YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l ‘HEMŞİRELERE SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR’

28.02.2018 Çarşamba - 11:17

Enes Akbal Optik

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker Gebze Fatih Devlet Hastanesinde bir hastaya uygulanan enjeksiyon sonucunda oluşan olumsuz durum sonucunda adli tıp kurumunun raporuna karşın mahkemenin kamu zararı sonucu para cezası uygulamasına karşılık hastane yönetiminin cezayı 11 hemşireden almak istemesine tepki gösterdi

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında düzenlediği basın açıklamasıyla Gebze Fatih Devlet Hastanesinde bir hastaya uygulanan enjeksiyon sonucunda oluşan olumsuz durumla ilgili bir tazminat davası açılmış ve yargılama sonucu mahkeme kurumu 36 bin lira hastaya tazminat ödemeye hükmetmesi ancak ardından komplikasyon sonucu hemşirelerin tamamına hizmet kusuru gerekçesi ile para cezası verilmesine tepki gösterdi. Çeker’e basın açıklamasında Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan’da eşlik etti. Çeker açıklamasında, “Hemşire arkadaşlarımıza yapılan bu mesnetsiz uygulamayı şiddetle kınıyor, idarenin yargı kararına karşı gerekli girişimleri yapmadığını ve hemşire arkadaşlarımızı kurban seçtiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

BAŞTA İDARECİLER ÇÖZÜM ARAMALIDIR

“Sağlık hizmetlerinin sunumunda Hemşirelerin rolü çok büyüktür” diyerek sözlerine başlayan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Hemşireler sağlık hizmetlerinin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Ne sebeple olursa olsun, onların motivasyonlarını bozacak her türlü uygulamalara karşı duruşumuz keskin olacak, mücadelemiz tereddütsüz sürdürülecektir. Sağlık hizmetinin sunumu sırasında hemşire arkadaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları sorunların giderilmesinde başta idareciler çözüm aramaları ve sağlık çalışanlarını yalnız bırakmamaları gerekir” şeklinde konuştu.

HERHANGİ BİR KUSUR BULUNMADI

Sözlerini sürdüren Çeker, “Yapılan enjeksiyon neticesinde ortaya çıkan komplikasyonun hizmet kusuru olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 2. İhtisas Kurulunun yaptığı inceleme neticesinde düzenlediği 16.09.2015 tarih ve 5744 sayılı raporunda özetle; “tüm bulgular bir bütün olarak değerlendirildiğinde, enjeksiyon uygulayan sağlık personeline ve enjeksiyon yapılma talimatı veren ilgili hekime herhangi bir kusur izafe edilemeyeceği görüş ve kanaatine yer verildiği görülmektedir denilmektedir” dedi.

CEZALAR TÜM HEMŞİRELERE UYGULANDI

Çeker sözlerini, “Adli tıp kurumunun sarih bir şekilde enjeksiyon uygulaması neticesinde ortaya çıkan komplikasyonun Hemşire arkadaşlarımız bakımından hizmet kusuru olarak değerlendirilemeyeceği hususuna yer vermesine ve Araştırma İncelemecinin 11.01.2018 Tarihli Raporunun  “sekizinci paragrafında  “söz konusu belgede enjeksiyonu uygulayan personele yönelik bilgi bulunmadığını” belirtmesine rağmen ilgili serviste nöbetçi tüm Hemşire arkadaşlarımıza 36 bin lira para cezası rücu ettirilmesi hukuk normlarına aykırılık teşkil etmektedir” şeklinde sürdürdü.

KABUL EDİLECEK BİR UYGULAMA DEĞİL

“Bu konuda yargıya karşı idarenin savunmasının yetersiz olduğunu düşünüyoruz” diyen Çeker, “Kaldı ki, enjeksiyonun yapıldığı nöbet günü, ilgili birimde görev yapan sağlık personeli dönüşümlü olarak görevlerini sürdürdükleri için enjeksiyonu tatbik eden personelin tespiti yapılamamıştır.  Enjeksiyonun yapıldığı zaman diliminde iddia edilen tedavinin hangi hemşire tarafından uygulandığı tespit edilememesi manidardır. Adli tabipliğin raporunu yok sayarak ve birinci derece sorumlular ortaya çıkarılmadan yapılan rücu işlemi neticesinde o gün nöbet tutan tüm hemşire arkadaşlarımızın kusurlu sayılarak mağdur edilmesi asla kabul edilecek bir uygulama değildir” sözlerini kullandı.

HEMŞİRELERE CEZA KESİLMESİ ADİL MİDİR?

Çeker sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Fakat iş bu paranın ödenmesine gelince hastane yönetimi aklın alamayacağı bir işe imza atarak o gün nöbetçi olan 11 personele cezayı bölüp rücu etmiştir. Suç ve cezada bireysellik ilkesini yok sayıp akıl ve hukuk dışı böyle bir işe girişilmesi aynı zamanda suçtur. Şimdi sormak istiyorum, mahkemenin verdiği kararda ilgili tedaviyi kimin nasıl yaptığı belli değil midir? Bu hastanede işlemlerle ilgili kayıt tutulmamakta mıdır? Ödül ve performans ücreti ortak mı paylaşılmaktadır ki ceza 11’e bölünmektedir. Mevzuat rücu edilecek kişinin açık ve kesin olarak belirlenmesi zorunludur derken bunlar hangi yasal hükme dayanarak bu işe girişmişlerdir? Hastaya kimin uyguladığı belli olmayan bir enjeksiyon için o gün nöbetçi tüm hemşirelere cezanın kesilmesi, adil midir?”

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet