmacı Kerkük’ün neredeyse bu coğrafyadaki Türk varlığı ile eş derece de bir geçmişe sahip olduğunu, milattan öncelere dayanan geçmişini Selçuklu ve günümüz arasında ulaştığı bayındır seviyesini anlattı. Hemen akabinde 13 yıl önce ayrıldığı vatanına tekrar kavuşmasının heyecanını kendi objektifiyle yakaladığı fotoğraflar aracılığıyla dinleyenlere bir hasret türküsü tadında aktardı. Sokakları, çarşıları, baharatçıları kahveleri ve kalesiyle Selçuklunun, Osmanlının dokunuş ve yaşayış güzelliklerin yanı sıra nahoş olaylarında anlattı.

 

DUYGU DOLU KERKÜK ŞİİRLERİ OKUDU

Kendi vatanında basit bir geziyi bile namluların gölgesinde peşmergenin yersiz ve gereksiz yasakları altında yapmak zorunda kalışını, Türk Devletinin adının dahi Türkmenler üzerindeki manevi gücünü, sınır taşı ve Türkmen varlığın sembolü mezar taşlarının ve tarihi yapıların tahrip edilmiş olduğunu 6 günlük kısa gezinin 3 gününde ancak dışarı çıkabildiğini şehrin ana kütlesini oluşturan kaleyi içerisindeki kümbetleri ve evleri bile zar zor görebildiğini anlatarak konuşmasını duygu dolu kerkük şiirleri ile tamamladı. Konferansın sonunda dinleyicilerin Kerkük’ün dünü ve bugünü ile ilgili sorularını cevaplayan Kerkük kızı Çiçek’e günün anısına bozkurt logolu Türk Ocağı hediyesini Ocak gençleri adına Ocağın lise ögrencisi Zeynep Efsa Öztürk takdim etti.

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet